10 Rookies of the Year. Edycja 2023

10 Rookies of the Year. Edycja 2023
Michael Jordan, Allen Iverson, Larry Bird, LeBron James – każdy z tych wybitnych koszykarzy zdobył prestiżową nagrodę Rookie of the Year przyznawaną przez NBA najlepszym zawodnikom rozgrywającym swój pierwszy sezon w lidze. „My Company Polska” – we współpracy z InCredibles Sebastiana Kulczyka, Vestbee i Google for Startups – szuka podobnych talentów w świecie startupów. Kto zasłużył na wyróżnienie w drugiej edycji naszego plebiscytu?
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2023 (96)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rookie of the Year to zestawienie 10 najbardziej obiecujących inicjatyw startupowych. Takich, które nie mogą się jeszcze pochwalić wielomilionowymi rundami finansowymi, za to już teraz rozwijają dobrze rokujący produkt. W końcu nim trafi się na karty historii, trzeba trafić swój pierwszy rzut.

W pierwszej edycji naszego konkursu zwyciężył startup Digital First AI. O tym, kto pójdzie w jego ślady, dowiemy się podczas Warsaw Startup Festival 2023 już 14 września – zwycięzca zostanie wybrany z poniższej finałowej dziesiątki! Oto link do wydarzenia

Climatica

Insurtech wykorzystuje uczenie maszynowe do tworzenia produktów ubezpieczeniowych chroniących biznes przed skutkami anomalii pogodowych. To jedyny startup w regionie CEE wykorzystujący technologię parametryczną, w pełni automatyzującą i przyspieszającą proces wypłaty odszkodowań. – W naszych produktach nie ma czasochłonnego procesu zgłoszenia szkody ani jej likwidacji. System otrzymuje informację o wystąpieniu anomalii pogodowej, np. gwałtownego opadu lub ekstremalnego upału, a następnie automatycznie wypłaca odszkodowanie zgodnie z ustalonym wcześniej schematem. Dzięki temu nie trzeba składać wniosków ani czekać na decyzję ubezpieczyciela, a cały proces zamiast kilku tygodni może trwać nawet kilka minut – wyjaśnia Tadeusz Prochwicz, prezes i założyciel startupu.

BioCam

Wymyślona przez BioCam, zasilana AI precyzyjna i bezbolesna metoda badania endoskopowego pozwala na wczesne wykrycie schorzeń przewodu pokarmowego, w tym nowotworów złośliwych. Wraz z kapsułką endoskopową firma opracowała system analizy obrazowej wspierany AI, który umożliwia automatyczną detekcję zmian patologicznych oraz wspiera lekarza w diagnostyce. Innowacyjne podejście znacznie skraca czas badania oraz jego analizy, oszczędzając czas pacjenta i lekarza. 

Obecnie zespół badawczo-rozwojowy spółki skupia się na przystosowywaniu platformy sprzętowej do badań całkowicie zdalnych, również w warunkach domowych, oraz integracji kapsułki endoskopowej z aplikacją mobilną, platformą telemedyczną i algorytmami AI. W planach rozwojowych startupu znajdują się również badania nad możliwościami niekonwencjonalnego wykorzystania kapsułek endoskopowych. 

Plan Be Eco

- Jesteśmy polskim startupem pozytywnego wpływu z silnym poczuciem misji, że nasza praca poprawi jakość życia wielu ludzi. Naszym marzeniem jest zrównoważony świat, w którym biznes i ekologia idą w parze, a jedno nie wyklucza drugiego – deklarują założycielki spółki Aga Maciejowska i Joanna Maraszek. 

Plan Be Eco to narzędzie do raportowania śladu węglowego, które pomaga przedsiębiorstwom realizować cele zrównoważonego rozwoju i przestrzegać przepisów związanych z emisją dwutlenku węgla. Platforma zapewnia ponadto wgląd w wyniki środowiskowe organizacji, umożliwiając menedżerom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących strategii redukcji śladu węglowego. Choć spółka ma dwa lata, ma już kilkudziesięciu płacących klientów. Startup dostał się właśnie do programu akceleracyjnego .wave w Budapeszcie.

Stepapp

Startup oferuje kompleksowe wsparcie zarówno w regularnym utrzymywaniu porządku w mieszkaniu lub domu, jak i w sytuacjach wymagających dokładniejszego czyszczenia. – Ułatwiliśmy zamawianie zaufanych, profesjonalnych usług domowych za pośrednictwem smartfona. Rezerwujesz prawdziwe, doświadczone osoby do sprzątania za dotknięciem palca tak, jak sterujesz telewizorem za pomocą pilota. Wierzymy, że technologia jest po to, aby ułatwić nam codzienne decyzje, i taka wizja towarzyszyła nam podczas tworzenia aplikacji Stepapp – tłumaczą założyciele startupu. Stepapp współpracuje też z firmami, które oferują pracownikom sprzątanie w formie benefitu.

