pasje

zobacz inne tematy
NETykieta vs NIEtykieta

NETykieta vs NIEtykieta

Przybywa sytuacji, w których ciężar relacji zawodowych przenosi się do internetu. Gorzej, gdy ten ciężar staje się garbem.

Były funkcjonariusz FBI: Ludzie są przewidywalni [WYWIAD]

Były funkcjonariusz FBI: Ludzie są przewidywalni [WYWIAD]

Rządzi nami prosta zasada: „Człowiek stara się zdobyć to, czego chce”. Zatem, by określić, jak postąpi dana osoba, musisz się dowiedzieć, co uznaje za korzystne dla siebie, a następnie wykorzystać tę wiedzę, by przewidzieć jego zachowanie – mówi Robin Dreeke, były marines i funkcjonariusz FBI, autor książki „Jak czytać ludzi”.

Filozofia w biznesie – Nasz kurs od Talesa do Kanta

Filozofia w biznesie – Nasz kurs od Talesa do Kanta

Co filozofowie mają do biznesu? Ano mają. Wystarczy poczytać „Rozmyślania” Marka Aureliusza (guru współczesnych menedżerów), a przestaną nas martwić wielkie kryzysy. Od Platona nauczymy się odróżniać rzeczywistość od pozorów, od Epikura – czynić życie przyjemnym. A od Kanta, że nie wolno kantować.

Człowiek, który rozszyfrował rynek

Człowiek, który rozszyfrował rynek

Jim Simons należy do najbardziej tajemniczych inwestorów, jakich kiedykolwiek widziała Wall Street. Ale jest najbardziej pionierski. Do inwestowania zaangażował algorytmy, modele i wielkie zbiory danych, zanim Mark Zuckerberg z kolegami zdążyli wyjść z przedszkola. I stworzył coś w rodzaju Świętego Graala. Od 1988 r. jego fundusz generuje średnio stopy zwrotu na poziomie 66 proc.

Serial, kanapa i inne ważne sprawy

Serial, kanapa i inne ważne sprawy

Czy ktokolwiek wyobraża sobie jeszcze życie bez serwisów streamingowych? Nie sądzę. Odkąd fani filmów i seriali zamienili kinowy fotel na kanapę w salonie, rozpoczęła się prawdziwa rewolucja w przemyśle filmowym.

Lider pod lupą

Lider pod lupą

Przywódca, trener, innowator. Rola przełożonego we współczesnym biznesie zdaje się być większa niż kiedykolwiek. Jak być szefem i nie stracić głowy?

Wielozadaniowość to mit

Wielozadaniowość to mit

Skupienie to najbardziej deficytowy towar w naszych czasach. Ci, którzy twierdzą, że potrafią sobie radzić z wielozadaniowością oszukują samych siebie. Jeśli chcecie się czegokolwiek nauczyć, musicie się skupić.

Na początek dekady

Na początek dekady

Jak bardzo zmienił się świat wokół nas przez 10 ostatnich lat? Rewolucja cyfrowa, zmiany generacyjne i zawirowania polityczne sprawiły, że rzeczywistość nabrała zupełnie nowych barw. Z drugiej strony – historia lubi się przecież powtarzać... Ile jest w nas nowoczesności, a ile dawnych cech? Te pytania warto sobie zadać również w biznesie.

Zalew pseudoprzyjemności

Zalew pseudoprzyjemności

Klikając „Lubię to” w aplikacji Facebooka zachowujemy się jak uzależnieni hazardziści, którzy liczą, że dostaną więcej lajków niż inni. Niestety, uzależnienie behawioralne jest dziś podstawą biznesu wielu firm. Rozwiązanie? Cyfrowy minimalizm.

Zamknij za sobą drzwi. Tak naprawdę

Zamknij za sobą drzwi. Tak naprawdę

Umiejętność wyjścia z pracy jest równie ważna jak sama praca. Jak powiedzieć sobie: „zarabiam pieniądze od 9 do 17, a potem wypoczywam”? To nie jest proste. Ale wykonalne.

