Nowy pomysł na zmianę sposobu wyliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Podkomisja jest za

Adam Abramowicz, rzecznik MŚP
Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, fot. materiały prasowe
Podkomisja do spraw mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozwoju rzemiosła poparła działania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w sprawie zasad obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Według nowego systemu, przedsiębiorca mógłby opłacać stałą składkę przez cały rok, a następnie jednorazowo dopłacić różnicę.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rzecznik MŚP podczas posiedzenia Podkomisji zaproponował, aby podstawa składki miała charakter stały i była określana jako kwota minimalnego wynagrodzenia w dniu 1 stycznia danego roku. To rozwiązanie byłoby alternatywne wobec obecnego i to sam przedsiębiorca decydowałby, czy rozliczać się wedługo przepisów zawartych obecnie w Polskim Ładzi, czy płacąc stałe zaliczki i dopłacając różnicę po złożeniu rocznego zeznania podatkowego

Zdaniem Adama Abramowicza, rzecznika MŚP, dopłata różnicy między roczną składką na ubezpieczenie zdrowotne ustaloną od rocznej podstawy, a sumą wpłaconych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne, następowałaby wraz ze złożeniem zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (lub przychodu w wypadków podmiotów rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) w roku podatkowych, zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa podatkowego. Dzięki temu składka zdrowotna 9% z minimalnego wynagrodzenia wynosiłaby co miesiąc ok. 270 zł.

Podkomisja skierowała do Marleny Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej apel o przeprowadzenie analizy przedstawionego rozwiązania i podjęcie odpowiednich działań.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY