W biznesie
Nawet 5 mln złotych dofinansowania dla firm. Wnioski można składać od 10 grudniu
Przedsiębiorcy z regionów południowo-zachodniej Polski, którzy ucierpieli w wyniku niedawnych powodzi, mogą liczyć na istotne wsparcie finansowe. Od 10 grudnia 2024 roku rusza nabór wniosków o preferencyjne finansowanie z możliwością umorzenia nawet 90 proc. zadłużenia.
Wakacje składkowe od ZUS. Zakład nie radzi sobie z weryfikacją wniosków
ZUS zakończył przyjmowanie wniosków o wakacje składkowe 30 listopada, jednak ilość dokumentów przerosła oczekiwania urzędników. W pierwszych trzech tygodniach przedsiębiorcy złożyli ponad 500 tys. wniosków. Trwa ich weryfikacja. Niestety, wszystko wskazuje na to, że firmy nie otrzymają jeszcze decyzji, nawet jeśli złożyli wniosek na początku listopada. To może opóźnić opłacenie składek za grudzień w razie odmowy.
Marcin Danił: Przebudowa Lotniska Chopina w dobie kolejnych rekordów liczby pasażerów
Lotnisko Chopina bije kolejne rekordy liczby pasażerów, dlatego potrzebuje przebudowy, by sprawniej zarządzać ruchem i wyprawić w świat jeszcze więcej podróżnych. Marcin Danił, członek zarządu Polskich Portów Lotniczych wyjaśnia jak będzie przebiegać modernizacja lotniska oraz zdradza nowe destynacje dla warszawskiego Okęcia.
Orlen kontra byli członkowie zarządu: Pozew przeciwko Danielowi Obajtkowi o wielomilionowe odszkodowania?
W ostatnich dniach Orlen, jeden z największych koncernów paliwowych w Polsce, podjął przełomową decyzję. Podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy zatwierdzono możliwość dochodzenia odszkodowań od byłych członków zarządu spółki. Jednym z głównych powodów tej decyzji są rzekome straty, jakie miały powstać w wyniku działań poprzednich władz Orlenu m.in. jego byłego prezesa Daniela Obajtka.
Polacy na krawędzi wyczerpania. Ponad 78 proc. odczuwa jakiś symptom wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe to cichy zabójca współczesnych karier. Według badań, aż 78 proc. Polaków deklaruje, że zmaga się z jego objawami, a skala problemu rośnie w zatrważającym tempie. Co stoi za tym zjawiskiem i jak sobie z nim radzić?
Relacje na lata, czyli 5 sposobów na lojalność klientów
Lojalni, wierni klienci to dla przedsiębiorstwa prawdziwy skarb. Nie tylko wracają po kolejne usługi czy produkty (i to nawet wtedy, gdy ktoś inny przedstawi im atrakcyjniejszą ofertę), zapewniając firmie stały zysk, ale także chętniej dzielą się swoimi pozytywnymi opiniami i doświadczeniami. I to nie tylko wśród znajomych i przyjaciół, ale także na publicznych forach. A to dobrze wpływa na wizerunek firmy i przyciąga zwykle rzesze kolejnych klientów. Dlatego walka o ich lojalność i zaufanie to podstawa działalności Marki Godnej Zaufania.
Czy AI to wciąż supermoc? Narzędzia, które usprawnią twój biznes
W erze dynamicznej cyfryzacji sztuczna inteligencja (AI) przestaje być technologiczną ciekawostką, a staje się narzędziem codziennego użytku. W Polsce rośnie świadomość, jak narzędzia AI mogą wspierać rozwój przedsiębiorstw. Czy jednak polskie firmy są gotowe na w pełni świadome wdrażanie AI? Jakie kroki powinniśmy podjąć, aby maksymalnie wykorzystać jej możliwości?
Strzelaniny i egzaminy. Czy nietypowe formy rekrutacji to przyszłość?
Niedobór fachowców na rynku pracy staje się faktem. Specjalistów brakuje w wielu branżach – od IT po budowlankę – a firmy, by wybrać najbardziej odpowiednich kandydatów, muszą prześcigać się w innowacyjnych sposobach na rekrutację. Jak radzą sobie z pozyskaniem ekspertów, kiedy ich po prostu nie ma? O tym rozmawialiśmy podczas naszego panelu na People Culture TechFest 2024!
PKO Bank Polski umacnia pozycję silnego partnera polskiego biznesu
Polska gospodarka jest na ostatnim etapie transformacji w kierunku rynku rozwiniętego, w czym duża zasługa małych i średnich przedsiębiorstw. Ich rozwój nie byłby możliwy bez wsparcia największych partnerów – finansowych czy technologicznych.
Żłobek innowacji
Innovation Coach jest usługą informacyjną wdrażaną w ramach II Priorytetu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), a realizowaną przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w partnerstwie z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (IPPT PAN).