Praca od nowa

Praca od nowa

Czy w czasach postępującej automatyzacji nasze tradycyjne pojmowanie pracy traci sens? Jeśli chcemy zrozumieć, w jakim kierunku zmierza świat (i jak to wykorzystać), warto przyjrzeć się debacie na ten temat. Choćby po to, by pewnych zmian nie demonizować.

Otwórz oczy

Otwórz oczy

Nie każdy jest Billem Gatesem, który ratuje planetę czy Elonem Muskiem, wyruszającym na podbój kosmosu. Na szczęście rzeczywistość zwykłego przedsiębiorcy też może być fascynująca.

Fuchy, dzieła, zlecenia

Fuchy, dzieła, zlecenia

Ekonomia fuch i zleceń najpierw szturmem wdarła się na biznesowe salony, po czym uderzyły w nią pozwy. Zarzuty są poważne. Czy fuch-ekonomia w formie wymyślonej przez Dolinę Krzemową przeminie tak szybko, jak się pojawiła?

Pod włos

Pod włos

Żyjemy w epoce, w której coraz więcej pewników jest podważanych, a do debaty trafiają wciąż nowe, budzące emocje tematy. Potraktowanie ich „pod włos” może być nie tylko odświeżające dla umysłu, ale też przydatne w życiu, które coraz częściej wymaga od nas elastyczności myślenia.

Więcej niż zysk

Więcej niż zysk

Odkryj bliską swemu sercu niszę rynkową, w której spełniałbyś się nie tylko jako przedsiębiorca. Do głosu właśnie dochodzi „marketing slow”, który stawia na autentyczność i wartości.

Jak znaleźć swój styl

Jak znaleźć swój styl

Co to znaczy dobrze ubrany przedsiębiorca? To ktoś, kto na negocjacjach dotyczących miliona dolarów będzie wyglądał jak milion dolarów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Proste recepty na trudne problemy

Proste recepty na trudne problemy

Chcesz być milionerem? Zanim sięgniesz po kolejny poradnik pełen cudownych rad pseudoekspertów, zastanów się, czy na pewno chcesz, aby to ich autorzy stali się milionerami. Jak więc odróżnić dobrą biznesową książkę od złej? W tej pierwszej nie ma magicznych zaklęć.

Ponadprzeciętne Polki

Ponadprzeciętne Polki

W tegorocznym zestawieniu Bisnode Index of Women Influence, obejmującym 13 europejskich krajów, Polska wypadła wyjątkowo dobrze. Zdystansowaliśmy królujące dotąd Słowenię i Węgry.

Menedżer spod „ciemnej triady"

Menedżer spod „ciemnej triady"

Ma urok, pewność siebie, charyzmę. Pracuje i czaruje. Niestety, z reguły na zgubę swojej firmy. Dlaczego? Bo przynosi krótkoterminowe zyski, ale długoterminowe straty – przekonuje dr Anna Czarna, psycholog, która bada społeczne konsekwencje narcyzmu, psychopatii i makiawelizmu.

Luksus Y-ów

Luksus Y-ów

Milenialsom bardziej niż złote rolexy czy wypasione rezydencje w Marbelli, imponują stalowe zegarki z ciekawą historią w tle i nocleg na łonie natury. I to wcale niekoniecznie na końcu świata.

Wakacje bez urlopu

Wakacje bez urlopu

Planowanie, pakowanie, nie mówiąc o przekazywaniu obowiązków w firmie – zanim człowiek wyjedzie na wakacje, musi się sporo namęczyć. Tymczasem równie dobrze można wypocząć bez tego wszystkiego. Oto cztery sposoby na odpoczynek, które polecamy i jeden, który stanowczo odradzamy.

Czy roboty zabiorą nam pracę

Czy roboty zabiorą nam pracę

Dziś nie potrzeba żadnego zasadniczego przełomu technologicznego, żeby systemy sztucznej inteligencji poradziły sobie z większością prac wykonywanych przez pracowników fizycznych. Podobnie będzie z pracownikami umysłowymi.

Kiedy zdjęcie staje się sztuką

Kiedy zdjęcie staje się sztuką

Dlaczego warto kolekcjonować fotografię? Bo to niezwykła przygoda – intelektualna i emocjonalna. A także szansa na świetne zainwestowanie pieniędzy. Podpowiadamy jak – krok po kroku – stworzyć własną, wartościową, wyjątkową kolekcję zdjęć.

