NIK zabiera się za sądownictwo. Trwa ankieta wśród przedsiębiorców

NIK, fot. PawelCebo / Shutterstock.com
NIK, fot. PawelCebo / Shutterstock.com
Do 21 stycznia Najwyższa Izba Kontroli prowadzi ankietę wśród przedsiębiorców. Jej celem jest zbadanie, na ile obecne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości uderza w prowadzenie działalności gospodarczej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ankieta jest częścią większej kontroli " Zapewnienie sprawnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości". Ruszyła ona w ubiegłym roku, a inspektorzy poszukują odpowiedzi na pytanie: "Czy działania naprawcze wpłynęły na poprawę funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości?".

Przedsiębiorcy odpowiedzą na pytania

Wsparcie co do przeprowadzenia ankiety wyraził m.in. Rzecznik MŚP.  Pismem z 4 stycznia 2024 r. Najwyższa Izba Kontroli zwróciła się do Adama Abramowicza z prośbą o wsparcie w rozpowszechnieniu w środowisku małych i średnich przedsiębiorców informacji o badaniu opinii, dotyczącym pozyskania informacji nt. doświadczeń i oczekiwań związanych z kontaktem z sądami powszechnymi, sprawności działania sądów i jej wpływu na prowadzoną działalnością gospodarczą, które przeprowadza NIK na potrzeby kontroli pn. ,,Zapewnienie sprawnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości”.

Wśród pytań, na które mogą odpowiedzieć przedsiębiorcy, wskazać można m.in. te o przyczyny rezygnacji z korzystania z sądowego sposobu rozstrzygania problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Przeczytaj także: Kuba Wojewódzki odcina się od Janusza Palikota. "To mój największy błąd inwestycyjny"

Zbieranie odpowiedzi potrwa do 21 stycznia br. Ankieta jest prowadzona w formie elektronicznej.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku Białostocka Najwyższa Izba Kontroli skierowała zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę Skarbu Państwa przez funkcjonariuszy Trybunalu Konstytucyjnego. Jak wynikało z komunikatu, funkcjonariusze publiczni zatrudnieni w TK nie dopełnili swoich obowiązków, co "mogło doprowadzić do wyrządzenia znaczącej straty środków finansowych Skarbu Państwa". 


ZOBACZ RÓWNIEŻ