Europa: sprzedaż pojazdów elektrycznych stale rośnie

Elektryk zdobywa coraz większe uznanie w Europie /
Elektryk zdobywa coraz większe uznanie w Europie / Fot. Sung Wang, Unsplash.com
Europa stara się walczyć z globalnym ociepleniem. Sprzedaż pojazdów elektrycznych szybko rośnie - prawie co piąty samochód sprzedawany w UE to elektryk.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Z danych za trzeci kwartał br. wynika, że sprzedaż elektryków jest coraz lepsza. Już prawie co piąty sprzedawany samochód w Unii Europejskiej to właśnie pojazd elektryczny.

Sprawdź: Ślub humanistyczny

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów podało, że w trzecim wartale (lipiec-wrzesień) rejestracje hybrydowych elektrycznych samochodów osobowych stanowiły 20% całego rynku UE. Po raz pierwszy udało się wyprzedzić olej napędowy i elektryki stały się drugą najpopularniejszą opcją w Unii. 

Wspomniane Stowarzyszenie reprezentuje największych europejskich producentów samochodów, ciężarówek i autobusów. Twierdzi że sprzedaż elektryków z akumulatorem wzrosła o prawie 57% do ponad 212 000 sztuk, podczas gdy modele hybrydowe typu plug-in wypracowały sprzedaż większą o 43%, z wynikiem ponad 197 000 egzemplarzy. 

Co warto zauważyć, sprzedaż samochodów benzynowych i wysokoprężnych spada. Z danych wynika, że samochody benzynowane są kupowane o 35% rzadziej, a rejestracje samochodów z silnikiem Diesla w trzecim kwartale spadły o ponad 50%. 

Inspiracje: Reese Witherspoon

Europa stała się też liderem w dziedzinie pojazdów elektrycznych. Na Starym Kontynencie sprzedaż pojazdów elektrycznych to już 10% wszystkich zakupionych samochodów, podczas gdy dla Chin to 5,7%, a dla Stanów - zaledwie 1,8%. 

Czytaj także: Waloryzacja emerytur 2022

Wzrost sprzedaży ma miejsce przede wszystkim w Europie dlatego, że Komisja Europejska wprowadziła zakaz oferowania pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi od 2035 r. Producenci więc już teraz szykują się do tej zmiany. Powstaje też coraz więcej stacji ładowania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY