Kiedy zdjęcie staje się sztuką
Zofia Rydet, „Zagłada” z cyklu „Świat uczuć i wyobraźni”, 1975-1979 ⓒ Fundacja im. Zofii RydetSztuka i jej kolekcjonowanie pozwala odnaleźć zagubiony w codzienności sens życia, daje prawdziwą motywację do aktywnego działania i niezbędną siłę do przetrwania” – pisze Jerzy Stelmach w książce „Uporczywe upodobanie. Zapiski kolekcjonera”. Dlaczego uważam, że dziś warto kolekcjonować właśnie fotografię? Bo jest to jedna z najmłodszych dziedzin sztuki. Jej wynalazek ogłoszono w 1839 r. i od tego momentu stale się rozwija, dając artystom coraz to nowe możliwości wypowiedzi. A to oznacza, że co chwila pojawiać się mogą nowe gorące nazwiska i prace.
Jak rozpocząć swoją przygodę z kolekcjonowaniem fotografii? Zadać sobie można siedem prostych pytań. A moje odpowiedzi niech będą tylko pretekstem do własnych poszukiwań.
1. DLACZEGO FOTOGRAFIA?
Bo to medium wyjątkowe. Jego podstawą jest zawsze rzeczywistość. Artysta używający fotografii, może uchwycić jedynie to, co istnieje. Jednocześnie może fotografowany motyw czy scenę tak przetworzyć, że gubi realność, zaczyna kreować własny świat. To również medium, którym najlepiej można komentować i opisywać współczesność. No a poza tym zdjęcia są nadal tańsze w porównaniu z innymi dyscyplinami sztuki, w Polsce możemy nawet powiedzieć, że fotografia jest niedoszacowana. Oznacza to, że dzieła rodzimych mistrzów można kupić nadal po atrakcyjnych cenach,...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 7/2019 (46) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.