MediSensonic o krok od zakończenia prac nad bezinwazyjnym pomiarem poziomu glukozy we krwi

Robert Gromada
Robert Gromada
Polski medtech MediSensonic poinformował o postępach w rozwoju swoich technologii. Zakończono właśnie II fazę badań kliniczych nad Touchwave - bezmankietowym monitorze ciśnienia krwi, a badania kliniczne Glucowave - bezinwazyjny pomiar glukozy - są na końcowych etapach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak poinformowąło MediSensoni, wyniki potwierdzają założenia dotyczące działania urządzenia oraz użytych algorytmów. Równolegle Spółka finalizuje badania kliniczne w projekcie Glucowave – rewolucyjnym na skalę światową urządzeniu do bezinwazyjnego pomiaru poziomu glukozy we krwi, które ma potencjał zmienić diagnostykę około 500 milionów osób na świecie cierpiących na cukrzycę. Obecnie trwają badania na ostatnich pacjentach. W kierunku dalszego rozwoju biznesu, 

- Jesteśmy niezwykle zadowoleni z wyników badań klinicznych dotyczących Touchwave. Ocena parametrów potwierdza skuteczność produktu i użytych algorytmów, zarówno podczas aktywności dziennej, jak i w spoczynku nocnym. Nasze rozwiązanie, po certyfikacji, rejestracji i dopuszczeniu do obrotu, będzie stanowić zupełnie nową kategorię urządzeń w porównaniu do powszechnie dostępnych ciśnieniomierzy mankietowych. Standardowe urządzenia służą użytkownikom i personelowi medycznemu do sporadycznego pomiaru, podczas gdy nasz nowatorski system mierzy ciśnienie bez używania mankietu pompowanego w sposób ciągły i nieinwazyjny – mówi Zenon Szczepaniak, dyrektor ds. Badań i Rozwoju w MediSensonic.

II faza badań klinicznych Touchwave została przeprowadzona w Klinice Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego (pod opieką eksperta, jakim był profesor w dziedzinie kardiologii). Co więcej, prototyp urządzenia był już testowany w trudnych warunkach na imponującej głębokości 30 metrów pod wodą, przy współudziale nurków.

Innym wiodącym projektem firmy jest Glucowave. Produkt będzie pierwszym na świecie bezinwazyjnym urządzeniem do pomiaru poziomu glukozy we krwi, mającym na celu powszechne zrewolucjonizowanie opieki nad pacjentami cierpiącymi na cukrzycę.

Zobacz listę najlepszych polskich medtechów

- Prace nad Glucowave idą zgodnie z planem. Z ostatnich badań klinicznych otrzymaliśmy wiele obiecujących danych, co napawa naszych inżynierów optymizmem. Po zakończeniu ostatnich sesji pomiarowych na pacjentach przewidziana jest dokładna analiza wyników pod przewodnictwem głównego badacza. Z punktu widzenia biznesowego, oficjalne statystyki szacują, że do 2030 roku potencjalną grupą odbiorców naszego produktu może być nawet 500 milionów osób cierpiących na cukrzycę, co daje nam ogromną szansę rynkową w skali całego świata – komentuje Zenon Szczepaniak.

Równolegle MediSensonic kontynuuje prace nad zaawansowanymi urządzeniami stomatologicznymi, takimi jak Microwave Pulp Vitality Tester (MPVT) oraz, w ramach spółki zależnej Deventiv, automatycznym skanerem do diagnozowania jamy ustnej (DAOS).

Nadchodzi komercjalizacja projektów

Nowi eksperci w MediSensonic, Piotr Kozieł, który niedawno objął stanowisko Pełnomocnika Zarządu ds. Jakości, oraz nowy członek Rady Doradczej – Riccardo Falduto, jako uznany autorytet w dziedzinie rozwoju biznesu, mają wesprzeć proces komercjalizacji produktów Spółki na nowych rynkach zbytu.

- Jesteśmy bardzo podekscytowani podjęciem nowych współprac. Jednym z największych sukcesów Riccardo było przeprowadzenie ekspansji amerykańskiego startupu w Europie w latach 2014-2019. W 2019 roku firma ta została sprzedana za 70 milionów USD jednej z czołowych międzynarodowych korporacji w dziedzinie opieki zdrowotnej. Naszym celem jest pełne wykorzystanie doświadczenia naszego kolegi i przeniesienie go na płaszczyznę praktyczną. – powiedział Robert Gromada, prezes zarządu w MediSensonic.

Nowy fundusz pomoże w rozwoju polskich medtechów. Znamy szczegóły

Będzie ekspansja i wejście na giełdę

MediSensonic podjął już pierwsze kroki w kierunku rozwoju na rynkach zagranicznych, zawierając w ostatnim czasie strategiczne umowy z partnerami z Wielkiej Brytanii i USA.

Wizja Spółki obejmuje także dołączenie do grona spółek notowanych na rynku NewConnect, co jest kolejnym krokiem w kierunku globalnego rozwoju firmy. Prace nad Dokumentem Informacyjnym są na zaawansowanym etapie, a proces ten wspiera profesjonalny Dom Maklerski.

MediSensonic to założona w 2018 roku innowacyjna firma technologiczna z obszaru medtech. Spółka jest laureatem nagrody gospodarczej Ambasador Innowacyjności 2023. Znalazła się także w inspirującym gronie Laureatów Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2023.

ZOBACZ RÓWNIEŻ