PiS szykuje podatek od niezamieszkałych mieszkań?

rynek nieruchomości
Fot. shutterstock.
Według słów Jarosława Kaczyńskiego rząd rozważa wprowadzenie podatku od mieszkań, które stoją puste. Rozwiązanie ma zmusić właścicieli do wynajęcia niezamieszkałych lokali.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ministerstwo Finansów prowadzi prace legislacyjne w zakresie opodatkowania niezamieszkałych nieruchomości. Resort zapytany o te regulacje przez portal Money.pl odpowiedział: „Na bieżąco [Ministerstwo Finansów - przyp. red.] analizuje pojawiające się wyzwania związane z gospodarką i kwestiami społecznymi, m.in. dot. niezamieszkałych nieruchomości”.

Nie mieszkasz? Płacisz!

Do sprawy odniósł się także prezes PiS Jarosław Kaczyński w trakcie spotkania z wyborcami w Ostródzie.

- Co prawda w tym roku powstanie ok. 270 tys. nowych mieszkań, ale w dużej części są to mieszkania, które później są lokatą kapitału, są niezamieszkałe. To trzeba rozwiązać. Jest pytanie, czy takich mieszkań nie opodatkować. Nie chcesz wynajmować, to będziesz od tego majątku płacił znaczący podatek - mówił polityk.

Analitycy są zgodni, że nowa forma regulacji wprowadzających taki podatek zostanie przygotowana. Rozwiązanie ma pomóc odciążyć rozgrzany rynek najmu. W metropoliach i większych miastach ceny najmu i kupna mieszkań znacznie podrożały. Wpływ na tę sytuację miał m.in. kryzys uchodźczy związany z masowym exodusem Ukraińców, po lutowej agresji Rosji na ich ojczyznę.

Kolejne uderzenie w rynek nieruchomości

Barbara Bugaj, analityczna sektora nieruchomości, w rozmowie z portalem Money.pl nazywa podatek „kolejnym uderzeniem w rynek nieruchomości” i przypomina, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wcześniej, że rząd będzie chciał opodatkować fundusze inwestujące w mieszkania na wynajem. „Widać, że rynek nieruchomości stał się trochę chłopcem do bicia, jeśli chodzi o nowe podatki” - podkreśliła Barbara Bugaj na łamach serwisu finansowego.

Podróże: Jak działa Blablacar?

ZOBACZ RÓWNIEŻ