Ekstremalni

Ekstremalni

Ultramaratończycy. Bieganie jest dla nich jak narkotyk. Ale taki, który pomaga – i w życiu prywatnym, i w biznesie.

Wielki pisarz, fatalny inwestor

Wielki pisarz, fatalny inwestor

Nie było biznesu, w który zainwestowałby Mark Twain i na którym by nie stracił. Odmówił raz, kiedy miał okazję włożyć pieniądze w wynalazek Grahama Bella – telefon.

Jestem dzieckiem milionera

Jestem dzieckiem milionera

Jedni stawiają na własny biznes, bo mają dość ogrzewania się w blasku fortuny swoich rodziców. Inni wchodzą w ich buty i przejmują firmy warte miliardy złotych. Kim są dzieci najbogatszych ludzi w Polsce?

Gra królów, królowa gier

Gra królów, królowa gier

Takie właśnie nazwy nadali polo Brytyjczycy. W Europie są jego największymi miłośnikami, choć uzależniło od siebie także wielu Francuzów czy Niemców. Dziś ma szansę upowszechnić się trochę bardziej w Polsce. W końcu kochamy konie, czyż nie?

Miłość w open space

Miłość w open space

Romanse w pracy były, są i będą. Potrafią być dla firmy bardzo szkodliwe, ale nie da się ich, ot tak, zakazać, nie ma to zresztą sensu. Można się za to bronić przed ich negatywnymi skutkami.

Dyskretny urok finansjery

Dyskretny urok finansjery

Świat finansów od dawna inspiruje hollywoodzkich twórców. Wielkie pieniądze i wielkie dramaty, efektowne bankructwa – wszystko to doskonale nadaje się na dobrą filmową historię. Czasem z tych opowieści możemy się sporo nauczyć.

Biegiem po śniegu

Biegiem po śniegu

Slogan „sport dla każdego” promuje wiele dyscyplin. Zwykle to tylko marketingowe zaklinanie rzeczywistości. Do niewielu aktywności określenie to pasuje jednak tak dobrze jak do biegania na nartach.

Historie spod warstwy ziemi

Historie spod warstwy ziemi

Ta pasja pochłania bez reszty. Kusi wyobraźnię kolejnymi wyjątkowymi znaleziskami. Stanowisko czy status nie mają znaczenia – wszyscy poszukiwacze skarbów mają równe szanse wobec niewiadomej. I równie trudno być im w Polsce prawdziwym odkrywcą.

Chodź, pomaluj swój świat

Chodź, pomaluj swój świat

Ktoś pomyśli: kolorowanki dla dorosłych to dziwny pomysł, przecież to dziecinne zajęcie. Ale o to właśnie chodzi. Odnalezienie w sobie dziecka wyzwala kreatywność i fun, może też pomóc radzić sobie z przytłoczeniem trudami życia.

Gdy komputery miały duszę

Gdy komputery miały duszę

Mają tyle pamięci, że nie zmieściłyby w niej nawet pliku tekstowego w Wordzie. Są tak powolne, że proste tło i kilka ruchomych postaci z widocznych pikseli to dla nich szczyt możliwości. To komputery sprzed trzech dekad, dziś bezużyteczne. Ale nie brak pasjonatów, którzy uwielbiają stare gry, a nawet tworzą dla tych wiekowych maszyn nowe oprogramowanie.

Ciemna strona płomienia

Ciemna strona płomienia

Wypalenie zawodowe może przygnieść każdego, komu zależy. Jego ofiarą padają ambitni, zaangażowani, a nawet ci, którzy robią to, co wydaje się ich powołaniem, i teoretycznie wciąż powinni czerpać z tego energię.

Sztuka łapania dystansu

Sztuka łapania dystansu

Stres jest generalnie zdrowy, dopiero w nadmiarze niszczy, zamiast mobilizować do życia i działania. Przedsiębiorcy, zwłaszcza z pewnym stażem, często już wiedzą, jak go trzymać na wodzy. Co jednak, gdy stare, sprawdzone sposoby przestają wystarczać?