Filozofia w biznesie – Nasz kurs od Talesa do Kanta

fot. adobe stock; MATERIAŁY PRASOWE; commons.wikimedia.org
fot. adobe stock; MATERIAŁY PRASOWE; commons.wikimedia.org 39
Co filozofowie mają do biznesu? Ano mają. Wystarczy poczytać „Rozmyślania” Marka Aureliusza (guru współczesnych menedżerów), a przestaną nas martwić wielkie kryzysy. Od Platona nauczymy się odróżniać rzeczywistość od pozorów, od Epikura – czynić życie przyjemnym. A od Kanta, że nie wolno kantować.

Filozofia oznacza „umiłowanie mądrości”. Twórcą nazwy mającej w sobie miłość i mądrość był Pitagoras z Samos (582–493 r. p.n.e), myśliciel żyjący z gronem oddanych uczniów w starożytnej Grecji. Dziś znany bardziej jako matematyk. Pamiętam, że jeden z podręczników szkolnych do matematyki nosił tytuł: „I Ty zostaniesz Pitagorasem”. Ta deklaracja była mocno na wyrost. Trudno zostać Pitagorasem, wymyślać nowe twierdzenia matematyczne i tworzyć fundamenty filozofii. W naszym kursie: „Filozofia w biznesie” nie obiecujemy, że i ty zostaniesz Pitagorasem, Talesem, Platonem, Markiem Aureliuszem, Hobbesem czy Kantem. Ale z pewnością zrozumiesz, co każdy z nich miał ważnego do powiedzenia. I dlaczego filozofia może przydać się w biznesie.

 

Tales z Miletu (625–546 r. p.n.e.) 

Zadawaj pytania i poszukuj odpowiedzi

Tales powszechnie uznawany jest za pierwszego filozofa europejskiego. Był filozofem dlatego, że kochał wiedzieć i stawiał sobie pytania ogólne. Na przykład: z czego powstało wszystko, co istnieje w przyrodzie? Odpowiedzi w VI w. p.n.e.. poszukiwał na drodze dociekań rozumowych, bez odwoływania się do religii czy mitologii. Odpowiedź Talesa brzmiała interesująco: wszystko powstało z wody, wszystkie organizmy wyszły z wody, woda jest we wszystkim. Do tego wniosku skłonił go filozoficzny namysł i obserwacje przyrody. Na rok 585 p.n.e. trafnie przewidział zaćmienie Słońca.

Mieszkańcy Miletu pokpiwali sobie jednak...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 6/2020 (57)

Więcej możesz przeczytać w 6/2020 (57) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