Zmiany personalne w Woltair. Duży awans Polaka

Michał Borek, Woltair
Michał Borek, Woltair
Czeski startup Woltair poinformował o zmianych personalnych. Firma ma nowego CEO, a dotychczas odpowiedzialny za rozwój w Polsce Michał Borek zajmie się ekspansją Woltair na inne kraje Europy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Woltair, jeden z czeskich startupów, przeszedł transformację i wkracza w nową fazę rozwqoju. Startup od niedawna jest prowadzony przez nowego CEO, Víta Javůrka. Wzmacnia również zespół, tworząc w swojej strukturze nowe stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej. Posadę tę od kwietnia obejmie Stefan Gross-Selbeck. Michał Borek, jako Head of International Markets, będzie nadzorował biznes na rynkach polskim, niemieckim i włoskim.

Przeczytaj więcej o wejściu Woltair na polski rynek

Zmiany w Woltair

Woltair, dotychczas kierowany przez Jana Hanuša, odnotował w ubiegłym roku trzykrotny wzrost obrotów, przekraczając próg 1 miliarda koron czeskich (ok. 170 mln złotych) i osiągając rentowność w Czechach. Firma przeprowadziła również kluczową transformację, która polegała na uruchomieniu platformy Superfix, która służy również zewnętrznym ekspertom i instalatorom. Opracowanie i uruchomienie tej platformy zasadniczo uprościło proces sprzedaży Woltair i zarządzanie operacyjne jako całość. Kluczowe było również przygotowanie i przetestowanie w praktyce strategii ekspansji na inne kraje europejskie. Po transformacji misja Jana Hanuša dobiegła końca, a on sam przekazał przywództwo wieloletniemu dyrektorowi finansowemu Vítowi Javůrkowi. Jego zadaniem będzie poprowadzenie firmy do dalszego wzrostu, którego można się spodziewać w nadchodzących latach.

- Dzięki swojemu doświadczeniu Jan był w stanie fundamentalnie przekształcić Woltair w to, jaką firmą jest dzisiaj. Dzięki jego skutecznemu rozwojowi udało nam się zdigitalizować większość naszych rutynowych procesów, co pozwoliło usprawnić naszą strukturę organizacyjną i przygotować firmę na kolejny rozdział rozwoju. Dzięki Janowi jesteśmy teraz na to technologicznie gotowi i mamy przetestowaną strategię, aby to osiągnąć – mówi nowo mianowany CEO Vít Javůrek. 

Przez ostatnie trzy lata był dyrektorem finansowym spółki. Vít jest absolwentem Uniwersytetu HEC w Paryżu, gdzie studiował finanse i zarządzanie. Po studiach przeniósł się do bankowości inwestycyjnej w Londynie, a następnie spędził siedem lat jako konsultant w McKinsey & Company, gdzie koncentrował się na finansach korporacyjnych i strategii.

- Udało nam się znaleźć elastyczny model operacyjny, co pozwala nam bezproblemowo przetrwać wahania rynkowe. W samej Europie, rynek pomp ciepła może osiągnąć potencjał 900 miliardów euro w nadchodzących latach. W Czechach udało nam się zostać liderem, będziemy chcieli powtórzyć ten sukces w innych krajach. Dzisiejszy rynek jest jednak nieprzewidywalny, programy dopłat mogą być ogłaszane przez poszczególne rządy z dnia na dzień. Jest więc tylko kwestią czasu, zanim ogólnoeuropejski popyt ponownie wzrośnie – dodaje Javůrek.

Nowy przewodniczący rady nadzorczej

Stefan Gross-Selbeck, nowy przewodniczący rady nadzorczej, wcześniej zajmował wysokie stanowiska kierownicze w ebay, New Work SA i ProSiebenSat1 AG. Ostatnio pełnił funkcję starszego partnera i dyrektora zarządzającego w Boston Consulting Group (BCG), gdzie zajmował stanowisko globalnego partnera zarządzającego BCG Digital Ventures, a także kierował działem X Green Tech BCG.

W swojej nowej roli w Woltair, Stefan będzie zaangażowany w koordynację działań i obowiązków po stronie inwestora. - Jestem zaszczycony, że mogę objąć funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Woltair, która ma szansę odegrać ważną rolę w europejskiej transformacji systemów grzewczych. Przez całą swoją karierę byłem zaangażowany w budowanie i skalowanie szybko rozwijających się firm technologicznych i nie mogę się doczekać, aby wykorzystać swoje doświadczenie aby rozwijać firmę Woltair, która ma ambicje dalszej ekspansji w Europie – mówi Stefan Gross-Selbeck.

Awans Michała Borka

Michał Borek, który dotychczas pełnił fukcję Country Managera polskiego oddziału Woltair, od marca awansował na stanowisko Head of International Markets, nadzorując firmę na rynku polskim, niemieckim i włoskim. Jest odpowiedzialny za strategię „go to market”, której celem jest dalsza ekspansja firmy na międzynarodowe rynki. Do jego zadań należy też wyszukiwanie i dopasowywanie produktów odpowiednich dla danego kraju, dzięki czemu firma będzie mogła efektywnie rozwiązywać problemy techników i klientów.

Michał Borek wcześniej pracował jako konsultant w Accenture, gdzie specjalizował się w projektach PMO (ang. post-merger integration) w sektorze bankowym. Następnie, jako General Manager w polskim oddziale Lime, osiągnął znaczący wzrost rentowności i rozwoju firmy, rozszerzając jej działalność z 3 do ponad 50 miast w Polsce.

Woltair działa jako startup pod swoją nazwą od 2021 roku. Lata 2022 i 2023 upłynęły pod znakiem transformacji, dwóch rund inwestycyjnych i ekspansji, przy czym w ubiegłym roku firma rozszerzyła swoją działalność z Czech na Włochy i Niemcy, umacniając jednocześnie swoją pozycję w Polsce.

Woltair. Czym zajmuje się startup

Firma została założona w 2018 r. pod nazwą Topíte.cz przez Karela Náprsteka, Jiří Švédę i Daniela Helcla. W 2021 roku firma zmieniła nazwę na Woltair i obecnie działa nie tylko w Czechach, ale także w Polsce (od 2022 r.), Niemczech i we Włoszech. Jej inwestorami są renomowane fundusze z Czech, Europy, USA i Kanady. Woltair był wielokrotnie uwzględniany w prestiżowym programie Deloitte Technology Fast 50 i innych rankingach lub przeglądach najszybciej rozwijających się firm i start-upów. W 2023 r. została nagrodzona za platformę Superfix w konkursie IDC Future Enterprise Awards oraz znalazła się na 6. miejscu najszybciej rozwijających się firm w regionie Europy Środkowo-Wschodniej według Deloitte Fast 50. Od marca 2024 r. Woltair zajmuje 41. miejsce na prestiżowej liście Financial Times FT1000 najszybciej rozwijających się firm w Europie. W Czechach Woltair jest jedną z największych firm specjalizujących się w sprzedaży, instalacji i serwisie źródeł ciepła i energii. Oprócz projektowania i instalowania pomp ciepła oraz systemów fotowoltaicznych, zapewnia również profesjonalną pomoc w pozyskiwaniu dotacji rządowych i finansowania technologii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