Sankcje ciągną Rosję w przepaść: produkcja spada niemal o 80 proc.

Putin
Fot. shutterstock.
Rosyjski przemysł mocno dołuje, drastycznie spada produkcja, a to dopiero przedsmak tego co spotka reżim Władimira Putina od grudnia, kiedy zaczną działać unijne embarga na surowce.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Produkcja w rosyjskim przemyśle spada dynamicznie. Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił twarde dane dotyczące złej kondycji gospodarki prowadzonej przez Kreml.

80 proc. mniejsza produkcja aut

Jak wskazują eksperci PIE „PKB w Rosji spadnie w tym roku o 3,4 proc. Pogorszenie dotknęło zwłaszcza sektorów objętych sankcjami i rosyjskimi ograniczeniami eksportu" - czytamy w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Wystarczy przytoczyć dane dotyczące spadku produkcji, żeby zobaczyć jak drastyczne spadki zalicza rosyjski przemysł. Polski Instytut Ekonomiczny wylicza, że produkcja środków transportu spadła o 51,8 proc. r/r. W poszczególnych kategoriach produktów największy spadek dotyczy samochodów osobowych, których wyprodukowano 77,4 proc. mniej niż przed rokiem, pralek (-57,9 proc.) i lodówek (-42,4 proc.). Wyczerpywanie się zapasów części zamiennych i problemy z ich sprowadzeniem to także przyczyna głębokiego, 20-procentowego spadku produkcji sprzedanej w dziale napraw maszyn i urządzeń.

Koniec z pieniędzmi za surowce

Naukowcy nie mają wątpliwości, że te wyniki będą jeszcze gorsze. Obecnie w Rosji korzysta się z ostatnich zapasów komponentów, które często pochodziły z Zachodu. Po zbrodniczym ataku Rosji na Ukrainę UE odcięła dostawy takiego sprzętu do Rosji. Jednak najbardziej katastrofalnym dla Rosji problemem będzie wejście w życie embarga na dostawy rosyjskiej ropy. To właśnie pieniądze z eksportu surowców utrzymywały reżim i armię Władimira Putina. Bez tych pieniędzy w niedługim czasie dyktator będzie miał związane ręce.

Analitycy PIE na podstawie danych zauważają wyraźny spadek w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Warto zaznaczyć ogólne zmniejszenie produkcji ropy i gazu oraz pogorszenie w całym sektorze wydobywczym m.in. wydobycie rud metali spadło o 6,5 proc. A to wiąże się ze stratą gigantycznych zysków.

Wowa boi się przegrać

Prezydent Rosji (co warte podkreślenia – wszystkie wybory prezydenckie, w których wygrał Władimir Putin były fałszowane - źródło danych: K. Kurczab-Korab "Wowa, Wołodia, Władimir") musi zdawać sobie z tego sprawę. Prawdopodobnie dlatego wbrew wcześniejszym zapowiedziom ogłosił „częściową” powszechną mobilizację i intensyfikuje działania na froncie.

Za sprawą wejścia w życie grudniowych sankcji od nowego roku Rosja jeszcze szybciej będzie zmierzała w kierunku upadku gospodarczego.

Sprawdź: Najlepsze translatory online

ZOBACZ RÓWNIEŻ