Co dalej na rynku nieruchomości? [KOMENTARZ]

Raied Tanous, CEO Asbud Group
Raied Tanous, CEO Asbud Group
Rynek nieruchomości w Polsce, nawet pomimo pandemii, radzi sobie bardzo dobrze, jeśli chodzi zainteresowanie kupujących oraz cały czas jest uznawany za pewną i stabilną inwestycję. Będzie rozwijał się dalej i przystosowywał do nowych warunków i zmieniających się preferencji nabywców. Czego zatem możemy oczekiwać, jeśli chodzi o dalszy rozwój tego sektora? - pisze w komentarzu dla mycompanypolska.pl Raied Tanous, CEO Asbud Group.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Miastotwórcze projekty 

Ostatnio bardzo popularnym tematem dyskusji o rynku nieruchomości są miastotwórcze projekty. Nie ulega wątpliwości, że pandemia uwypukliła zapotrzebowanie na tego typu inwestycje, co związane jest również ze zmieniającymi się preferencjami nabywców. Ludzie coraz częściej chcą mieszkać w dobrze przemyślanych, zaplanowanych osiedlach, które idealnie wtapiają się w tkankę miejską oraz zapewniają wszelkie potrzebne usługi czy miejsca do spędzania wolnego czasu. Z zasady właśnie miastotwórcze projekty mają na celu bilansowanie różnorodnych funkcji danego obszaru. Dobrym przykładem może być multifunkcyjny kompleks w okolicach Ronda Daszyńskiego w Warszawie, przy zbiegu ulic Karolkowej i Grzybowskiej, który świetnie łączy w sobie ze sobą funkcje mieszkaniowe, biurowe, handlowe oraz rekreacyjne w dobrze zrównoważonej formie. Miastotwórcze projekty przynoszą i będę przynosić zalety wielu stronom: miastu, mieszkańcom i oczywiście deweloperowi – są bardziej kryzyso-odporne i przynoszą trwałe korzyści dla reputacji dewelopera. 

Pandemia szybko pokazała, że inwestycje, które są zaprojektowane z wizją długofalowego rozwoju lokalizacji przetrwają próbę czasu i osobiście mam nadzieję, że nie jest to jedynie krótkotrwały trend, na który wpłynął koronawirus.  

Apartamenty premium świetną inwestycją 

Niektórych może zdziwić fakt, że pomimo pandemii, ceny nieruchomości premium w Polsce i na świecie rosną. Według danych JLL od 2015 roku wartość apartamentów premium w Warszawie wzrasta średnio o około 6 proc. rocznie. Rynek premium wydaje się być odpowiedzią dla osób, które szukają mieszkania w świetnej lokalizacji i w wysokiej jakości projektach. 

Ponadto przez inwestorów sektor premium jest traktowany jako jedna z najbardziej bezpiecznych inwestycji, szczególnie w okresie kryzysu, nieobliczalnej pandemii oraz obniżenia stóp procentowych. Może przynieść większe finansowe korzyści dla tych, którzy chcą chronić swój kapitał, czy zyskać w czasie. Widzimy duże zapotrzebowanie ze strony klientów poszukujących mieszkań w projektach o wysokim standardzie, jak również ze strony inwestorów. Towarowa Towers zlokalizowana obok Ronda Daszyńskiego jest tego typowym przykładem.

Podkreślić również należy, że inwestowanie w nieruchomości premium w Polsce jest bardziej atrakcyjne w porównaniu do innych europejskich miast – rynek ten jest jeszcze niedoszacowany, mniej rozwinięty i ma niewątpliwie przestrzeń do rozwoju i potencjału wzrostu cen w przyszłości. Stąd widzę tutaj duże możliwości dalszego wzmacniania jego popularności.  

Rozwój rynku PRS

Rynek PRS rozwija się dobrze na polskim rynku i ma potencjał, ale obecny silny popyt ze strony osób prywatnych spowalnia ten rozwój. Obserwujemy stałe zainteresowanie ze strony międzynarodowych funduszy instytucjonalnych, które chcą wejść na polski rynek PRS na dużą skalę, jednak biorąc pod uwagę obecny trend przewagi popytu nad podażą, znaczne opóźnienia w uzyskiwaniu zgód administracyjnych, jak również ograniczony bank gruntów na rynku pod zabudowę mieszkaniową (co łącznie wymusza wzrost cen sprzedaży), to będzie to dla nich duże wywanie. Niemniej jednak sukces rozwoju PRS jest nieunikniony, ale w wolniejszym tempie i skali niż niektórzy mogliby się spodziewać.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