Rzecznik MŚP
zobacz inne tematyNIK zabiera się za sądownictwo. Trwa ankieta wśród przedsiębiorców
Do 21 stycznia Najwyższa Izba Kontroli prowadzi ankietę wśród przedsiębiorców. Jej celem jest zbadanie, na ile obecne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości uderza w prowadzenie działalności gospodarczej.
Sąd Najwyższy stanął po stronie ZUS-u. To zła wiadomość dla przedsiębiorców
Pod koniec listopada Sąd Najwyższy podzielił opinię ZUS-u na temat podstawy wymiaru składek odprowadzanych przez przedsiębiorców. Zgodnie z uchwałą, ZUS może swobodnie kontrolować i obniżać jej podstawę. Zdaniem Rzecznika MŚP, taka decyzja kłóci się z dotychczasowym dorobkiem orzeczniczym i jest mocno niekorzystna dla firm.
Sąd Najwyższy ogranicza działania ZUS. Instytucja nie może narzucać przedsiębiorcom podstaw wymiaru składek
ZUS nie może narzucać przedsiębiorcom podstaw wymiaru składek - uznał Sąd Najwyższy w odpowiedzi na skargę nadzwyczajną rzecznika MŚP. To ważny wyrok dla przedsiębiorców.
ZUS zaczął… tworzyć prawo. Używa pojęcia wspólnika iluzorycznego, którym uderza w firmy
ZUS samoistnie zaczyna uznawać, że w niektórych przypadkach wspólnik spółki wieloosobowej jest nim w sposób iluzoryczny. To rodzi gigantyczne komplikacje dla firm, bo dziś zgodnie z prawem jest to dozwolone. Prawnicy alarmują, a rzecznik MŚP zaczyna walkę.
Fala bankructw przez konieczność zwrotu subwencji od PFR? "Firmy nie będą miały pieniędzy na zwrot"
Powraca temat zwrotu subwencji udzielanych przez PFR w ramach tarcz antykryzysowych. Jak pisze rzecznik MŚP, Adam Abramowicz, część firm, które nie mogły działać w II kwartale 2021 roku, przez brak zmian w regulaminie subwencji, może zbankrutować.
Rzecznik MŚP: Uchodźcy mają lepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej niż Polacy
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, w liście do premiera zaapelował o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z ostatnimi pomysłami, uchodźcy z Ukrainy będą mieli bardziej preferencyjne warunki, niż Polacy. "Wprowadźmy ułatwienia dla wszystkich mikrofirm – bez względu na narodowość przedsiębiorcy" - apeluje.
Kary nakładane na firmy przez sanepid niezgodne z prawem. Przedsiębiorca odzyska 10 tys. złotych
Przedsiębiorca z branży fitness odzyska 10 tys. złotych kary, które w kwietniu 2021 r. nałożyła na niego inspekcja sanitarna za naruszenie ograniczeń związanych z zapobieganiem skutków epidemii COVID-19. To kolejny wyrok, który potwierdza zasadę, zgodnie z którą nie można karać firm bez podstaw ustawowych.
Abramowicz: "Dzięki moim uwagom, zamieszanie wokół Polskiego Ładu jest dużo mniejsze [WYWIAD]
Niektórzy politycy PiS mówią, że utrudniam im życie. Ale gdyby nie uwagi, które zgłaszałem premierowi w trakcie prac nad Polskim Ładem, awantury towarzyszące jego wprowadzeniu byłyby duże większe – mówi Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Nowy pomysł na zmianę sposobu wyliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Podkomisja jest za
Podkomisja do spraw mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozwoju rzemiosła poparła działania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w sprawie zasad obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Według nowego systemu, przedsiębiorca mógłby opłacać stałą składkę przez cały rok, a następnie jednorazowo dopłacić różnicę.
KAS: Nieświadome błędy związane z Polskim Ładem nie spotkają się z sankcją
Przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej w oficjalnym piśmie poinformowali rzecznika MŚP, że ewentualne nieświadome błędy przedsiębiorców związane z nowymi regulacjami nie będą spotykały się z sankcjami.
Sąd stanął po stronie przedsiębiorcy w walce z ZUS. Pomoc COVID-owa pomimo braku kodu PKD
Brak właściwego kodu PKD wpisanego jako działalność dominująca nie oznacza, że przedsiębiorca nie mógł dostać pomocy. Taką interpretację miał ZUS. Sąd jednak stanął po stronie przedsiębiorcy.
