Startupy
CEO nie robi tego, co lubi. Wywiad z Różą Szafranek
– Praca CEO to nieustanne robienie nowych rzeczy i nauka. Wielu CEO zajmuje się tym, co lubi robić, wybiera sobie te działania, które są im najbliższe w sensie zainteresowania czy ekspertyzy. To błąd – przekonuje Róża Szafranek, CEO HR Hints i mentorka InCredibles.
Fundusz Carlson inwestuje w system zarządzania wierzytelnościami
Carlson ASI Evig Alfa, fundusz venture capital z grupy Carlson, realizuje kolejną inwestycję z pogranicza machine learningu i fintechu. Do grona spółek portfelowych dołączył projekt Debster.ai.
Startup Challenge 2022. Poznaj najciekawsze startupy w Polsce
Oto najciekawsze startupy w Polsce
Kieszonkowa łazienka dla świata. Polski patent rozwiąże problem braku wody?
Gdy Zdzisław Iwanejko wraz z nastoletnimi córką i synem tworzył startup WaSH Innovation, postawił sobie dwa cele: nauczyć swe dzieci biznesu i rozwiązać globalny problem braku wody. Po pięciu latach jest na dobrej drodze, by osiągnąć jedno i drugie.
Aby życie było piękne. Najlepsze startupy poprawiające nasze zdrowie i dobrostan [RANKING]
Algorytmy pomagające wyjść z depresji, indywidualne suplementy diety, zdrowa żywność trafiająca wprost do waszych domów… Polskie startupy udowadniają,że well-being naprawdę jest na wyciągnięcie ręki! Oto nasz ranking.
simpl.rent pozyskuje finansowanie. Celem pełna cyfryzacja i obniżenie ryzyka na rynku najmu mieszkań
1,5 mln zł trafiło do polsko-brytyjskiego startupu simpl.rent – cyfrowej platformy zwiększającej bezpieczeństwo i zaufanie na rynku najmu dzięki integracji rozwiązań fintechowych i produktów ubezpieczeniowych. Finansowanie umożliwi simpl.rent udział w profesjonalizacji rynku oraz rozpoczęcie ekspansji na rynki zagraniczne.
Fundusz VC PKN Orlen zainwestował w polski startup
PKN Orlen kupił akcje polskiego startupu ICsec, producenta systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu. Wcześniej w firmę zainwestowały inne spółki skarbu pańswa.
Ranking 20 firm, które zmieniają Polskę i świat na lepsze. Edycja 2022
Nie tylko zyski się liczą? Truizm, który w biznesie powtarza niemal każdy. Na szczęście dla coraz większej liczby przedsiębiorców nie jest on wyłącznie zbitką wyrazową do zamydlania oczu inwestorom.
Arkadiusz Lewandowski. Poza biznesem
W księgowości przeszedł wszystkie szczeble kariery i to w sześć lat. Jakiś czas temu stworzył Alterę, którą sam nazywa „projektem życia” i „nowym wymiarem księgowości”. Otwarcie mówi o sukcesach, ale i błędach.
Laboratorium, a nie pole. Technologiczna rewolucja w rolnictwie odmieni oblicze rynku żywności?
Bez traktorów i maszyn w jednej hali produkują tyle roślin, ile tradycyjni rolnicy na kilkuhektarowych polach. Michał Goławski i Kuba Szlachtowski z Sie.Jemy to urban farmerzy, którzy zmieniają rolnictwo. Zapowiadają, że rewolucja jest przed nami.
Dzięki PayEye zapłacisz... okiem. Transakcje są bardziej higieniczne i bezpieczniejsze
Daniel Jarząb, współtwórca PayEye, od dziecka wiedział, że będzie przedsiębiorcą. Nie wiedział jednak, że przyjdzie mu zrewolucjonizować rynek usług płatniczych na świecie. Jego fintech umożliwia płacenie bez gotówki, karty czy telefonu – wystarczy rzut oka.
Miliony w trzy minuty. Jak mówić o swoim pomyśle biznesowym, by do niego przekonać?
Popadają w szczegóły, mówią nieskładnie, uważają, że sprawę załatwi prezentacja z kilkudziesięcioma slajdami. To typowe błędy startupowców, którzy szukają inwestora. Jak mówić o swoim pomyśle biznesowym, by do niego przekonać.
Sztuka biznesu. Czy artyści mogą projektować startupy?
