Lider pod lupą

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 30
Przywódca, trener, innowator. Rola przełożonego we współczesnym biznesie zdaje się być większa niż kiedykolwiek. Jak być szefem i nie stracić głowy?
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 3/2020 (54)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przywódca, trener, innowator. Rola przełożonego we współczesnym biznesie zdaje się być większa niż kiedykolwiek. Jak być szefem i nie stracić głowy?

Lepszy pracodawca

Zyta Machnicka

Onepress

Każdy zatrudniony zasługuje na szacunek i szczerość. Niby to oczywiste, a jednak wciąż wielu szefów ma z tym kłopot. W relacjach z podwładnymi  uciekają w marketingową nowomowę i HR-owe terminy. Efekt? Nie potrafią budować relacji opierającej się na zaufaniu. Autorka książki, która od lat zajmuje się employer brandingiem, uważa, że zbyt wiele firm i szefów udaje kogoś kim nie są zamiast dostrzec w swojej branży coś, co zasługuje na szacunek. 

Jako przykład dobrego budowania wizerunku firmy Machnicka przywołuje hiphopową piosenkę „Era tapicera”. Zamiast kusić pracowników nieokreślonymi perspektywami rozwoju, pokazuje, że obijanie mebli jest fajne, rozwija muskulaturę i pozwala rozerwać się przy majsterkowaniu. Książka jest bezpośrednia, z odpowiednią dawką teorii. Polecana zarówno agencjom reklamowym, firmom HR-owym, jak i samym szefom.

-

Przyciąganie talentów

Mark Miller

MT Biznes

Przyciągnięcie talentów do firmy to dla szefa prawdziwe wyzwanie. Ostatecznie przecież to utalentowani ludzie – bardziej nowoczesne technologie czy najlepszy marketing – decydują o powodzeniu przedsięwzięcia. 

Zdaniem autora książki sukces na tym polu jest dużo prostszy, niż się wydaje. Niestety, liderzy często nieświadomie odstraszają swoją postawą tych najzdolniejszych pracowników. Ograniczają ich możliwość wyrażania zdania, tkwią w przeświadczeniu, że wyższa pensja może zrekompensować brak poczucia sensu w pracy.

  Książka jest efektem szeroko zakrojonych badań różnych grup zatrudnionych. Daleko jej jednak do trudnej pozycji naukowej. Wnioski są przekazane w formie krótkich historyjek ilustrujących problemy grupy bohaterów. Efekt? Lekka forma i dużo praktycznej wiedzy.

-

Wyższa lojalność. Prawda, kłamstwo i przywództwo 

James Comey 

Insignis

Bestseller wieloletniego szefa FBI, który na wysokich stanowiskach w tej agencji spędził ponad 20 lat. Comey ujawnia wiele faktów związanych z kulisami najważniejszych politycznych decyzji. Pokazuje, jak działają mechanizmy władzy i jak łatwo potrafi się ona osunąć w zupełną arogancję. To ostatnie dotyczy zwłaszcza prezydentury Donalda Trumpa, który jest tu pokazany jako antyprzykład dobrego lidera – zapatrzony w siebie, pozbawiony dystansu, nagradzający raczej kłamstwo niż uczciwość. 

Choć tematem książki jest polityka, to pytania, czym jest etyczne przywództwo, jak podejmować mądre decyzje i w jaki sposób nie dać się złapać w pułapki związane z byciem „na górze” mogą przydać się każdemu liderowi – zwłaszcza w biznesie.

-

Świat według prezesów

Peter Bloom, Carl Rhodes 

PWN

Od Steve’a Jobsa przez Elona Muska po Pablo Escobara. Ludziom, którzy znaleźli się na samym szczycie, przypisuje się w dzisiejszych czasach nadludzkie zdolności. Połączenie kultu indywidualnego sukcesu z dominacją wielkich korporacji sprawia, że idea „prezesa” wypacza się i traci swój zdrowy sens. 

Ta książka to rodzaj prowokacji. Autor podważa idee „lidera” czy „genialnego inwestora” i przypomina, że słowa te powinny mieć przede wszystkim praktyczny sens. Podkreśla, że powodzenie firmy jest też zasługą jej szeregowych pracowników, a na nadmiernej wierze w moc sprawczą jednostki tracą wszyscy – nawet ona sama. Przepowiednie choćby największego z „przywódców” muszą bowiem zawsze znaleźć swoje potwierdzenie w faktach.

 

 

My Company Polska wydanie 3/2020 (54)

Więcej możesz przeczytać w 3/2020 (54) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