rynek mieszkaniowy
zobacz inne tematyUpadek programu kredyt 0 proc.? Koalicja blokuje projekt, 1/3 Polaków przeciw kredytowi #naStart
Kredyt "Mieszkanie na Start" nazywany kredytem 0 proc. jeszcze nie wszedł w życie, a po raz kolejny piętrzą się przed nim problemy. Wiele wskazuje na to, że ostatecznie projekt może nigdy nie stać się prawem. W sprawie kredytu na Start do porozumienia nie mogą dojść, ani partie koalicyjne, ani Polacy, którzy według najnowszego sondażu nie popierają kolejnego programu rozdmuchującego bańkę mieszkaniową.
Lewica chce nowego podatku dla właścicieli mieszkań. Zapłacą ci, którzy nie chcą wynajmować
"Mieszkanie Prawem Nie Towarem" - pod takim hasłem Lewica zorganizowała konwencję, w której przedstawiła program odzyskania tanich mieszkań na wynajem. Partia chce nałożenia na właścicieli mieszkań nowego podatku, który zmusi ich do wynajęcia lokali.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Wrzesień 2024
Jak co miesiąc prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Rynek mieszkaniowy w Polsce: Spowolnienie i niepewność na rynku wtórnym
Polski rynek mieszkaniowy przechodzi obecnie trudny okres, który charakteryzuje się wyraźnym spowolnieniem zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W 2024 roku coraz więcej sygnałów wskazuje na to, że sytuacja na rynku nieruchomości stała się bardziej skomplikowana i nieprzewidywalna, co wpływa na wydłużenie czasu sprzedaży mieszkań z drugiej ręki.
Rynek mieszkaniowy. Deficyt gruntów pod budownictwo mieszkaniowe
Zdaniem przedstawicieli branży wzrost cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową - utrzymujący się na poziomie ok. 20 proc. rocznie - miał istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie problemem ma być brak działek dostępnych pod nowe inwestycje.
Mieszkania w abonamencie. Kolejna patologia na rynku nieruchomości?
Mieszkania w abonamencie - zdaniem zwolenników rozwiązania - to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego najmu. Przeciwnicy uważają, że to kolejny krok ku pogłębieniu rynkowych patologii. Kto ma rację?
Bezpieczny kredyt 2 proc. Brak decyzji kredytowych, spadająca podaż
Program Bezpieczny kredyt 2 proc. wystartował niewiele ponad miesiąc temu. Banki nie radzą sobie z procesowaniem wniosków, a podaż na rynku mieszkaniowym spada - takimi wnioskami podzielił się na Twitterze Ronald Szczepankiewicz, doradca ds. kredytów hipotecznych.
Mocny wzrost udzielonych kredytów hipotecznych. Polacy nie czekają na gwarantowany kredyt 2 proc.?
W I kwartale br. udzielono w Polsce prawie 22 tys. kredytów mieszkaniowych. W porównaniu do boomu z 2021 roku to wciąż niska liczba, ale w porównaniu do tragicznego końca 2022 roku mamy do czynienia z wielkim wzrostem - o ponad 20 proc.
Adam Czerniak: "Nie podoba mi się opieranie polityki mieszkaniowej na tanich kredytach" [WYWIAD]
Hasło: „Mieszkanie prawem, nie towarem” z punktu widzenia naukowego jest błędne. Ale społecznie ma pewien sens – mówi dr Adam Czerniak, ekonomista, specjalista od polityki mieszkaniowej.
Wiosenne ożywienie w mieszkaniówce. Kto na nim skorzysta?
Deweloperzy i agenci nieruchomości zauważają wyraźne odmrożenie na rynku nieruchomości. Zapytań jest więcej, a klienci po czasie uśpienia i wyczekiwania, ruszyli do poszukiwań własnego M. Czy ten trend się utrzyma i kto na nim skorzysta?
Nieruchome ceny nieruchomości. Czy warto odłożyć decyzję o kupnie mieszkania?
Koszty kredytów skoczyły o kilkaset procent, a ceny mieszkań ledwie drgnęły. Dlaczego? Mogły się do tego przyczynić wakacje kredytowe i dobra sytuacja finansowa deweloperów, którzy nie są zmuszani do ratunkowych wyprzedaży. Ceny mogą spaść dopiero pod koniec roku.
Donald Tusk zapowiada kredyt 0 proc. na pierwsze mieszkanie. "Mieszkanie prawem, nie towarem"
Donald Tusk, podczas spotkania z mieszkańcami Pabianic, ujawnił jeden z kluczowych punktów programowych, z jakim Platforma Obywatelska pójdzie do nadchodzących wyborów parlamentarnych. - Zaproponujemy kredyt 0 proc. dla ludzi, którzy będą kupowali swoje pierwsze mieszkanie. Będzie to dotyczyło ludzi do 45. roku życia - zapowiedział lider PO.
