Coraz wyższe zarobki w IT? Polacy się przebranżawiają

Rekrutacje w IT
Rekrutacje w IT przybierają na sile, fot. Shutterstock
Rynek IT nad Wisłą wciąż jest bardzo chłonny. Według danych Eurostatu z 2020 roku, specjaliści IT w Polsce to około 560 tys. osób, czyli około 3,4 proc. wszystkich zatrudnionych. To niewielka liczba, patrząc na inne kraje europejskie. Natomiast w całej UE brakuje obecnie wg różnych raportów prawie 1 mln różnego rodzaju specjalistów sektora IT - pisze Michał Mysiak.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polacy dostrzegają jednak galopującą rewolucję cyfrową, którą tylko przyspieszyła pandemia i w pracy zdalnej dostrzegają szansę na to, by poszerzyć dotychczasowe kompetencje zawodowe. Z naszych badań wynika, że aż trzech na czterech badanych wskazuje przy tym, że widzi sens w całkowitym przebranżowieniu. Najbardziej popularnym kierunkiem okazuje się branża IT.

Warto podkreślić, że branża IT to dziś już nie tylko stanowiska związane stricte z kodowaniem. Pojawia się coraz więcej nowych miejsc pracy dla specjalistów od rozwoju produktu, UX design czy analityki biznesowej. Dzięki ich wiedzy, firmy, które tworzą i sprzedają software, lepiej dostosowują się do wymagań rynku i użytkowników.

Ile zarabia programista?

Coraz więcej osób w IT

Z badań wynika, że 60 proc. osób, które ukończyły specjalistyczny kurs programowania w ciągu dwóch ostatnich lat, dzisiaj nadal pracuje w IT. Co więcej, 72 proc. osób po kursie IT zarabia więcej niż przed kursem. Aż 16,7 proc. absolwentów zarabia więcej o 91-100 proc.

Na portalu z ogłoszeniami dla programistów No Fluff Jobs w roku 2021 opublikowano rekordowe w skali polskiego rynku IT ponad 90 tys. ogłoszeń. To aż o 236 proc. więcej ofert w stosunku do roku 2020. Zarobki w Polsce też ponownie poszły w górę. Mediana minimalnych widełek oferowanych wynagrodzeń wzrosła o 8,33 proc. do poziomu 13 tys. złotych, a maksymalnych o 9,5 proc. do poziomu 18,4 tys. złotych.

Interesujące jest również to i na to chyba w szczególności należy zwrócić uwagę - ogromna większość, bo ponad 83 proc. uczestników szkoleń nie ma żadnego wykształcenia, które związane jest z IT. Najpopularniejsze kierunki kursów to tester oprogramowania i Java, przy czym ten pierwszy był najpopularniejszy wśród kobiet, a drugi – wśród mężczyzn.

Rekrutacje wciąż trwają

Być może jest jeszcze za wcześnie, by ogłaszać definitywny koniec pandemii, lecz jej wpływ na gospodarkę jest bardzo wyraźny. Mimo ogólnego pogorszenia sytuacji na rynku pracy, spowodowanego m.in. lockdownami, poziom zatrudnienia w sektorze IT wypadł bardzo korzystnie na tle innych obszarów gospodarki. W szczycie pandemii w 2020 roku 45% firm, które zatrudniają powyżej 50 pracowników nadal rekrutowała nowych specjalistów IT. Aż dwie trzecie pracodawców planowała zwiększenie zatrudnienia w tym obszarze. Co ważne, obecnie częściej wzrost zatrudnienia planują firmy mikro i małe (65% i 63%) niż duże (40%).

Z zeszłorocznego raportu „Bilans Kapitału Ludzkiego” opracowanego przez PARP wynika, że do 2024 roku, aż 80% rozwiązań technologicznych będzie tworzonych przez osoby, które nie mają specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania. To oczywiście dobra wiadomość dla osób bez wykształcenia kierunkowego w IT. Coraz bardziej popularne stają się również kierunki związane z doświadczeniem użytkownika i projektowaniem rozwiązań, które ułatwiających korzystanie z oprogramowania - dlatego kursy UX/UI zyskują na popularności.

Eksperci McKinsey przewidują, że w kolejnych latach zdalnie pracować będzie, przez przynajmniej część tygodnia, trzy do czterech razy więcej osób niż przed pandemią. Wyzwaniem w takich modelach jest przede wszystkim integracja zespołu, zarządzanie ludźmi i dbanie o ich dobrostan - również psychiczny, na co – od czasu wybuchu pandemii – kładzie się coraz większy nacisk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