OTB uruchamia drugi fundusz. Zebrano setki milionów złotych na inwestycje w deeptech

OTB Ventures: Adam Niewiński i Marcin Hejka
OTB Ventures: Adam Niewiński i Marcin Hejka
185 mln dolarów, czyli około 750 mln złotych, zebrał fundusz OTB w ramach swojego drugiego wehikułu inwestycyjnego OTB Fund 2. Oznacza to, że powstał jeden z największych, regionalnych funduszy inwestujących w startupy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

OTB Ventures to wiodący europejski fundusz VC, specjalizujący się w inwestycjach w startupy z obszaru deeptech. Wspiera spółki na wczesnym etapie rozwoju (seed i seria A), działające w obszarach SpaceTech, Enterprise Automation & AI, Cybersecurity oraz FinTech Infrastructure. Właśnie ogłosił zamknięcie swojego drugiego funduszu - OTB Fund 2.

OTB Fund 2. Czym zajmie się fundusz

- Ogłoszenie finalnej wielkości naszego drugiego funduszu, największego pod względem wartości zgromadzonych środków w CEE, to świadectwo zaufania od naszych inwestorów. Zamknięcie go powyżej pierwotnych założeń jest tym większym sukcesem, że dokonało się mimo nadal trudnego rynku. To takżę w dużym stopniu zasługa udanych inwestycji w ramach poprzedniego funduszu. Zgromadzony w OTB Fund 2 kapitał umożliwia nam dalsze realizowanie misji wspierania innowacyjnych startupów z obszaru deeptech. Korzystają one z największego zasobu naturalnego, jaki Europa może zaoferować, czyli wyjątkowego talentu technologicznego, którego nie brakuje także w naszym kraju - podkreśla Adam Niewiński, współzałożyciel i partner zarządzający OTB Ventures.

- To dotychczas nasz największy fundusz i zarazem odzwierciedlenie rosnącego znaczenia Europy jako rynku startupów deeptech i talentu technologicznego. “Deeptech” to nasza pasja i niezmiennie, od momentu założenia OTB Ventures w 2017 r., stanowi podstawę naszej strategii inwestycyjnej. Zamknięcie drugiego funduszu oraz inwestycje, które do tej pory zrealizowaliśmy, potwierdzają zasadność tej strategii oraz nasze zobowiązanie do wspierania innowacyjnych projektów technologicznych powstających w Europie, w tym także w Polsce - dodaje Marcin Hejka, współzałożyciel i partner zarządzający OTB Ventures.

OTB Fund 2 w tzw. finalnym closingu przekroczył swoją pierwotnie planowaną wielkość. Ta ostatecznie wyniosła 750 ml zł (185 mln USD). Od pierwszego closingu w listopadzie 2022 r. OTB Ventures ogłosiło już dziewięć nowych inwestycji, w tym w spółkę Semron (tworzy układy AI o wysokiej wydajności i ultra-niskim zużyciu energii), KYP.ai (platformę automatyzacji i analizy produktywności w przedsiębiorstwach) oraz Veridion (twórców opartej o AI technologii business intelligence).

Wśród inwestorów funduszu znalazło się NATO

Wśród inwestorów instytucjonalnych OTB Fund 2 znajduje się NATO Innovation Fund (NIF), uruchomiony przez 22 sojuszników NATO podczas szczytu w Madrycie w 2022 r., Jego celem jest wspieranie startupów i innych funduszy VC w rozwoju innowacyjnych technologii deeptech o wysokim potencjale podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego).

- OTB Ventures i NATO Innovation Fund dzielą pasję do technologii oraz startupów z sektora deeptech, inwestując w ambitnych przedsiębiorców, aby zapewnić bezpieczną przyszłość dla miliarda obywateli Sojuszu NATO. Nasz flagowy fundusz o wartości 1 miliarda euro jest przeznaczony na inwestycje na styku deeptech, obronności i bezpieczeństwa, skupiając się na energetyce, komputerach kwantowych, autonomii, klimacie i biotechnologii. Inwestycje OTB Ventures są w pełni zgodne z naszą misją - mówi Andrea Traversone, partner zarządzający w NATO Innovation Fund (NIF).

