Rząd przekaże przedsiębiorcom 12 mld euro na faktury za prąd

Macron
Fot. shutterstock.
Podczas gdy polscy przedsiębiorcy wciąż czekają na rządowe wsparcie z powodu dziesięciokrotnych podwyżek cen prądu Francja proponuje firmom inne rozwiązanie: na faktury za prąd przeznaczy 12 mld euro.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rząd Francji wprowadził tarczę antyinflacyjną, w ramach której przewidział wsparcie dla przedsiębiorców zmagających się z wysokimi fakturami za energię elektryczną. Na to konkretne działanie francuscy politycy przewidzieli kwotę 12 miliardów euro.

Rozwiązania dla małych i dużych firm

Beneficjentami świadczeń finansowych będą mali i średni przedsiębiorcy. Jednak francuski rząd nie zostawił bez wsparcia także największych graczy, którzy mogą skorzystać z tzw. „tarczy taryfowej”. Duże firmy otrzymały także zapewnienie, że wsparcie nadejdzie w 2023 roku.

Wysokie ceny produktów

Jak zauważa Reuters Narodowa Konfederacja Francuskich Piekarzy i Cukierników stwierdziła, że bez tego wsparcia piekarze musieliby podnieść ceny pieczywa o 15 proc. w przyszłym roku, ale dzięki tarczy ceny wzrosną tylko o 10 proc.

Francja jest znana z wielu sprawnych mechanizmów socjalnych. W przeciwieństwie do Polski rząd tego kraju z powodzeniem korzysta z unijnych środków z Funduszu Odbudowy.

Samorządy będą mogły także wesprzeć właścicieli firm jeśli tak postanowią rozdysponować część środków z 2,5 mld euro, które otrzymają od rządu w ramach uzupełnienia strat.  

Inspiracje: 25 sposobów na biznes

ZOBACZ RÓWNIEŻ