Firmy w pośpiechu wyprzedzają cła Trumpa: światowy handel reaguje na protekcjonistyczne plany USA
Plany Donalda Trumpa dotyczące wprowadzenia nowych ceł na towary z Chin wywołują lawinową reakcję firm na całym świecie. Importerzy, próbując zminimalizować ryzyko wzrostu cen, masowo gromadzą zapasy chińskich produktów. Jak relacjonuje BBC przedsiębiorcy zamawiają na zaś kontenery po brzegi wypełnione produktami.
D&I Changemakers. Dwa dni, które uczynią Cię bardziej świadomym i skutecznym
Dołącz do największej i najbardziej opiniotwórczej konferencji w obszarze DEI (Diversity, Equity, Inclusion) dla biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej : D&I CHANGEMAKERS 2024!
Złoty kompas: Jak nawigować po funduszach dla MSP
Choć są kręgosłupem polskiej gospodarki, małe Złoty kompas: Jak nawigować po funduszach dla MSP i średnie przedsiębiorstwa stają dziś przed największymi wyzwaniami. Na szczęście mogą skorzystać z różnego rodzaju finansowań. Podpowiadamy, gdzie ich szukać.
Klienci rozczarowani jakością ubrań w lumpeksach. Masowe zamykanie miejskich second-handów
Lumpeksy, które jeszcze kilka lat temu przeżywały w Polsce rozkwit, dziś stają się coraz rzadszym widokiem w centrach miast. W ostatnich latach rocznie zamykano nawet 2 tysiące takich sklepów. Handel odzieżą używaną przenosi się do sieci.
GUS ujawnia dane o średniej pensji: Kobiety zarabiają o 840 zł mniej od mężczyzn
Dane GUS dowodzą, że kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni, a różnice w wynagrodzeniach są widoczne w niemal każdym sektorze gospodarki. Przeciętna różnica w wynagrodzeniach obu płci w Polsce wynosi około 13%, co oznacza, że kobiety zarabiają średnio o ponad jedną dziesiątą mniej niż ich koledzy z pracy na tych samych stanowiskach. Co dalej z luką płacową?
Employer branding, czyli siła przyciągania marek
Pozytywny wizerunek marki to niemal stuprocentowa gwarancja sukcesu w procesach rekrutacyjnych. Nic dziwnego, że borykające się z niedoborem specjalistów firmy dwoją się i troją, by zasłużyć na miano dobrego pracodawcy. W wielu z nich Employer branding stał się jedną z najważniejszych strategii w rozwoju.
Dwie dekady Fundacji Integralia – projekt społeczny, który porusza
Obchody 20-lecia Fundacji Integralia pomogły podsumować jej sukcesy w łączeniu osób z niepełnosprawnością z wymarzonymi stanowiskami w firmach. Były też okazją do poznania beneficjentów tych działań i ich poruszających historii, które udowadniają, że polski biznes odrabia lekcję z empatii, inkluzywności i odpowiedzialności.
Mówią, że stracili czas, pieniądze i wizerunek. Absolwenci Colegium Humanum i ich problemy rekrutacyjne
Zarówno byli, jak i obecni studenci narzekają, że stracili czas i pieniądze na kształcenie, które obecnie szkodzi im wizerunkowo. W związku z aferą wokół Collegium Humanum, są zmuszeni usuwać dane o przebytej edukacji w tej instytucji.
3. spotkanie branży leasingowej i ubezpieczeniowej
Ponad 300 uczestników, żywe dyskusje w trakcie paneli, a także w kuluarach. W Jachrance odbyło się trzecie spotkanie branży leasingowej i ubezpieczeniowej. Uczestnicy rozmawiali m.in. o nowych kierunkach rozwoju, innowacjach technologicznych, zarządzaniu ryzykiem, regulacjach prawnych i współpracy.
Lepszy niż maślaczek! Grzyby to przyszłość wielu branż
To nie będzie tekst o marynowanych gąskach – choć od nich zaczynam – ale o potencjale, jaki kryje się w grzybach. Moi bohaterowie jak jeden mąż mówią, że to one są przyszłością farmacji, budownictwa, przemysłu i medycyny. Ba! Ten sam boczniak, którego zjadłeś w burgerze na mieście, może oczyścić świat z plastiku i wyleczyć raka.
Chiny rezygnują z inwestycji w Polsce. Nie będzie fabryki aut w Tychach z powodu sporu o cła
Polska, która dotychczas była atrakcyjnym punktem na inwestycyjnej mapie chińskich koncernów, może teraz stać się ofiarą zaostrzenia relacji między Unią Europejską a Chinami. Chiński producent samochodów elektrycznych Leapmotor, we współpracy z koncernem Stellantis, zdecydował się zamrozić swoją inwestycję w Tychach.
GUS o niskich płacach Polaków: Jaka jest prawdziwa sytuacja wynagrodzeń?
Ponad połowa polskich pracowników zarabia mniej niż wartość średniej krajowej. W praktyce oznacza to trudności w realizacji podstawowych potrzeb finansowych dla dużej części społeczeństwa.
Dobrostan nasz powszedni – czy polscy przedsiębiorcy potrafią odpoczywać?
