unia europejska
zobacz inne tematyEuropa będzie wolna od rtęci. Plomby i lampy z tym pierwiastkiem zostaną zakazane
W większości państw członkowskich UE od 1 stycznia 2025 r. zakazane zostanie stosowanie i eksport plomb z rtęcią. Najpóźniej do 2027 r. kraje należące do Unii muszą zaprzestać także produkcji, importu i eksportu niektórych lamp z rtęcią.
Holendrzy i Belgowie - najbogatsi mieszkańcy UE
Średni majątek Holendra, pomijając wartość nieruchomości, wynosi ponad 176 tys. Na drugim miejscu są Belgowie z wynikiem 121 tys. euro. Wyliczenia przedstawiła firma Allianz Trade.
Giganci technologiczni na celowniku UE. W grę wchodzą ogromne kary finansowe
Firmy nie będą mogły dłużej kierować reklam do nieletnich. Jeśli się nie dostosują, Unia Europejska narzuci kary finansowe wynoszące nawet miliardy dolarów.
Pandemia i wojna. Producenci aut mają problem
Atak Rosji na Ukrainę i sankcje przeciw agresorowi, wcześniej zaś pandemia, przerwanie łańcucha dostaw i kryzys na rynku półprzewodników... Załamanie w motoryzacji przedłuża się. Samochód powoli staje się dobrem luksusowym.
Europa zdusi rynek reklamy internetowej? "Zmiany spore, ale emocji mniej niż przy ACTA"
DMA I DSA nie rozpalają tak wyobraźni jak debata nad ACTA. Jednak rozwiązania przyjęte już przez Parlament Europejski zmienią internet – przynajmniej na terenie państw członkowskich wspólnoty. Zmienią się zasady wykorzystywania danych osobowych przez przedsiębiorców, a to m.in. na tym budowały swoją potęgę BIG-TECH’y.
Zielone strony biznesu. Kto zapłaci za lepsze jutro
Koszt średniej wielkości mieszkania – tyle, zdaniem przedstawicieli rządu, przypadnie na przeciętną polską czteroosobową rodzinę, jeśli wejdzie w życie zaproponowany przez Unię Europejską program „Fit for 55”. Zakłada on dużo szybsze niż dotąd planowano odchodzenie od węgla. Eksperci przyznają, że nowe wytyczne to dla naszego kraju ogromne obciążenie, ale mimo wszystko do udźwignięcia.
Dostosowanie organizacji do nowych przepisów o ochronie sygnalistów - 3 podstawowe błędy organizacji
17 grudnia 2021 r. mija termin wdrożenia założeń unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów we wszystkich krajach członkowskich. Prace nad polską ustawą jeszcze trwają. Jednak podmioty administracji publicznej powinny już teraz spełniać założenia samej dyrektywy, a firmy prywatne prowadzić działania w celu dostosowania swoich wewnętrznych procedur do nowych przepisów.
Jak zwalczyć przestępczość finansową? Niebawem rusza wydarzenie online - Fight FinCrime
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy czy AI w służbie bezpieczeństwa finansowego – m.in. o tym w perspektywie globalnej i polskiej będą rozmawiać eksperci i ekspertki podczas wydarzenia online Fight FinCrime. W czwartek 25 listopada w godz. 10.00 – 18.00 odbędą się cztery webinary dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz quiz, którego zwycięzcy mają szansę przekazać wygraną na cel charytatywny.
Europa: sprzedaż pojazdów elektrycznych stale rośnie
Europa stara się walczyć z globalnym ociepleniem. Sprzedaż pojazdów elektrycznych szybko rośnie - prawie co piąty samochód sprzedawany w UE to elektryk.
Kopalnia Turów a problem producenta samochodów Škoda i czeskiej firmy energetycznej
W lutym br. strona czeska wniosła skargę przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Wtedy zawnioskowała też o zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Jak to się odbija na biznesie czeskich firm w Polsce?
Nieprawidłowości w firmach – przedsiębiorcy zwlekają z dostosowaniem procesów i kanałów komunikacji
Blisko 59 proc. instytucji publicznych w Polsce oraz 56 proc. firm prywatnych spośród podmiotów, które deklarują, że posiadają systemy do zgłaszania nieprawidłowości w miejscu pracy, stosuje do tego celu zgłoszenie pisemne lub mailowe – wynika z badania ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego na zlecenie polskiej spółki informatycznej braf.tech.
Trwa VII Kongres Energetyczny DISE we Wrocławiu. "Papier wszystko przyjmie, gorzej z realizacją"
We Wrocławiu trwa VII Kongres Energetyczny DISE. Paneliści dyskutują m.in. o energetyce, gospodarce i OZE. - Wiele państw już teraz ma problem z osiągnięciem 40 proc. redukcji emisji, a dajemy sobie cel 55 proc. Papier wszystko przyjmie, gorzej z realizacją – powiedział podczas wydarzenia poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.
UE chce jednej ładowarki dla wszystkich telefonów. Proponuje standard USB-C
Unia Europejska ogłosiła, że będzie wymagać od branży smartfonów przyjęcia jednolitego przewodu ładującego dla urządzeń mobilnych.
