Minister rozowju: inflacja 12 proc. w 2023 r.

Waldemar Buda
Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Fot. shutterstock.
Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii zaskoczył wszystkich swoją prognozą dla średniorocznej inflacji CPI w przyszłym roku - według niego wyniesie ona jedynie 12 proc.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wyjątkowo pomyślną ocenę dla ekonomicznej kondycji Polski w przyszłym roku Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii przedstawił podczas wywiadu dla RMF.

Wzorst PKB o 1,5 proc.

– Jestem optymistą - 1,5 proc. [wzrost PKB w 2023 r.]. Analizy są od 0,5 proc. do 1,9 proc., ale 1,5 proc. jest realne – powiedział  minister rozwoju.

Jego opinia wyróżnia się na tle ocen analityków. Według ekspertow PAP Biznes z tego miesiąca przyszłoroczne PKBPolski wzrośnie o 0,7 proc.

PAP Biznes zaprezentował również średnioroczną inflację dla Polski w 2023 r. Wynika z niej, że inflacja w 2023 r. wyniecie 13,4 proc.
Inne zdanie na ten temat ma Waldemar Buda, który w tym samym wywiadzie podzielił się swoimi prognozami na temat stopnia drożyzny w przyszłym roku.

Średnioroczna inflacja 12 proc.

– Jeśli chodzi o inflację, [wyniesie ona dop. red.] na pewno mniej niż w 2022 r. (...) Będzie spadała po I kwartale, w którym lekko wzrośnie w związku z sezonem zimowym. Surowce zdrożeją, taryfy lekko się podniosą. Natomiast w drugiej połowie roku inflacja będzie spadała i łącznie powinna wynieść ok. 12 proc. w skali całego roku – zaznaczył.

Jak przytacza portal Money.pl najnowsza prognoza NBP zakłada 13,1 proc. inflacji w 2023 r. i 0,7 proc. wzrostu PKB w 2023 r. OECD prognozuje z kolei, że PKB w Polsce w 2023 r. wzrośnie o 0,9 proc., a inflacja CPI wyniesie w kraju nad Wisłą 10,8 proc.


Czytaj dalej: Z cyberatakiem jest jak z zawałem serca [WYWIAD]

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