ZUS-owi zabrakło 5 mld zł na emerytury

ZUS
Fot. shutterstock,
Sejmowa Komisja finansów publicznych zgodziła się na zmianę planu finansowego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniędzy trzeba było "dosypać" ze względu na wyższy poziom waloryzacji emerytur.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych trafi spora dodatkowa kwota na emerytury i renty. Pieniądze na świadczenia pochłoną więcej niż przypuszczano ze względu na waloryzację emerytur i rent. Łącznie wydatki zwiększono o 8,44 mld złotych.

Wyższy poziom waloryzacji

Jak wskazuje Paweł Jaroszek, członek zarządu ZUS nadzorujący pion finansów i realizacji dochodów konieczność zwiększenia środków wynika „z wyższego niż ujęty w planie finansowym FUS na 2022 r. wskaźnika waloryzacji świadczeń, czyli 107 proc. a nie zakładanego w ustawie budżetowej 104,89 proc.” – wyjaśniał.

270 mld na emerytury i renty

W kasie FUS zabrakło 4,9 mld zł na emerytury i 0,65 mld zł na renty. Środki zostały uzupełnione.  

Jak zaznacza Business Insider w tym roku łączne wydatki na te świadczenia wyniosą rekordowe 270,2 mld zł. Sama wypłata trzynastej emerytury w przyszłym roku będzie kosztować 14,8 mld zł. To duża kwota – przypomnijmy, że rząd na wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstw domowych zaplanował około 11 mld zł.

Seniorzy potrzebują systemowego wsparcia

Trudno znaleźć głos sprzeciwu dla takiego działania. Wsparcie seniorów jest potrzebne, gdyż polskie emerytury wciąż pozostają jednymi z najniższych w Unii Europejskiej.  W społeczeństwie panuje powszechna świadomość, że świadczenia te są w większości przypadków za niskie.

Dowiedz się: Czym jest facebook marketplace?

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X