Setki miliardów nie dla Polski? Zaostrza się spór wokół funduszy unijnych
Polska na sporze z Unią Europejską może stracić setki miliardów złotych. Spór cały czas się zaostrza, a zagrożona może być wypłata nie tylko środków na Krajowy Plan Odbudowy, ale również pieniędzy z nowego budżetu unijnego.
UE chce monitorować przelewy w kryptowalutach
Proponowane zmiany w prawie UE zmusiłyby firmy, które przekazują Bitcoiny lub inne kryptowaluty, do zbierania danych o odbiorcach i nadawcach.
Santander Leasing startuje z finansowaniem konsumentów
Spółka postanowiła wejść po raz pierwszy na rynek konsumencki, a wraz z tym z ofertą finansowania fotowoltaiki. Santander Leasing w ramach swojej strategii w dłuższej perspektywie będzie się koncentrować i rozwijać linię produktów skierowanych do konsumentów, w tym wspomagać klientów indywidualnych w przejściu “na zieloną stronę mocy” poprzez ułatwianie dostępu do inwestycji proekologicznych.
Nowy podatek od internetowych zakupów. Czy ceny pójdą w górę?
Unia Europejska wydała wojnę sprzedawcom, którzy sprowadzają na masową skalę towar z rynków azjatyckich nie płacąc przy tym Vat-u. Straty wynoszą co najmniej miliard euro rocznie, ale też europejskie firmy mogą nieco odetchnąć. Będą bardziej konkurencyjne cenowo. Zapewne ze szkodą dla portfela konsumenta.
Konsumenci są dziś znacznie bardziej zagrożeni niż kiedyś z powodu podrobionych produktów
Blisko 7 proc. towarów importowanych do Unii Europejskiej - o wartości 121 mld dol. - to towary podrobione. Podrabiane produkty mogą stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa.
Brexit nie wszystkim przyniesie straty? Mogą zyskać polskie firmy
Szacuje się, że w 2020 roku Wielka Brytania straciła prawdopodobnie aż 11,3 proc. swojego PKB. Z drugiej strony są kraje i firmy, które mogą skorzystać na Brexicie. Na tej liście jest też Polska.
Trybunał Sprawiedliwości UE przeciwko polskim przepisom o uszczelnianiu podatku VAT?
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE uznał, że polskie przepisy nakazujące zapłatę podatku VAT od nabycia paliwa w innym państwie Unii w ciągu pięciu dni od przekroczenia granicy Polski mogą być niezgodne z prawem Unii Europejskiej - donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Pieniądze Unii? Trzeba uzbroić się w cierpliwość
Firmy mogą pozyskiwać finanse z UE, jednak składanie wniosków jest skomplikowane. Do tego na decyzję często trzeba czekać nawet kilka miesięcy.
Polskie obuwie rzemieślnicze rusza na podbój Europy. W planach debiut na NewConnect
Akardo SA – e-commerce z rzemieślniczym obuwiem – wyrusza na podbój Europy oraz zapowiada uruchomienie nowej, międzynarodowej marki premium – Haka Shoes. Debiut na NewConnect nastąpi nie wcześniej niż w 2023 roku.
Brexit wyzwaniem dla logistyki. Jakie zmiany odczują konsumenci kupujący online?
Opóźnienia, papierkowa robota, dodatkowe cła – to tylko niektóre z negatywnych skutków Brexitu. Branża logistyczna stoi obecnie przed potężnym wyzwaniem, aby zapewnić ciągłość handlu. Ale Brexit może dotknąć każdego z nas, indywidulanych konsumentów, a wówczas przyjdzie nam zapłacić więcej i poczekać znacznie dłużej na kupione produkty.
W biznesie. Styczeń 2021
Najnowsze informacje ze świata biznesu.
Wciąż więcej niewiadomych - konsekwencje Brexitu dla polskich przedsiębiorców
31 grudnia skończy się okres przejściowy po Brexicie, tymczasem negocjacje dotyczące umów handlowych na linii Unia Europejska – Wielka Brytania utknęły w martwym punkcie. Przedsiębiorcy wciąż nie wiedzą, na ile współpraca ze Zjednoczonym Królestwem będzie po 1 stycznia możliwa.
Santander Leasing uruchamia sprzedaż samochodów online
Z racji na sytuację związaną z epidemią oraz faktem, że coraz więcej procesów związanych z obsługą klientów odbywa się w sposób zdalny i zautomatyzowany Santander Leasing zdecydował się na stworzenie dedykowanej platformy sprzedaży nowych pojazdów osobowych pod marką multisalon24.pl.
Koniec tanich zakupów z AliExpress? Zmiany w ustawie o podatku VAT
VAT na towary z chińskich platform sprzedażowych - z których najpopularniejsza to AliExpress - ma obowiązywać od 1 lipca 2021 roku.
Jest porozumienie w sprawie unijnego budżetu. 160 mld euro dla Polski
Jest porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy w Unii Europejskiej. Łącznie do krajów członkowskich trafi prawie 1,9 bln euro. Polska wynegocjowała 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach i 34 mld euro w niskooprocentowanych pożyczkach.
Aktualne informacje ze świata biznesu. Lipiec 2020
Aktualne informacje ze świata biznesu. Wydanie na lipiec 2020 r.