Nie da się stworzyć dobrej firmy bez współpracy z artystą. Niezależnie, jak dobry będzie model biznesowy, bez odrobiny nieuchwytnego piękna może się to nie udać. Do tej idei przekonują absolwenci uczelni artystycznych.
Rusza nowa odsłona funduszu AIP. 100 mln złotych do wydania na początkujące startupy
Rusza "druga wersja" funduszu inwestycyjnego AIP Seed. Jego twórcy planują szukać najbardziej rokujących startupów z Europy Środkowo-Wschodniej. W ciągu trzech lat fundusz przeznaczy z nowej puli finansowania 100 mln zł całkowicie prywatnego kapitału. Rocznie sfinansuje ponad 30 takich startupów.
Piotr Szott. Poza biznesem. "Samo bycie przedsiębiorcą w Polsce do łatwych nie należy"
Uwielbia podróżować, choć nie wyobraża sobie wyprowadzki z Trójmiasta. Zapytany o ulubione filmy wskazuje „Miasto Boga”. Piotr Szott to współzałożyciel Chronospace – firmy, która przybliża nam świat VR.
Bez pieniędzy, bez zaliczki od szefa. Pogłębiają się finansowe problemy Polaków
Badania pokazują, że 2/3 aktywnych zawodowo Polaków odczuwa stres finansowy związany z Polskim Ładem. W ciągu ostatniego roku prawie 40 proc. osób pożyczało pieniądze od znajomych lub rodziny przed terminem wypłaty wynagrodzenia. Sytuacja nie ulegnie poprawnie.
Rząd pomoże w rozwoju firm biotechnologicznych? "Chcemy zbudować ekosystem sprzyjający innowacjom"
Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podpisał „Szóstkę dla Biotechnologii” – deklarację wsparcia sektora biotechnologicznego.
RevDeBug wkracza na europejski rynek ochrony zdrowia. Nowym klientem sieć medyczna z Rumunii
Wejście na rynek rumuński to pierwszy krok. – Celem rundy inwestycyjnej, do której się przygotowujemy, jest rozwój marketingu i sprzedaży w USA – mówi Marek Szmigiel, prezes RevDeBug. Jedną z branż, na którą stawia polski startup jest właśnie ochrona zdrowia.
Startup z Lublina stworzył interaktywną przestrzeń do regeneracji w miejscu pracy
enzo to kabina odnowy psychofizycznej, czyli interaktywna przestrzeń do relaksacji i regeneracji w miejscu pracy. Urządzenie już dziś funkcjonuje w wybranych przestrzeniach biurowych, a za chwilę i co-workingowych w Polsce.
Zowie zamknęło dużą rundę finansowania. 62 mln złotych od amerykańskich funduszy, w tym VC Google
Polski startup Zowie zamknął rundę finansowania. Firma pozyskała łącznie 62 mln złotych (14 mln dol.) w serii A. W rundzie wzięły udział duże fundusze, w tym amerykański Tiger Global i Gradient Ventures, kalifornijski fundusz VC Google’a
Jakich kompetencji brakuje młodym founderom? Wywiad wideo z Anną Blajerską
- Wielu founderów wychodzi z założenia, że sam pomysł wystarczy. Dopiero później realia weryfikują ich plany - mówi Anna Blajerska, kierownik projektów w Puławskim Parku Technologicznym.
Ukraiński startup rzuci wyzwanie firmom pośredniczącym w zatrudnianiu programistów [TYLKO U NAS]
Jeden z największych startupów na Ukrainie zajmujących się pośrednictwem w zatrudnianiu programistów przeniósł się do Warszawy. Cel? "W ciągu roku chcemy mieć 20 tys. programistów na platformie" - mówią w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl twórczynie startupu: Olya, Lidiya i Alex.
Spadek upraw o 30 proc.? Polska firma zbadała ukraińskie pola
Firma Creotech Instruments przeprowadziła satelitarną analizę pól w południowo-wschodniej Ukrainie. Jak wynika z analiz, poziom wegetacji jest o 30 proc. mniejszy, niż średnia z lat ubiegłych.
Zbyt wysoka wycena może być brzemieniem? Przedstawiciel funduszu przestrzega startupy
- Tylko doświadczeni startupowcy zdają sobie sprawę, że zbyt wysoka wycena może stać się brzemieniem, które odstraszy potencjalne fundusze, odcinając tym samym dostęp do kapitału - pisze w swoim komentarzu Szymon Janiak, managing partner, Czysta3vc.