Rynek mieszkaniowy w Polsce: Ostre hamowanie nowych inwestycji i liczby udzielanych kredytów
Gorzej być nie może? Z miesiąca na miesiąc okazuje się, że jednak może. W IV kwartale 2022 r. w Polsce udzielono tylko 18,9 tys. kredytów mieszkaniowych - o prawie 12 proc. mniej niż kwartał wcześniej. W całym 2022 banki udzieliły 126 tys. nowych kredytów mieszkaniowych, co oznacza spadek aż o 50,75 proc. w stosunku do rekordowych wyników za 2021 rok.
Niedobór mieszkań w Polsce może wywołać tarcia społeczne i narodowościowe?
Na wzrost konkurencji między grupami społeczno-zawodowymi wpływać może nie tylko zmniejszanie się liczby ofert pracy w rezultacie poszukiwania jej przez migrantów (głównie obywateli Ukrainy). Konkurencja będzie także dotyczyła najmu mieszkań, zwłaszcza w większych ośrodkach miejskich - uważa dr hab. Mikołaj Lewicki.
Nabywcy "zaklepują" mieszkania u deweloperów. Rynek apeluje o zwiększenie dostępności kredytów
Deweloperzy działający na 7 największych rynkach w Polsce (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Łodzi i Katowicach) sprzedali w styczniu 2023 r. 3,3 tys mieszkań, o 2 proc. więcej niż w grudniu - wynika z danych Otodom Analytics. Wzrosła również aktywność potencjalnych nabywców - ci, którzy mogą, rezerwują mieszkania “na później”.
Kolejne ofiary Polskiego Ładu - wynajmujący zapłacą wyższe podatki
Z powodu zmian jakie wprowadziły niesławne regulacje od stycznia 2023 r. właściciele wynajmowanych mieszkań nie mogą odliczyć kosztów m.in. amortyzacji lokalu czy opłaty notarialnej. Przedsiębiorcy, którzy wynajmują większą liczbę mieszkań zapowiadają pozwy w tej sprawie.
Kredyty na dnie, mieszkaniówka na hamulcu. Zainteresowanie kredytami będzie spadać?
Rynek mieszkaniowy i kredytowy to naczynia połączone. Polityka monetarna państwa sprawiła, że po stronie finansowej tego naczynia zobaczyliśmy w 2022 r. dno. Wprawdzie jeszcze zupełnie ten strumień finansowania zakupu nieruchomości nie wysechł, ale bez istotnej zmiany polityki banków trudno mówić o tym, by był w stanie wystarczająco zasilać mieszkaniówkę w 2023 r.
Sprzedaż mieszkań w Polsce wzrosła w IV kwartale 2022 r. Odbicie czy odreagowanie kiepskiego roku?
Po bardzo słabym III kwartale 2022, w ostatnich trzech miesiącach roku deweloperzy sprzedali - według wstępnych obliczeń - ok. 8,4 tys. mieszkań. O czym świadczą niedawne wzrosty? Wyniki komentuje Aleksandra Gawrońska, Dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego, JLL.
Kiedy zaczną spadać ceny mieszkań? "Do prawdziwego kryzysu mieszkaniowego jeszcze daleko"
Do prawdziwego kryzysu w mieszkaniówce jeszcze daleko – zapewniają deweloperzy. I mają rację. Jeśli spojrzeć historycznie, ceny mieszkań dopiero zaczną spadać, kiedy RPP zakończy cykl… obniżek stóp procentowych. Dopiero wtedy przyjdzie kryzys.
Kupujemy mieszkania za granicą, bo w Polsce są za drogie
Ceny mieszkań w Polsce są odrealnione do tego stopnia, że coraz więcej Polaków kupuje je za granicą. To forma inwestycji, która ratuje oszczędności zjadane przez inflację.
Mieszkaniówka i magazyny zamiast biur i centrów handlowych. Jak deweloperzy zareagowali na kryzys?
Rynek mieszkaniowy i magazynowy okazały się odporne na zawirowania z ostatnich dwóch lat. To sprawiło, że wielu deweloperów zmieniło strategię rozwoju - pisze w analizie Agnieszka Mikulska, ekspert rynku mieszkaniowego CBRE.
Grzegorz Kawecki: "Mamy mieszkaniowy boom. Mieszkania raczej nie stanieją" [WYWIAD]
Polacy inwestują masowo w nieruchomości, a do tego nad Wisłą pojawiły się fundusze, które kupują w pakietach setki mieszkań. Dlatego taniej nie będzie – twierdzi Grzegorz Kawecki, wiceprezes i dyrektor zarządzający spółki Marvipol Development S.A., jednego z największych polskich deweloperów.
