Ile zarabia kolega z pracy? Pracodawcy udostępnią widełki płacowe

luka płacowa
Nowojorska demonstracja z marca 2022 roku. Protestujący domagali się równych pensji dla kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach. Fot. shutterstock.
Prawie każdy nowojorski pracodawca od listopada jest zobligowany ujawnić widełki płacowe na danym stanowisku w ogłoszeniach z ofertami pracy. Co ciekawe ustawa wspomaga wyrównanie pensji kobiet i mężczyzn.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ustawa o przejrzystości pensji obowiązuje pracodawców w Nowym Jorku od 2 listopada. Jak wyjaśnia Wall Street Journal w ogłoszeniu powinna zostać zawarta informacja o możliwościach wewnętrznego przeniesienia oraz awansu. Dotyczy to także firm, które zatrudniają pracowników "na odległość" jeśli ich siedziba jest zarejestrowana w Nowym Jorku.

Polacy oczekują ujawnienia widełek płacowych

Podobnego rozwiązania bardzo chcieliby Polacy, co potwierdzają badania. Jak zauważa portal Bankier.pl firma No Fluff Jobs, serwis z ofertami pracy dla branży IT zlecił badanie MASMI Poland, z którego wynika, że jawne wynagrodzenia w ofertach pracy są ważne dla blisko 93% Polek i Polaków.

Widełki płacowe to wciąż rzadkość w polskich ogłoszeniach z ofertami pracy. Choć takie informacje znacznie usprawniają proces rekrutacyjny pracodawcy w naszym kraju nie palą się do umieszczania danych dotyczących wysokości wynagrodzenia.

Decyzje pracodawców o nieujawnianiu wysokości pensji wsparte są silnym tabu, które od młodości uczy nas, by nie rozmawiać ze sobą na temat płac. Drugim najczęstszym motywem pracodawcy dla ukrycia możliwych zarobków jest fakt niezbyt wysokich wynagrodzeń w Polsce.

Widełki przyciągają pracownika

Według badań „KNOW HOW 2019. Poznaj swojego pracownika” zrealizowanych dla OLX Praca z 2019 r. podanie widłek płacowych znacznie zwiększa zainteresowanie ogłoszeniem (aż o 45 proc.). Powszechną wiedzą jest, że szukający pracy omijają oferty, w których nie ma takiego wyszczególnienia.

Jeśli nie znamy wysokości wynagrodzenia trudniej nam potem negocjować warunki finansowe. Jednak pracodawcy muszą zdawać sobie sprawę, że oferty bez widełek płacowych są omijane przez wielu kandydatów. Najlepsi specjaliści ceniąc swoje umiejętności oczekują od pracodawcy konkretu i nie chcą marnować czasu na rekrutację na stanowisko, które nie spełnia ich oczekiwań finansowych.

Dzięki ustawie o transparentności wynagrodzeń nowojorczycy dowiedzą się ile zarobią na danym stanowisku. Dodatkowo dzięki kwotom podanym w ogłoszeniach będą mogli sprawdzić ile, w przybliżeniu, zarabiają koledzy i koleżanki z pracy.

Ustawa zakopie lukę płacową?

Ustawa ma wspierać równouprawnienie. Ukrywanie wysokości wynagrodzeń do tej pory kończyło się zazwyczaj wyższymi zarobkami mężczyzn. Dzięki ujawnieniu widełek nawet jeśli mężczyźni dostaną wypłatę z górnej granicy widełek luka płacowa między wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach będzie symboliczna.

Przypomnijmy, że największe różnice w pensjach kobiet i mężczyzn obserwowano przy wypłatach najlepiej zarabiających pracowników.  

Czytaj dalej: Umieszczanie widełek płacowych pomaga znaleźć pracownika

ZOBACZ RÓWNIEŻ