Zdecydowana większość przedsiębiorców i przedsiębiorczyń w Polsce pracuje dłużej niż przyjęte społecznie 8 godz. dziennie – wynika z najnowszego raportu EFL „Jak odpoczywają przedsiębiorcy. Pod lupą”. Publikacja rzuca bardzo ciekawe spojrzenie na rodzimy biznes, choć nie wszystkie wnioski są optymistyczne.
Super Micro Computer na skraju przepaści: Skandal finansowy niszczy lidera AI i partnera Nvidii
Jeszcze niedawno Super Micro Computer (SMCI) błyszczało jako jedna z najszybciej rozwijających się spółek technologicznych na Wall Street. Rosnąca popularność sztucznej inteligencji i bliska współpraca z gigantem Nvidia wyniosły akcje firmy na szczyt giełdowych notowań. Jednak problemy księgowe oraz oskarżenia o nieprawidłowości finansowe sprawiły, że notowania spółki gwałtownie spadły, a jej przyszłość na giełdzie stoi pod dużym znakiem zapytania.
Różnorodne pojmowanie własności to kwestia pokoleniowa
Komentarz Pawła Kuncickiego, General Managera Bolt w Polsce: Niedługo po II Wojnie Światowej, pokolenie Baby Boomers, dzięki niewielkiej różnicy między zarobkami a cenami, miało możliwość dokonywania istotnych inwestycji. Dla tego pokolenia posiadanie samochodu czy domu było ważnym elementem życia, a także symbolicznym rytuałem przejścia i naturalnym krokiem w dorosłość.
Wielkie zmiany w urzędach skarbowych już od grudnia 2024 roku. Czego dotyczą?
Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany w e-urzędach skarbowych. Już od grudnia 2024 roku sprawy urzędowe załatwimy przez telefon, a w przyszłym roku będziemy mogli płacić podatki kartą. Ponieważ zmiany będą dotyczyły rozliczeń PIT za 2024 rok, koniecznie sprawdź, czego dotyczą i jak złożyć deklarację podatkową za ubiegający rok.
Ważny komunikat ZUS. Zakład wyłącza trzy ważne usługi już 7 listopada
ZUS likwiduje możliwość logowania się do PUE/eZUS za pomocą bankowości elektronicznej. Zmiany dotyczą klientów trzech banków. Wyłączenie usług nastąpi już 7 listopada.
Branża rolnicza rozrasta się w e-commerce B2B
Platformy e-commerce B2B oferują korzyści dla rolników i przedsiębiorstw działających w sektorze rolno-żywnościowym, łącząc ich z siecią nabywców i dostawców. Producenci żywności zwiększają sprzedaż i poszerzają zasięg rynku, a wychodząc poza ograniczenia geograficzne, otwierają się na nowe możliwości współpracy.
Przegląd wydarzeń i eventów z października 2024
Zapraszamy do przeczytania relacji z dówch październikowych wydarzeń.
W trosce o klienta
Sektor ubezpieczeniowy jest w bardzo interesującym momencie. Z jednej strony branża stoi przed ogromną szansą na rozwój, a z drugiej – mierzy się z niełatwymi wyzwaniami. Ale radzi sobie – wydaje się – całkiem nieźle.
Bez nowoczesnej bankowości ani rusz
Banki przeszły znaczącą transformację, dostosowując swoje usługi finansowe do zmieniających się potrzeb rynku. Coraz częściej wprowadzają nowoczesne rozwiązania, które lepiej odpowiadają oczekiwaniom przedsiębiorców.
Sztucznej inteligencji nie można wdrażać „przy okazji”
Sztuczna inteligencja nie jest magiczną supermocą, która w mgnieniu oka naprawi twój biznes. Żeby jej wdrożenie miało sens, trzeba dokładnie przeanalizować firmowe procesy i zastanowić się – że tak kolokwialnie powiem – co warto „uAIowić – przekonuje Michał Wrzesiński, członek zarządu ds. rozwoju Grupy WeNet.
Sztuka uwodzenia AI
Za dwa lata reklamy i marketing firm będą w pełni tworzone przez sztuczną inteligencję. Jeśli nie chcesz zostać w tyle za kolegami z branży, dziś jest najlepszy moment, by poznać jej potencjał w kreowaniu wizerunku swojej firmy.
Santander Bank Polska – partner dla małych i średnich firm
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) to ważna część krajowej gospodarki. W skutecznym konkurowaniu na rynku, digitalizacji oraz transformacji energetycznej partnerem może być bank. O potrzebach i możliwościach rozwoju przedsiębiorstw rozmawiamy z Filipem Jaskułą, dyrektorem odpowiedzialnym za MSP w Santander Bank Polska.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Listopad 2024
Laureaci tegorocznej Nagrody Nobla zbadali, dlaczego dawne kolonie brytyjskie są dziś bogate, a hiszpańskie – klepią biedę. Okazuje się, że wpływ na to miał ustrój obu krajów sprzed kilkuset lat. Refleksje noblistów można też przenieść na Polskę, gdzie dawny zabór pruski jest bogatszy niż rosyjski