Nowy raport o polskim rynku mieszkań. Spory wzrost cen w III kwartale 2021
W III kwartale br. odnotowano rekordowo wysoką liczbę mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów. Mimo to ceny transakcyjne rosły niemal w całej Polsce - wynika z najnowszego, opublikowanego 30 grudnia, raportu NBP.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Styczeń 2022
Najnowsze informacje i wiadomości ze świata biznesu.
Rząd rozważa interwencję na rynku mieszkaniowym. Będzie podatek od niewynajętych mieszkań?
Rząd chce interweniować na rynku mieszkaniowym - zadeklarował w rozmowie z RMF FM Piotr Uściński, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Rozważane są różne opcje - np. wprowadzenie dodatkowych opłat od pustostanów czy też wprowadzenie podatku od spekulacyjnej sprzedaży mieszkań. Analizowany jest również podatek katastralny.
Jak zostać deweloperem - o czym należy pamiętać i ile można zarobić?
Kup mieszkanie, sprzedaj je drożej. Kup za te pieniądze dwa i znów je sprzedaj. Potem zbuduj blok i sprzedaj wszystkie mieszkania. Proces powtarzaj. Brawo – zostałeś deweloperem. Brzmi to głupio, ale tak zaczynali wszyscy giganci tego biznesu.
Wpływ podwyżki stóp procentowych na rynek mieszkaniowy
Niskie stopy procentowe i towarzysząca im rosnąca inflacja to dwa filary, które w minionych kwartałach silnie wpływały na nastroje na rynku mieszkaniowym i powodowały aktywizację nowych nabywców. Ogłoszona 6 października br. decyzja RPP o podwyżce stóp procentowych wpłynęła na oba te obszary.
Mieszkaniowa gorączka, czyli exodus przed inflacją
W porównaniu z hossą z pierwszej dekady wieku, kiedy nieruchomości w Polsce drożały przede wszystkim dzięki tanim kredytom (we frankach), obecnie ceny w górę pchają inwestorzy instytucjonalni i tracąca siłę nabywczą gotówka. Może je przyhamować podwyżka stóp procentowych, jeśli takowa nastąpi.
Widmo bańki czy bańka widmo - tak wygląda rynek mieszkaniowy w Polsce
Z kwartału na kwartał rynek mieszkaniowy w Polsce staje się coraz bardziej rozgrzany. Wielu komentatorów ocenia nawet, że to już bańka cenowa. Ale jest ona jak yeti – wszyscy o niej mówią, ale trudno ustalić, czy rzeczywiście istnieje.
50 tysięcy za metr kwadratowy? Mieszkania nad morzem rekordowo drogie [ZESTAWIENIE]
Jak wynika z najnowszego zestawienia firmy Cenatorium, niedawno padł rekord sprzedaży mieszkań w nadmorskich kurortach: Juracie i Sopocie. Nabywcy zapłacili aż 50 tys. złotych za metr kwadratowy.
Szaleństwo na rynku mieszkaniowym. "Klienci kupują wszystko"
Nieruchomości to pewna ochrona swojego kapitału? Nie, jeśli ceny rosną w dwucyfrowym tempie. Jak pisze dzisiejsza Rzeczpospolita, w większości dużych miast rynek rozgrzany jest do czerwoności a deweloperzy nie nadążają z budową nowych inwestycji.
Ostatnie apartamenty w wieżowcu Złota 44 czekają na właścicieli. Boom sprzedażowy mimo pandemii
Kończy się proces sprzedaży apartamentów w jednym z najbardziej rozpoznawalnych inwestycji mieszkaniowych w Polsce - projekcie Złota 44 w Warszawie.
Polski Ład. Skutki nowych pomysłów w oczach deweloperów
Czy dojdzie do wzrostu cen mieszkań? Czy Polacy postawią na budowę domów ze zezwolenia? Jakie nastroje panują na rynku po ogłoszeniu programu? Oto oficjalna analiza Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment: "Otwiera się droga do naturalnej konsolidacji rynku" [WYWIAD]
Mimo pandemii rynek mieszkaniowy szybko rośnie. Popyt dziś jest o wiele wyższy niż rok temu a wśród deweloperów rozpoczął się prawdziwy wyścig. Kto go wygra? Co dalej z biurami i czy w Polsce powstanie jeszcze duże centrum handlowe pytamy Nicklasa Lindberga, prezesa Echo Investment.
Zylm: "Rynek mieszkaniowy w Polsce jest relatywnie nieduży, ale z ogromnym potencjałem" [WYWIAD]
Rynek wynajmu mieszkań rośnie dynamicznie, coraz więcej osób inwestuje swoje oszczędności w nieruchomości. Z punktu widzenia lokalnego rynku, rzeczywiście dokonujemy rewolucji. Ale patrząc globalnie – to raczej ewolucja - mówi Paweł Zylm, dawniej prezes BRE Ubezpieczenia, inwestor simpl.rent.