Jak zwalczyć przestępczość finansową? Niebawem rusza wydarzenie online - Fight FinCrime

Fight FinCrime
Źródło: materiały prasowe
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy czy sztuczna inteligencja w służbie bezpieczeństwa finansowego – m.in. o tym w perspektywie globalnej i polskiej będą rozmawiać eksperci i ekspertki podczas wydarzenia online Fight FinCrime. W czwartek 25 listopada w godz. 10.00 – 18.00 odbędą się cztery webinary dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz jeden quiz, którego zwycięzcy mają szansę przekazać wygraną na rzecz organizacji charytatywnej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W maju tego roku Polska znowelizowała ustawę dot. V dyrektywy Unii Europejskiej, wprowadzając nowe rozporządzenia w zakresie monitorowania przestępczości finansowej. Nakładając obowiązek przeciwdziałania prania pieniędzy na nowe podmioty, powstała potrzeba uzupełnienia wiedzy w tym zakresie przez firmy, które mają się tym zajmować jak np. biura rachunkowe czy domy aukcyjne. Dlatego brytyjski bank NatWest, który zatrudnia w Polsce specjalistów w tym zakresie, organizuje wydarzenie online mające na celu popularyzację wiedzy na ten temat. – Nasze zespoły ekspertów każdego dnia analizują ryzyko prania pieniędzy, monitorując transakcje finansowe, szacując potencjalne ryzyko wystąpienia przestępstw. Postanowiliśmy podzielić się tą wiedzą w sposób przystępny, zwłaszcza, że w Polsce to nowy i jeszcze nie eksploatowany temat, który dla wielu podmiotów stał się dodatkowym obowiązkiem do spełnienia – mówi Bartosz Michałkowski, Dyrektor Departamentu AML w NatWest Group w Polsce.

W czwartek 25 listopada podczas jednego dnia poświęconego tematyce przeciwdziałania praniu pieniędzy odbędą się 4 webinary merytoryczne w języku angielskim (m.in. o big data w monitorowaniu przestępców finansowych, przeciwdziałanie praniu pieniędzy w obrocie i handlu walutami wirtualnymi, globalnych trendach w monitorowaniu przestępczości oraz praktykach w polskich firmach) oraz 1 quiz zespołowy. – Wymogi wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy dotykają coraz większy obszar naszego życia. Niezależnie czy robimy przelew, czy otwieramy konto maklerskie, albo bierzmy udział w aukcji dziel sztuki. Każda z tych aktywność będzie wiązała się z dokonaniem czynności wynikających z nowelizacji ustawy. Dlatego warto wiedzieć, dlaczego to robimy i czego możemy się spodziewać – dodaje Michałkowski.

Keynote speakerem wydarzenia jest Tim Tyler, ekspert z wieloletnim doświadczeniem w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy z ICA, jednej z wiodących firm na świecie, która prowadzi szkolenia w tym zakresie i certyfikuje organizacje, firmy i osoby indywidualne. Tyler opowie o tym, jak ten proceder wygląda globalnie oraz określi własne prognozy w tym zakresie na najbliższe lata.

Pierwszy webinar poprowadzi doświadczony radca prawny Wojciech Kapica z kancelarii Lawarton Ługowski i Wspólnicy. Przedstawi podejście prawnicze do zagadnienia przestępczości finansowej od strony polskiej legislacji oraz zaprezentuje przykłady tego, jak w praktyce wdrażają monitoring przestępczości finansowej w swoich firmach.

Podczas pozostałych webinarów poruszone będą między innymi tematy kryptowalut (przez Magdalenę Korbut i Sebastiana Milewskigo z NatWest Group w Polsce) oraz analityki danych, sztucznej inteligencji i tego, jak może pomóc w zwalczaniu przestępczości finansowej (przez Tomasza Granosika i Arkadiusza Bodysa z NatWest Group w Polsce).

Na zakończenie odbędzie się panel dyskusyjny, a wśród nich: Emma Wong, James Holian, Toby Gregson (NatWest Group w Wielkiej Brytanii) i Andrzej Pacek (NatWest Group w Polsce) postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy sztuczna inteligencja jest alternatywną bronią w walce z przestępczością finansową, jak boty mogą wspierać zautomatyzowane procesy monitoringu i na ile możemy zawierzyć maszynom.

Wydarzenie skierowane jest do nie tylko specjalistów AML, ale również osób zainteresowanych tematyką finansów, big data, analityki danych, cyberprzestępczości oraz studentów i studentek finansów, prawa, filologii angielskiej, stosunków międzynarodowych, rachunkowości czy bankowości.

Wydarzenie Fight FinCrime zakłada cztery webinary merytoryczne oraz jeden quiz, który polega na zebraniu zespołów w wirtualnej przestrzeni, które staną przed wyzwaniem odpowiedzi na pytania dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy. Celem quizu jest budowanie świadomości w zakresie przestępczości finansowej w sposób popularyzatorski i budujący społeczność osób zainteresowanych tematem. Dodatkowym czynnikiem motywującym są wygrane w wysokości 6000 złotych przez zwycięzców, 4000 złotych za drugie miejsce oraz 2000 złotych za trzecie miejsce, które mają być przekazane na rzecz jednej organizacji charytatywnej spośród trzech wybranych: Fundacja Mam Marzenie, British Legion oraz St. Jude’s India Childcare. Każdy zespół liczy do pięciu osób, który w krótkim czasie będzie omawiał, jak odpowiedzieć na uzyskane pytania. Wygrywa ten zespół, który w najkrótszym możliwym czasie odpowie na jak najwięcej poprawnych pytań. Więcej informacji oraz zapisy na stronie www.fightfincrime.pl oraz na Facebooku @FightFinCrimeEvent.

NatWest Group to jeden z największych banków w Wielkiej Brytanii. W Polsce zatrudnia 1500 osób. Między innymi specjalistów od AML (przeciwdziałania praniu pieniędzy), finansów i analityki danych. Więcej informacji na stronie firmy jobs.natwestgroup.com oraz profilu społecznościowym na LinkedIN.

Program Fight FinCrime 25.11.2021 godz. 10.00 – 18.00

10.00 Wojciech Kapica (Lawarton Ługowski i Wspólnicy): AML/Countering Financing of Terrosism in Poland: summary of recent supervisory authorities’ on-site visits

11.30 Magdalena Korbut, Sebastian Milewski (NatWest Group w Polsce): Cryptoassets: approach across jurisdictions - new CDD challenges

13.00 Tim Tyler (ICA): Global AML Policy – Stick or Twist?

14.00 Tomasz Granosik, Arkadiusz Bodys (NatWest Group w Polsce): AI and Data against Financial Crime

14.20 Panel Dyskusyjny: Is AI the ultimate weapon to combat Financial Crime? Emma Wong (NatWest Group w Wielkiej Brytanii) Toby Gregson (NatWest Group w Wielkiej Brytanii) Andrzej Pacek (NatWest Group w Polsce)

16.00 Fight FinCrime Quiz

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY