Zmiany w tarczy antyinflacyjnej. KE mówi "dość", ale premierowi to na rękę

Morawiecki
Fot. shutterstock.
Według słów premiera Mateusza Morawieckiego tarcza antyinflacyjna może być zastąpiona innym mechanizmem osłonowym.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polska otrzymała oficjalne pismo z Komisji Europejskiej, w którym przedstawiono uwagi do rozwiązań zawartych w przygotowanej przez rząd tarczy antyinflacyjnej. Jak zauważa Dziennik Gazeta Prawna, paradoksalnie takie działanie KE jest na rękę politykom z obozu władzy.

Obniżony VAT tak długo jak się da

Uwagi do rozwiązań osłonowych zaproponowanych przez rząd ze strony KE dały podwaliny pod nową narrację. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd utrzyma obniżone stawki VAT „Tak długo jak się da i nie będzie gwałtownego sprzeciwu KE. […] To przecież w dużo mniejszym stopniu zakłóca konkurencyjność na jednolitym runku, a przede wszystkim przekłada się na odrobinę niższe ceny dla polskich rodzin – wyjaśnił Morawiecki, cytowany przez Business Insider.

Przypomnijmy, że do końca 2022 roku zerowy VAT obejmuje wybrane podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i gaz. VAT na paliwo został obniżony do 8 proc.

Koniec z pobłażaniem ze strony KE

Dziennik Gazeta Prawna zaznacza, że wątpliwości KE budzą obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. „Choć wygląda to na standardową procedurę w przypadku naruszenia dyrektywy (nie pozwala na tak niskie stawki, jak ustaliliśmy), nasi urzędnicy interpretują to jako sygnał, że Bruksela - mimo że dotąd przymykała oko - nie zgodzi się na utrzymanie tego stanu rzeczy” – czytamy w DGP.

Inny mechanizm osłonowy

Tymczasem premier Morawiecki odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej w poniedziałek 7 listopada, zaznaczył, że  „Będziemy zabiegać o to, aby przynajmniej te obniżki VAT zostały utrzymane, a wszystkie pozostałe będziemy amortyzować innym mechanizmem” – wyjaśniał i dodał, że „Tarcza inflacyjna pozostaje, tylko w zmienionej formie”.

Jednak rząd nie zdradził jeszcze jak taki mechanizm miałby wyglądać.

Prezes Rady Ministrów podkreślił też, że walka z kryzysem jest i będzie trudna „Nie ma dziś sektora gospodarki, którego nie dotknęłyby wydarzenia ostatnich dwóch-trzech lat” – podsumował.

Czytaj dalej: Jak pozyskać numer REGON?

ZOBACZ RÓWNIEŻ