Polskie startupy i rewolucja w medycynie. Czas na zmiany - komentują founderzy

Wirtualny lekarz to przyszłość, fot. Shutterstock
Wirtualny lekarz to przyszłość, fot. Shutterstock
Polski sektor innowacji medycznych ma się dobrze. Kolejne firmy przygotowują rewolucyjne technologie i zmiany w leczeniu. Teraz czas na większą ofensywę - przekonują twórcy startupów: Jutro Medical, eGabinet i Wellbee.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Medycyna, od zawsze szła w parze z technologią, co potwierdza szereg danych rynkowych. Według raportu PFR Ventures “Transakcje na polskim rynku VC w 2023 roku ”, w Polsce, w 2023 roku, startupy z sektora HealthTech zgarnęły ponad 15% wszystkich rund inwestycyjnych, utrzymując swoją pozycję jako najbardziej pożądany sektor wśród funduszy Venture Capital od roku 2020. Nie powinno to dziwić, zwłaszcza, że szeroko rozumiany HealthTech jest ogromnym rynkiem - w samej Europie średnio około 11% PKB przeznaczane jest na opiekę zdrowotną, a wydatki na technologię medyczną per capita w Europie wynoszą około 312 euro. Co więcej, pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła transformację cyfrową w sektorze zdrowia. Wszyscy pamiętamy, że przez pewien czas “teleporady” były praktycznie jedyną dostępną formą pomocy medycznej, a duża część społeczeństwa preferuje tą opcję kontaktu z lekarzem do dzisiaj. To zjawisko pokazuje, że innowacyjne rozwiązania technologiczne mogą nie tylko wspierać systemy opieki zdrowotnej podczas nadzwyczajnych wyzwań, ale również stanowić trwałe narzędzia w poprawie efektywności i dostępności usług medycznych.

Zobacz naszą listę najlepszych polskich medtechów

Rewolucja w NFZ?

NFZ - ten akronim stał się synonimem powolnego działania i nieefektywnego wykorzystywania zasobów, a także tematem wielu…memów. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że aż 70% respondentów ma negatywne zdanie o tej instytucji. Główne zarzuty dotyczą m.in. niezadowalającej prędkości i efektywności pracy administracji placówek, problemów z umówieniem się na wizytę o określonej godzinie oraz trudności z zarezerwowaniem terminu poza własnym miejscem zamieszkania. Patrząc na historyczne dane, poziom zadowolenia z jakości usług oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia systematycznie spada.

W 2007 roku, znacząca większość respondentów (85%) była przekonana, że dostęp do lekarza pierwszego kontaktu jest bez problemu osiągalny. W październiku 2023, taki pogląd podzielało już tylko 59% badanych. Świat innowacji dostrzegł tutaj okazję i pojawił się startup, który pracuje nad zmianą obecnej sytuację. Jutro Medical, bo o nim mowa, chce przenieść doświadczenie znane z prywatnej opieki medycznej do tej publicznej, świadczonej w ramach ubezpieczenia NFZ. 

- Technologia, nad którą pracujemy w Jutro Medical oraz zaproponowane przez nas rozwiązania z zakresu obsługi pacjenta, znacząco poprawiają dostępność oraz podnoszą jakość usług medycznych świadczonych w ramach NFZ. Dzięki cyfryzacji procesów, usprawnieniu komunikacji między pacjentami i personelem medycznym oraz wprowadzeniu nowoczesnych metod diagnostycznych i leczniczych jesteśmy w stanie skrócić czas oczekiwania na wizyty oraz zwiększyć efektywność pracy zespołu medycznego. Kładziemy także ogromny nacisk na aspekty szczególnie ważne z punktu widzenia pacjentów: rolę lekarza pierwszego kontaktu i zespołu pielęgniarskiego w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu, współpracę z innymi przedstawicielami sektora ochrony zdrowia (w tym także zdrowia psychicznego) oraz powszechnie marginalizowane doświadczenie pacjenta podczas wizyty. Brak kolejek, punktualne realizowanie usług, zaawansowane rozwiązania telemedyczne w tym możliwość zarządzania swoim profilem medycznym z poziomu aplikacji mobilnej sprawiają, że wizyta u lekarza staje się łatwiejsza do zaplanowania i zrealizowania. Podnoszenie jakości usług w zakresie bezpośredniej komunikacji z pacjentem pozwala nam z kolei budować zaufanie nie tylko do świadczonych przez nas usług, ale do całego NFZ. Jesteśmy przekonani, że będzie przekładać się to na odciążenie innych specjalistów i ogólną poprawę poziomu profilaktyki zdrowotnej Polaków, co pomoże zredukować jeden z najbardziej palących problemów Narodowego Funduszu Zdrowia - długi czas oczekiwania na wizyty specjalistyczne - komentuje Dariusz Ptaszek, General Manager Jutro Medical.

Zobacz także: MediSensonic o krok od zakończenia prac nad bezinwazyjnym pomiarem poziomu glukozy we krwi

Pomysł na wirtualny gabinet

Odpowiednie zaopiekowanie się pacjentami jest bardzo ważne, tak samo jak efektywna organizacja pracy placówek medycznych. Proces zapewnienia skutecznej opieki zdrowotnej rozpoczyna się już przy rejestracji pacjenta i wymaga precyzyjnej koordynacji wielu elementów. Kluczowe jest tutaj ustalanie terminów wizyt, które są zgodne z dostępnością lekarzy, oraz zapewnienie dostępu do właściwie wyposażonych gabinetów medycznych. Ale to tylko początek. Równie ważne jest sprawne zarządzanie dokumentacją medyczną, co stanowi wyzwanie, szczególnie w placówkach, które każdego dnia przyjmują dziesiątki pacjentów. 