W gronie inwestorów OTB Fund 2 znajdują się również m.in. Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF), Isomer Capital, NATO Innovation Fund (NIF), Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, TDJ Venture, współzałożyciel Snowflake Marcin Żukowski oraz OnDean, fundusz założyciela Relativity.

- Naszym celem jest wspieranie innowacji, budowanie nowych rynków, wzmacnianie konkurencyjności oraz stymulowanie tworzenia miejsc pracy i wzrostu w całej Unii Europejskiej. Dlatego też z satysfakcją kontynuujemy naszą współpracę z OTB Ventures, przy wsparciu finansowym programu InvestEU, aby wspierać przedsiębiorstwa z sektora zaawansowanej technologii w całej Europie i pomagać im pokonywać wyzwania związane z finansowaniem. Jest to ważne zarówno dla firm, które będziemy wspierać, jak i dla konkurencyjności UE na arenie globalnej - mówi Marjut Falkstedt, CEO European Investment Fund (EIF).

- Patrząc na osiągnięcia zespołu Adama Niewińskiego i Marcina Hejki, jestem przekonany, że dołączyliśmy do grona partnerów europejskiego lidera w sektorze deeptech. Ich wyjątkowa zdolność do identyfikowania innowacyjnych projektów o dużym potencjale jest potwierdzona przez inwestycje z OTB Fund 1, a Fund 2 wydaje się równie obiecujący. Cieszę się, że mimo iż TDJ Venture skupia się na projektach w fazie późniejszego wzrostu, możemy wspierać startupy we wczesnych fazach rozwoju, dzięki takim zespołom jak OTB Ventures - mówi Mateusz Sumara, dyrektor inwestycyjny TDJ Venture.

Całość pozyskanych środków drugi fundusz OTB Ventures przeznaczy na inwestycje w europejskie startupy z obszaru deeptech.

Nowa strategia OTB Ventures

OTB Ventures jest największym funduszem Venture Capital z korzeniami w Europie Środkowo-Wschodniej, inwestującym w startupy wyróżniające się innowacyjną, często opatentowaną technologią w czterech obszarach: SpaceTech, Enterprise Automation & AI, Cybersecurity oraz FinTech Infrastructure. Strategia inwestycyjna nowego funduszu jest kontynuacją strategii OTB Fund 1, z tą różnicą, że do 10% wartości funduszu zostanie przeznaczone na inwestycje w spółki na etapie seed, aby wspierać rozwój obiecujących przedsięwzięć na ich początkowym etapie. Ponad połowa środków Funduszu zostanie przeznaczona na inwestycje follow-on, wspierając kolejne rundy finansowania najbardziej obiecujących projektów.

OTB Ventures, zgodnie z dotychczasową strategią inwestycyjną, będzie obejmować znaczące mniejszościowe udziały w spółkach portfelowych. Od pierwszego zamknięcia drugiego funduszu w listopadzie 2022 r. OTB Ventures dokonało 9 inwestycji: 3 w spółki w serii A (m.in. w KYP.ai, czyli platformę automatyzacji i analizy produktywności w przedsiębiorstwach) oraz 6 inwestycji typu seed, m.in. w Veridion, startup tworzący opartą o AI technologii business intelligence. Po ogłoszonej w styczniu br. inwestycji w Semron, drezdeński startup produkujący tworzący układy AI o wysokiej wydajności i ultra-niskim zużyciu energii, OTB Ventures zwiększyło swoje zaangażowanie w obszarze technologii półprzewodnikowych. Powiększyło się również portfolio w wertykale SpaceTech, poprzez inwestycje w lidera usuwania śmieci kosmicznych ClearSpace, a także w Atmos Space Cargo oraz Kurs Orbital, włoski startup demokratyzujący rynek usług na orbicie i logistyki kosmicznej.


ZOBACZ RÓWNIEŻ