Kolejne ofiary Polskiego Ładu: wynajmujący zapłacą wyższe podatki

rynek mieszkaniowy
fot. shutterstock.
Z powodu zmian jakie wprowadziły niesławne regulacje, właściciele wynajmowanych mieszkań od stycznia 2023 r. nie mogą odliczyć kosztów amortyzacji lokalu w trakcie rozliczenia z fiskusem. Przedsiębiorcy, którzy wynajmują większą liczbę mieszkań zapowiadają pozwy w tej sprawie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Niekorzystna zmiana wprowadzona w Polskim Ładzie od stycznia dręczy właścicieli mieszkań na wynajem. Przepisy weszły w życie z rocznym opóźnieniem, zaplanowanym przez ustawodawcę jako okres przejściowy.

Ponieważ Polski Ład wprowadził dużo zmian, często dopiero w chwili rozliczeń z urzędem skarbowym Polacy dowiadują się o niekorzystnych regulacjach, które ich dotyczą.

Straty dla właścicieli mieszkań

Tym razem chodzi głównie o brak możliwości wliczenia amortyzacji mieszkania w koszty. Jak wyjaśnia portal Money.pl do tej pory można było rozliczać się na dwa sposoby: według skali podatkowej (w 2021 r. stawki wynosiły odpowiednio 17 i 32 proc.) lub ryczałtem. Po zmianach jednak rząd zlikwidował możliwość rozliczania się na skali, więc wynajmującym pozostał wyłącznie ryczałt.

Co to oznacza? Wyborcza Biz wylicza, że w koszty nie można wpisać m.in. wydatków na remont lokalu, ubezpieczenia, opłaty za ogłoszenie czy sporej kwoty przy podpisaniu umowy.

„Polski Ład zostawia ludzi na lodzie”

Ponieważ wynajem mieszkań to także biznes, który planuje się na lata do przodu – przedsiębiorcy zamierzają walczyć o swoje prawa w sądzie.

O utrzymanie poprzednich zasad rozliczenia z fiskusem stara się stowarzyszenie Mieszkanicznik. – Wielu inwestujących w mieszkania na wynajem miało zaplanowaną amortyzację na 10 czy nawet 33 lata. Od tego uzależniali kupno lokalu. Teraz Polski Ład likwiduje możliwość amortyzacji i zostawia tych ludzi na lodzie – mówi w rozmowie z "GW" Katarzyna Gontarczyk ze stowarzyszenia Mieszkanicznik.

Najpierw wnioski, potem pozwy

Stowarzyszenie namawia właścicieli mieszkań by dochodzili swoich praw drogą sądową. Najpierw należy wysłać do fiskusa wniosek o indywidualne interpretacje podatkowe ustalające czy można stosować amortyzację. W przypadku negatywnej decyzji – skarżenia spraw do wojewódzkich sądów administracyjnych.

Jak wskazuje portal Money.pl sąd może się wtedy powołać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. dotyczące sytuacji spółki, która „kwestionowała likwidację możliwości amortyzacji prawa użytkowania udziału w nieruchomości wprowadzonego do ewidencji środków trwałych w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. TK przyznał rację spółce” – czytamy.

Czytaj dalej: Jak analityka danych zmienia sport? "Dziś już nie uświadczysz takich piłkarzy jak Riquelme" [WYWIAD]

ZOBACZ RÓWNIEŻ