- W obliczu codziennych wyzwań, z jakimi mierzą się lekarze i zarządzający placówkami medycznymi, nasza misja skupiła się na tworzeniu rozwiązania, które uprości i zoptymalizuje ich pracę. Z tego założenia narodził się eGabinet - intuicyjne, proste w obsłudze oprogramowanie, zaprojektowane, aby umożliwić placówkom medycznym efektywne zarządzanie zasobami, wizytami pacjentów oraz ich dokumentacją medyczną. eGabinet zapewnia natychmiastowy dostęp do danych pacjentów, włączając w to ich historię medyczną. Co więcej, dzięki integracji z systemami medycznymi, możliwe jest szybkie wystawianie e-zwolnień oraz e-recept, które docierają do pacjentów w ciągu kilkunastu sekund. Nasz system zmienia zarówno proces rejestracji i obsługę pacjentów, jak i ogólną działalność placówki. Rezerwacja gabinetów i sal zabiegowych, która do tej pory wymagała manualnego działania, teraz przebiega automatycznie. Oprogramowanie, rozpoznając rodzaj zaplanowanego badania, samodzielnie przydziela pomieszczenie wyposażone w niezbędny sprzęt medyczny. - komentuje Piotr Strychalski, CEO eGabinet. 

- Nasz system zmienia zarówno proces rejestracji i obsługę pacjentów, jak i ogólną działalność placówki. Rezerwacja gabinetów i sal zabiegowych, która do tej pory wymagała manualnego działania, teraz przebiega automatycznie. System, rozpoznając rodzaj zaplanowanego badania, samodzielnie przydziela pomieszczenie wyposażone w niezbędny sprzęt medyczny - dodaje Strychalski.

Interesujące: Nowy fundusz pomoże w rozwoju polskich medtechów

Z myślą o psychice

Innowacje pojawiają się również w sektorze zdrowia psychicznego. Społeczeństwo stopniowo uświadamia sobie, że zdrowie psychiczne ma równie fundamentalne znaczenie dla ogólnego dobrostanu, tak samo jak zdrowie fizyczne i z większą otwartością decyduje się na poszukiwanie profesjonalnego wsparcia. Zwracanie się po wsparcie do psychologa czy psychoterapeuty coraz częściej wychodzi z cienia tabu. Potwierdzają to dane, według informacji pochodzących z TU Zdrowie , w roku 2022 odnotowano wzrost liczby konsultacji dotyczących zdrowia psychicznego o 240% w stosunku do roku 2019. Wellbee to rodzimy startup, który próbuje zwiększyć dostępność do wsparcia psychicznego, rozwijający platformę umożliwiającą znalezienie odpowiedniego specjalistę zarówno zdalnie jak i w gabinecie. 

- Jako Wellbee, dostrzegamy znaczący wpływ ostatnich lat na kondycję psychiczną społeczeństwa oraz rosnące potrzeby wsparcia w tym obszarze, którym obecny system opieki zdrowotnej nie jest w stanie sprostać. Przekonani o bezpośrednim wpływie kondycji psychicznej na wiele aspektów życia, od relacji prywatnych po efektywność w pracy, naszą misją jest poprawa jakości życia osób zgłaszających się po pomoc, niezależnie od miejsca i czasu. Łącząc ponad 300 ekspertów z różnych dziedzin, takich jak psychoterapia, psychiatria czy coaching, z osobami potrzebującymi wsparcia, odpowiadamy na szeroko rozumiane potrzeby wellbeingowe. Nasz raport "Kondycja psychiczna polskich pracowników" z października 2023, wykonany wspólnie z ICAN Institute, ujawnia, że 72% pracowników zmaga się z niepokojem i obawami o przyszłość, a 62% chciałoby mieć dostęp do wsparcia psychoterapeutycznego oferowanego przez pracodawcę, mimo że tylko 30% firm podejmuje w tym kierunku jakiekolwiek działania. Działamy również na polu edukacji, oferując profesjonalną psychoedukację, warsztaty i darmowe materiały edukacyjne, współpracując z organizacjami świadomymi znaczenia zdrowia psychicznego, co pozwala nam być świadkami i uczestnikami pozytywnych zmian w społeczeństwie. Mamy to szczęście, że współpracujemy z bardzo świadomymi organizacjami i widzimy, że ta transformacja w postrzeganiu zdrowia psychicznego i dbaniu o nie dzieje się na naszych oczach i z naszym dużym udziałem - komentuje Darek Milewski, CEO Wellbee

Mimo napotkanych wyzwań, takich jak ograniczenia w finansowaniu od funduszy VC, polski sektor innowacji w dziedzinie medycyny dalej ma się dobrze. Polskie startupy nieustannie rozwijają swoje produkty, które z powodzeniem mogą rywalizować na arenie międzynarodowej. Zważywszy na rosnącą popularność medtech’u wśród polskich przedsiębiorców i jego wieloletni, wysoki udział w ogólnym finansowaniu przez kapitał venture w Polsce, perspektywa powtórzenia sukcesu na miarę Docplannera wydaje się być nie tyle możliwa, co nieunikniona.

ZOBACZ RÓWNIEŻ