Klarna szuka finansowania. Jeśli je zdobędzie to wycena europejskiego jednorożca mocno spadnie
Nadchodzące duże wzrosty stóp procentowych i związane z tym załamanie na amerykańskiej giełdzie może doprowadzić do znacznego ograniczenia pieniędzy dla startupów. Jak donosi Bloomberg, startup Klarna poszukuje finansowania o wartości miliarda dolarów. Jeśli dojdzie do rundy finansowej, wycena firmy spadnie z 46 do 30 mld dolarów.
4 rzeczy, które warto wiedzieć o venture buildingu
Świat startupów szybko ewoluuje i zmienia się, dlatego w środowisku biznesowym coraz częściej słyszy się o venture buildingu. Choć model od lat funkcjonuje na rynkach, nie przeniknął jeszcze do powszechnej świadomości i nadal budzi wiele pytań, czym tak właściwie jest i czy warto się nim zainteresować.
Nowa inicjatywa dla startupów z Ukrainy. Firmy zdobędą wsparcie w znalezieniu inwestorów
Ruszył nabór startupów do inicjatywy o nazwie “PUSB for #techfugees”. Z programu będą mogły skorzystać firmy, które są zainteteresowane relokacją do Polski. Wśród benefitów jest pomoc finansowa czy dostęp do powierzchni coworkingowej.
Polki tworzą innowacyjne lody roślinne. "W Polsce produkty wegańskie postrzega się w skrajny sposób"
Technolożka żywienia dr Ewa Trzetrzelewska-Lalik wraz ze swoją przyjaciółką Anetą Radłowską-Działo stworzyła innowacyjne białkowe lody roślinne, które są nie tylko smacznym deserem, ale też idealną odżywką po sportowym treningu.
PFR dokapitalizuje Accelero Ventures. Fundusz zainwestuje kilkadziesiąt milionów w startupy
PFR Ventures zainwestowało 28 mln PLN w fundusz Accelero Ventures. Dodatkowych 7 mln PLN dostarczyli inwestorzy prywatni. To ostatnia inwestycja w fundusz zalążkowy w ramach pierwszej edycji programu PFR Starter finansowanej z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Apropo z finanansowaniem. Ponad milion na ekspansję zagraniczną
Polski startup Apropo zamknął rundę finansową. Firma pozyskała ponad milion złotych od LT Capital.
Polski insurtech doceniony przez akcelerator z Doliny Krzemowej i inwestora deep techowego
Climatica, oferująca ubezpieczenia dla firm wrażliwych na zmiany klimatyczne, dostała się do prestiżowego programu amerykańskiego centrum akceleracyjnego i pozyskała pierwszego inwestora w ramach rundy seed.
Oj, dane dane. Najlepsze startupy big data
Ilość danych stale rośnie. Według niektórych wyliczeń w zeszłym roku po świecie krążyły 44 bln GB danych, a do sporej ich części dostęp był utrudniony. Analiza ogromnych zbiorów danych umożliwia wprowadzenie wielu usprawnień biznesowych, co jest niezwykle istotne w kontekście planowania długofalowych działań firmy.
Katarzyna Łakińska: "Największy potencjał mają zespoły zróżnicowane wiekowo" [WYWIAD]
Moja generacja żyła w wyjątkowo szybko zmieniającym się świecie. Jesteśmy najbardziej elastycznym pokoleniem w historii. Dzięki temu ciężko nas czymś zaskoczyć, także w biznesie – mówi Katarzyna Łakińska, założycielka Flexi.pl, portalu z ofertami pracy dla osób 50 plus.
Startuje VI edycja programu InCredibles Sebastiana Kulczyka
Rozpoczęła się kolejna edycja programu mentoringowego dla startupów InCredibles. Sebastian Kulczyk już od pięciu lat wspiera i promuje najlepsze polskie startupy, oferując im bezpłatne, szyte na miarę warsztaty, indywidualne konsultacje z ekspertami, inwestorami oraz udział w międzynarodowych konferencjach.
Sektor blockchain bije kolejny rekord finansowania. Startupy mają powód do radości
Podczas gdy większość sektorów odnotowała kwartalne spadki, środki venture capital dla startupów blockchain i Web3 płynęły w rekordowym tempie. Inwestorzy przeznaczyli aż 9,2 mld dol. na przedsięwzięcia tego rodzaju w pierwszym kwartale br.