Biznesy wciąż zamknięte a rekompensat nie będzie. Przedsiębiorcy zapłacą za przedłużenie obostrzeń

Dyskoteki wciąż zamknięte i bez wsparcia
Dyskoteki wciąż zamknięte i bez wsparcia, fot. Adobe Stock
Mimo, że wiele biznesów wciąż jest zamkniętych, za czerwiec br. przedsiębiorcy nie dostaną już żadnych rekompensat od rządu. O sprawie alarmuje rzecznik MŚP.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz w stanowisku skierowanym do wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina zwrócił się z wnioskiem o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek. Należy pamiętać o rekompensatach za czerwiec, w stosunku do tych branż, które nadal nie zostały otwarte.

– W dalszym ciągu istnieje kilka działalności, które dalej nie mogą osiągać przychodów, funkcjonujących pod kodem PKD 93.29.Z. Dlatego proszę o rekompensaty z tarczy branżowej dla tych branż za czerwiec – pisze w piśmie Adam Abramowicz.

Rzecznik MŚP wraz z 300 organizacjami zrzeszonymi w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku wielokrotnie apelował, aby do końca kwietnia br. otworzono cała gospodarkę. Rząd podjął jednak inną decyzję. Zdaniem Adama Abramowicza koszt przedłużenia restrykcji nie może zostać przerzucony na przedsiębiorców.  W piśmie do wicepremiera Gowina wnosi on o niezwłocznie wydanie kolejnego rozporządzenia do tarczy banżowej przedłużającego stosowanie mechanizmów pomocowych, które uwzględni kody PKD branż będących w maju  zamkniętych proporcjonalnie do okresu blokady.

–  W czerwcu stan prawny pozwala już na prowadzenie działalności gospodarczej zdecydowanej większości firm ale w dalszym ciągu istnieje kilka takich działalności, które dalej nie mogą osiągać przychodów. Należą do nich m.in.  kluby nocne i dyskoteki, działające pod kodem PKD 93.29.Z. Dlatego proszę o rekompensaty z tarczy branżowej dla tych branż za czerwiec. Mam nadzieję, że w miesiącu lipcu wszystkie branże będą mogły już działać i rekompensaty nie będą potrzebne – podsumowuje w piśmie Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Jak wynika z deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego ogłoszonych podczas ostatniej konferencji prasowej, dyskoteki mają wystartować 26 czerwca. Tego dnia zwiększone zostaną także limity osób m.in. w kinach czy restauracjach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