Nie będzie kar za nieprawidłowości we wdrożeniu systemu e-TOLL
Przewoźnicy, którzy w pierwszym okresie funkcjonowania systemu e-TOLL popełnią błędy, nie zostaną ukarani - poinformowała w odpowiedzi na pismo rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców sekretarz stanu i szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.
Rząd przedłuży pomoc dla branż zamkniętych w maju i czerwcu. Nie wiadomo tylko kiedy
Firmy, które musiały pozostać zamknięte w maju i czerwcu pozbawione były pomocy ze strony rządu. W odpowiedzi na pytanie skierowane przez rzecznika MŚP przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii zadeklarowali, że taka pomoc zostanie udzielona. Konkretnej daty jednak brakuje.
Restauratorzy narażali życie klientów? Upada jeden z pomysłów sanepidu na walkę z przedsiębiorcami
Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wstrzymał decyzje lokalnego sanepidu z kwietnia 2021 roku, które nakładały na restauratora kary o łącznej wysokości 30 tys. złotych. Sanepid powołując się na przepisy o narażeniu klientów na ryzyko utraty zdrowia lub życia chciał powstrzymać funkcjonowanie restauracji otwartej mimo obostrzeń.
Polski Ład może być korzystny dla przedsiębiorców? Jest propozycja zmian!
Rzecznik MŚP, Adam Abramowicz, przy poparciu m.in. Business Centre Club oraz Centrum im. Adama Smitha zaproponował zestaw zmian do Polskiego Ładu, które nie tylko pozwolą na zrealizowanie celów programu, ale także będą korzystne dla przedsiębiorców.
Adam Abramowicz: Nie wyobrażam sobie lockdownu jesienią. To będzie koniec wielu branż [WIDEO]
Wprowadzenie lockdownu jesienią byłby końcem dla wielu branż i tysięcy przedsiębiorców - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Adam Abramowicz, rzecznik MŚP. Sytuacja byłaby inna, gdyby rząd rzeczywiście w pełnej skali wspierałby przedsiębiorców. Tymczasem rzeczywistość jest inna.
Biznesy wciąż zamknięte a rekompensat nie będzie. Przedsiębiorcy zapłacą za przedłużenie obostrzeń
Mimo, że wiele biznesów wciąż jest zamkniętych, za czerwiec br. przedsiębiorcy nie dostaną już żadnych rekompensat od rządu. O sprawie alarmuje rzecznik MŚP.
Ważne wyroki NSA dla przedsiębiorców
W poniedziałek, 24 maja, Naczelny Sąd Administracyjny podjął dwie uchwały w tematach ważnych dla przedsiębiorców. Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli pójść do sądu w walce przeciwko skarbówce oraz uniknąć problemów z wynajmem majątku nie należącego do firmy.
Odmowa udzielenia pomocy covidowej? Przedsiębiorcy wciąż bez szans na odwołanie
Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, wystąpił do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o umożliwienie złożenia odwołania od odmowy udzielenia pomocy publicznej przez dyrektorów wojewódzkich urzędów pracy oraz starostów.
14 kar za jedno przewinienie przedsiębiorcy. Precedensowy wyrok WSA
Wojewódzki Sąd Administracyjny siedmioma wyrokami uchylił w sumie 14 decyzji organów I i II instancji, nakładających kary pieniężne z ustawy SENT na przedsiębiorcę będącego podmiotem wysyłającym. Jednocześnie Sąd wydał w tych sprawach precedensowe rozstrzygnięcia: organ ma 6 miesięcy na wszczęcie postępowania po kontroli drogowej SENT.
Przedsiębiorca dostał subwencję z tarczy finansowej mimo "niewłaściwego" kodu PKD
Przedsiębiorca z branży odzieżowej trzykrotnie otrzymał decyzję odmowną w sprawie otrzymania pomocy z tarczy finansowej ze względu na niewłaściwy kod PKD. PFR zmienił jednak swoją decyzję i wypłacił pieniądze.
Nowe firmy skorzystają z pomocy rządowej. Zmiana w przepisach
26 lutego br. Rada Ministrów wydała rozporządzenie, zgodnie z którym młode firmy przestaną być wykluczone z różnych form wsparcia - poinformował rzecznik MŚP.
Mija termin składania wniosków do PFR. Nie wiadomo, czy przez brak maseczki nie stracisz pomocy
28 lutego mija termin na złożenie przez przedsiębiorców oświadczenia do PFR, czy nie złamali ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z walką z COVID-19. Za fałszywe oświadczenie grozi odpowiedzialność karna. Tyle, że wciąż nie wiadomo, czego dotyczy dokument!
Rzecznik MŚP: Liczymy na objęcie pomocą wszystkich przedsiębiorców z dużym spadkiem przychodów!