– Wiele mówi się o trudnej sytuacji ekonomicznej, a mimo to notujemy największe wzrosty w historii. Chcemy nadal stawać się codziennym wsparciem dla naszych klientów, a nie być wyłącznie pomocną ręką w kryzysowych sytuacjach – podsumowuje Thomas Werner, co-founder Stepappa.

ReadyCode.io

Dodawanie modowalności do gier, czyli rozwijania treści lub zasad przez społeczność graczy, np. możliwość tworzenia własnych map, od dawna uważane jest za Świętego Graala branży gamingowej. Przyczyną jest wysoki poziom kosztów wprowadzenia takiej funkcjonalności po stronie twórców gier, a także niezbędna wiedza techniczna po stronie graczy. Niektóre tytuły mają opcję modowalności, lecz tylko te największe dostarczają graczom wygodne i przyjazne narzędzia do wprowadzania zmian. W mniej dopracowanych produkcjach edycja map, postaci czy logicznych zasad rozgrywki wymaga od graczy zaawansowanej wiedzy technicznej i mnóstwa czasu. Problem zarówno twórców gier, jak i samych graczy chce rozwiązać ReadyCode.

Zespół startupu stworzył narzędzie do zaawansowanego modowania i skryptowania gier, dzięki czemu dodanie do nich modowalności ma być proste i intuicyjne 

- Odpowiadamy na potrzeby rozwoju i komercjalizacji technologii związanej ze skryptowaniem gier komputerowych - deklaruje Juliusz Kopczewski, CEO ReadyCode.

Wimba

Firma stawia sobie za cel wprowadzenie innowacji w dziedzinie indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego poprzez tworzenie produktów 4D przywracających zwierzętom możliwość swobodnego poruszania się. – Głównym celem naszych produktów jest korygowanie wad spowodowanych zwyrodnieniami, wypadkami lub wrodzonymi problemami w sposób indywidualnie dopasowany do każdego zwierzęcia. To, co nas wyróżnia, to czas realizacji, lekkość użytkowania i możliwość personalizacji. Do tej pory żadna z tych rzeczy nie była możliwa – wyjaśnia Grzegorz Kosch, co-founder startupu.

Feed Octopus

Czyli platforma do zarządzania danymi produktów dla e-commerce. Dzięki usługom startupu e-sklepy mogą elastyczniej dysponować budżetami reklamowymi w taki sposób, by skupiać się przede wszystkim na najbardziej rentownych produktach. Założyciele spółki przekonują, że to kluczowe działanie, by osiągnąć przewagę konkurencyjną.

Rozwiązanie Feed Octopus korzysta ze sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, a jego wdrożenie – jak deklarują pomysłodawcy – jest bardzo proste. Startup współpracuje już ze znaczącymi klientami.

Smarter Diagnostics

Startup z Uniwersytetu Warszawskiego, który rozwinął narzędzie do analizy obrazów rezonansu magnetycznego kończyny dolnej. Nowa metoda diagnostyki jest szczególnie użyteczna w świecie sportu, gdzie efektywność zapobiegania urazom może być kluczowa dla utrzymania ciągłości treningów. SmarterAchillesMRI to bazowe oprogramowanie, które analizuje obrazy powstałe podczas badania obszaru stawu skokowego rezonansem magnetycznym. Placówki ortopedii i medycyny sportowej mogą użyć go do zwiększenia skuteczności diagnozy i zapobiegania urazom. Jeśli uraz jednak wystąpi, również do jego dokładniejszej analizy i doboru odpowiedniej metody leczenia.

Technologia opracowana przez Smarter Diagnostics została już wykorzystana w serii badań pilotażowych – m.in przeprowadzonych w Centrum Medycznym Gamma. 

mTap Smart City

Startup specjalizuje się w sterowaniu oświetleniem – system opracowany przez mTap Smart City podpowiada zarządcy oświetlenia, która lampa i jak mocno ma świecić w danym momencie. W jego skład wchodzą kontrolery do lamp LED i szafy sterownicze, a także specjalistyczne oprogramowanie.

Założyciele spółki przekonują, że dzięki ich rozwiązaniu odbiorca końcowy zużywa nawet o 75 proc. energii mniej. Sprzedaż systemu mTap odbywa się w formule B2B2G, więc odbiorcami końcowymi są takie instytucje jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czy samorządy.

PioLigOn

Startup opracowuje prototypy leków, a stworzona przez niego platforma jest połączeniem nowej metody obliczeniowej z kompatybilną chemią. Rozwiązanie umożliwia projektowanie silnie wiążących się cząsteczek dla dowolnych białek, co znacząco skraca czas od pomysłu na lek do badań przedklinicznych.

W najbliższych miesiącach zespół PioLigOnu będzie się skupiał głównie na sprzedaży oraz na dalszym badaniu procesów związanych z przenikaniem peptydów do komórek.                                               

My Company Polska wydanie 9/2023 (96)

Więcej możesz przeczytać w 9/2023 (96) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