Wymarzony zawód Polaka? W motoryzacji i branży medycznej

motoryzacja
Fot. shutterstock.
Badania wskazują, że Polacy wybierają motoryzację i branżę medyczną jako najatrakcyjniejsze sektory zatrudnienia. Branża IT dopiero na ósmym miejscu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według najnowszego raportu Randstad Employer Brand Research 2023, opublikowanego przez "Rzeczpospolitą", to nie sektor IT, a motoryzacja i branża medyczna cieszą się największym zainteresowaniem Polaków, jeśli chodzi o zatrudnienie. Kluczowymi czynnikami decydującymi o atrakcyjności tych sektorów są konkurencyjne wynagrodzenie wraz z benefitami, przyjazna atmosfera pracy oraz stabilność zatrudnienia.

Motoryzacja - branża, w której chcemy pracować

Praca w motoryzacji to marzenie wielu Polaków. Uważa tak 54 proc. respondentów. Kolejne miejsca na podium zajęły branża medyczna oraz drzewno-papiernicza, w tym branża meblarska.

"Rzeczpospolita" zapytała eksperta rynku pracy i rzecznika Randstad Polska Mateusza Żydka o powód spadku sektora IT na tak "dalekie" miejsce, wobec wciąż dostrzegalnego silnego trendu do poszukiwania pracy w branży technologicznej. Ekspert zauważa, że wynagrodzenia w sektorze IT należą do najwyższych, lecz istnieje bariera związana z oceną własnych kompetencji, które decydują o szansach zatrudnienia w tej branży. Jednocześnie branża motoryzacyjna cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na stabilność zatrudnienia, ale także wysoką konkurencyjność wynagrodzeń na lokalnych rynkach pracy. Dodatkowo, napływ zagranicznych inwestycji związanych z rozwojem elektromobilności przyczynia się do dalszego wzrostu zatrudnienia w tej branży, co zwiększa jej atrakcyjność – wyjaśniał Mateusz Żydek.

Czterodniowy tydzień pracy. Pracownicy nie chcą wracać do starego systemu po udanym eksperymencie

Rośnie znaczenie zawodu lekarza i pokrewnych

Branża medyczna, zwłaszcza w czasie pandemii, zyskała szczególne uznanie. Głównymi pracodawcami w tej branży są znane marki prywatne, takie jak Medicover czy Lux Med. Ze względu na proces starzenia się społeczeństwa, zapotrzebowanie na pracowników medycznych będzie tylko większe. Dlatego wybór zawodu lekarza czy pokrewnego stwarza warunki do godnych zarobków.

Fatalny stan polskiego systemu ochrony zdrowia gwarantuje, że najwięksi gracze nie mogą narzekać na brak klientów. Wszystko wskazuje na to, że ta sytuacja nie zmieni się jeszcze przez wiele lat.

Najlepsze benefity i regularne wypłaty

Autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że zakłady medyczne często działają w regionach o wyższym poziomie bezrobocia. Dr Hanna Kinowska z SGH wskazuje, że duże korporacyjne spółki w tych regionach są atrakcyjnymi pracodawcami. Dodatkowo mają jeden z najlepszych pakietów benefitów i zapewniają regularne wypłaty. Spóźnione wynagrodzenia to wciąż problem wielu Polaków.

Z poważaniem czy z wyrazami szacunku? Wstawiaj na końcu maila

ZOBACZ RÓWNIEŻ