Donald Tusk zapowiada kredyt 0 proc. na pierwsze mieszkanie. "Mieszkanie prawem, nie towarem"

Donald Tusk
Donald Tusk. / Fot. shutterstock.
Donald Tusk, podczas spotkania z mieszkańcami Pabianic, ujawnił jeden z kluczowych punktów programowych, z jakim Platforma Obywatelska pójdzie do nadchodzących wyborów parlamentarnych. - Zaproponujemy kredyt 0 proc. dla ludzi, którzy będą kupowali swoje pierwsze mieszkanie. Będzie to dotyczyło ludzi do 45. roku życia - zapowiedział lider PO.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Spotkanie w Pabianicach - jak zaznaczył Donald Tusk - to inauguracja cyklu spotkań, które może doprowadzić do zwycięstwa opozycji. Lider Platformy Obywatelskiej zdradził pierwsze kluczowe punkty programu wyborczego - a wśród nich kwestia kredytów mieszkaniowych dla najmłodszych.

- Chcemy, aby mieszkanie faktycznie stało się prawem, a nie towarem. Ludzie mają prawo do własnego mieszkania. Zaproponujemy kredyt 0 proc. dla ludzi, którzy będą kupowali swoje pierwsze mieszkanie. Będzie to dotyczyło ludzi do 45. roku życia - zapowiedział Tusk, przytaczając konkretne liczby: "Program 0 proc." spowoduje, że rata kredytu nie będzie wynosić 4 tys. zł, lecz 1700 zł.

Ponadto polityk obiecał również pomoc tym, którzy nie chcą (bądź nie mogą) starać się o kredyt hipoteczny - dla takich osób przewidziano dopłatę do wynajmu w wysokości 600 zł miesięcznie. Propozycje ustaw, jak wynika ze słów Tuska, są już gotowe, a ich szczegóły zostaną przedstawione 28 lutego podczas posiedzenia klubu PO w Łodzi.

Rynek mieszkaniowy w Polsce hamuje

W IV kwartale 2022 r. w Polsce udzielono tylko 18,9 tys. kredytów mieszkaniowych - o prawie 12 proc. mniej niż kwartał wcześniej. W całym 2022 banki udzieliły 126 tys. nowych kredytów mieszkaniowych, co oznacza spadek aż o 50,75 proc. w stosunku do rekordowych wyników za 2021 rok. Rynek mieszkaniowy w Polsce przeżywa spore trudności.

Więcej o bieżącej sytuacji piszemy TUTAJ.

ZOBACZ RÓWNIEŻ