- Liczymy, że nasze argumenty, by objąć pomocą wszystkich przedsiębiorców o spadkach powyżej 70 proc. zostaną szybko przyjęte - powiedział w komentarzu dla portalu mycompanypolska.pl Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Opłata cukrowa. Ministerstwo Zdrowia rozjaśnia wątpliwości
Rzecznik MŚP otrzymał wydane przez Ministra Zdrowia objaśnienia prawne w zakresie stosowania tzw. opłaty cukrowej
Opłata cukrowa pod ostrzałem. Kto powinien ją płacić?
Rzecznik MŚP wystąpił do Ministra Zdrowia o wydanie objaśnień prawych w zakresie stosowania tzw. opłaty cukrowej. Wielu przedsiębiorców ma problemy z jej naliczaniem.
Wsparcie dla firm będzie rozszerzone. "Skorzystają wszyscy, którzy zanotowali spadek obrotów"
Wicepremier Jarosław Gowin zadeklarował rozpoczęcie prac nad zmianami w ustawach wprowadzających tarcze antykryzysowych - powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz.
Obostrzenia dla taksówkarzy. Jest interwencja w ministerstwie
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, taksówka, która może przewozić do 7 osób (włącznie z kierowcą) nie podlega żadnym ograniczeniom. Tymczasem jeśli konstrukcyjnie jest ona przystosowana do przewozu od 7 do 9 osób, wtedy można w niej zająć nie więcej niż połowę miejsc. Absurd?
Branże zamknięte bez powodu? "Analiza pokazała, że ryzyko zakażenia jest niewielkie"
2 września 2020 r. na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego wykonano analizę ryzyka zakażenia klientów solariów. Okazało się, że "ryzyko zakażenia klientów solariów wirusem SARSCoV-2 jest niewielkie pod warunkiem bezwzględnego przestrzegania przez personel solariów zasad sanitarno-higienicznych". Mimo to solaria zostały zamknięte i teraz chylą się ku upadkowi.
Kiedy dochodzi do naruszenia rządowych obostrzeń? Problem narasta a przedsiębiorcy wciąż bez pomocy
Sanepid jest zdania, że przedsiębiorca naruszył obostrzenia związane z walką z pandemią. Przedsiębiorca uważa, że nie. Spór skończy się w sądzie, ale jest problem - czy taka firma może skorzystać z pomocy w postaci tarcz finansowych i antykryzysowych?
Rośnie presja na otwarcie basenów? "COVID-19 nie jest chorobą wodozależną"
Rzecznik MŚP zaapelował do Ministra Zdrowia o ponowne otwarcie basenów i aquaparków w oparciu o wzmocniony reżim sanitarny. - W ocenie Rzecznika MŚP, istnieje już dostatecznie dużo opracowań i ekspertyz świadczących o tym, że otwarcie obiektów basenowych nie będzie zwiększało ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19 - podano w komunikacie.
Rzecznik MŚP interweniuje przeciwko wyłączaniu ochronnych przepisów o kontroli przedsiębiorców
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców dostrzega narastający problem wyłączania ochronnych przepisów o kontroli przedsiębiorców w ramach projektowania przez różne organy aktów normatywnych dotyczących wykonywania działalności gospodarczej.
Przedsiębiorcy stracą pomoc publiczną przez nieposłusznych klientów? Jest interwencja u wicepremiera
Rzecznik MŚP, Adam Abramowicz, podjął interwencję u wicepremiera, Jarosława Gowina, w sprawie nowej ustawy, która umożliwi odmowę udzielenia pomocy publicznej przedsiębiorcy, który złamie rządowe obostrzenia wydane w ramach walki z pandemią. Kontrowersje budzi otwarty katalog naruszeń, pod który można podpiąć np. odmowę noszenia maseczki przez klientów.
Kolejny błąd w rozporządzeniu? Jedne salony masażu mogą działać, inne nie
W zależności od tego, który kod PKD wpisał przedsiębiorca wykonujący zabiegi masażu, jego działalność musi (bądź nie) zostać zawieszona. To kolejna nieścisłość w przepisach, która budzi kontrowersje wśród firm. Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik MŚP.
Przedsiębiorcy szykują się na drugą falę pandemii. Raport z kondycji polskiego sektora MSP
Przedsiębiorcy są gotowi na drugą falę pandemii. 60 proc. z nich zadeklarowało, że podjęło już odpowiednie działania - wynika z badania #Koronabilans. Równocześnie 50 proc. przedsiębiorców uważa, że nie przetrwa bez dalszej pomocy rządu.