Powstała mapa polskich startupów AI. Na liście ponad 120 firm

ElevenLabs
ElevenLabs
Ponad 120 firm podzielonych na trzy kategorie. Tak prezentuje się ekosystem polskich startupów AI. Mapę przygotował Jan Szumada z Warsaw Equity Group.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jan Szumada, twórca mapy, wziął pod uwagę te startupy, które albo mają siedzibę w Polsce, pochodzą z Polski lub też są mocno związane z naszym krajem. Z listy wykluczono firmy typowo usługowe, znalazły się na niej wyłącznie startupy, które posiadają produkt z istotnym komponentem AI, ale nie opartym w 100 proc. na gotowe rozwiązania takie, jak ChatGPT. Co więcej, na liście znalazły się firmy zatrudniające co najmniej pięć osób.

Oto link do mapy opublikowanej w serwisie Linkedin

W swoim komentarzu do mapy, Jan Szumada zwrócił uwagę na kilka głównych zmian w porównaniu do poprzednich edycji mapy AI. To m.in. dominująca liczba podmiotów z obszaru opieki medycznej i obsługi klientów; większość firm tworzy predykcyjne AI, a nie generatywną AI oraz fakt, że w Polsce brakuje firm tworzących infrastrukturę technologiczną pod AI - niemal wszystkie startupy posiadają rozwiązania dla użytkownika końcowego. 

Przypomnijmy, niedawno informowaliśmy o rekordowej rundzie finansowania, jaką zrealizował polski startup ElevenLabs. Startup oficjalnie uzyskał tytuł jednorożca, czyli jego wartość przekroczyła miliard dolarów.ZOBACZ RÓWNIEŻ