Ważne wyroki NSA dla przedsiębiorców

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
W poniedziałek, 24 maja, Naczelny Sąd Administracyjny podjął dwie uchwały w tematach ważnych dla przedsiębiorców. Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli pójść do sądu w walce przeciwko skarbówce oraz uniknąć problemów z wynajmem majątku nie należącego do firmy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

O uchwałach NSA poinformował rzecznik MŚP.

Pierwsza z nich (sygnatura I FPS 1/21) dotyczy możliwości odwołania się przedsiębiorcy do sądu administracyjnego w sytuacji, w której skarbówka wszczyna instrumentalnie postępowanie karno skarbowe.

– Teza uchwały potwierdza właściwość sądów administracyjnych do kompleksowej oceny wystąpienia przesłanek zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, o co postulował Rzecznik od początku funkcjonowania Urzędu. Z ustnych motywów uzasadnienia uchwały przedstawionych przez sędziego sprawozdawcę wynika, że sądy administracyjne są uprawnione do oceny czy postępowanie karne skarbowe wszczęte zostało wobec przedsiębiorcy w sposób instrumentalny – komentuje Jacek Cieplak zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Zgodnie z uchwałą NSA, sądy mogą kontrolować legalność tej decyzji. 

Druga uchwała dotyczy opodatkowania wynajmu majątku przedsiębiorcy, który nie jest zakwalifikowany do majątku związanego z działalnością gospodarczą.

Jak uznał NSA, uzyskiwane przez podatników przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze (nie związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej), zalicza się bez ograniczeń do źródła przychodów samego przedsiębiorcy, a nie firmy. 

– Jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy wynajmują składniki majątku wycofane z działalności gospodarczej i opodatkowują najem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Uchwała uniemożliwia organom podatkowym opodatkowanie przychodów uzyskiwanych z najmu tych składników majątkowych jako przychodów z działalności gospodarczej – komentuje Jacek Cieplak.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY