Wydanie 12/2023 (99) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 12/2023 (99)

Data publikacji: 29.11.2023

Work-life balance u nas nie występuje

Do życia oraz biznesu podchodzimy jak do gry, w której wbija się kolejne levele – oczywiście każdy kolejny jest coraz trudniejszy. Staramy się jednak tworzyć taką firmę, w której ludzie cieszą się na poniedziałek i mogą w niej rozwijać skrzydła. Ale to nie są relacje, jakie panują wśród członków rodziny – mówią Paulina i Kamil Walkowiakowie, założyciele cux.io.

Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 12/2023 (99)

1

Felietony

Przewrót czy przegrupowanie

37-letni Altman to naprawdę ważna figura w świecie AI. Jego celem, z czym się zresztą specjalnie kryje, jest ukształtowanie nowego porządku świata - pisze nasz redaktor naczelny.

4

Aktualności

W biznesie

Jak co miesiąc, przedstawiamy najważniejsze informacje ze świata biznesu.

10

Aktualności

Rajd końca roku w pełnej krasie

Agencje informacyjne pisały „Poland is back”. Jednak gdyby nowa koalicja zachciała spełnić wszystkie obietnice wyborcze, to potrzeby brutto wzrosłyby z prognozowanych przez odchodzący rząd 420 mld zł do ponad 550 mld zł. Kluczowe są więc środki z KPO.

12

Ekonomia jutra

Cyfrowi giganci traktują nas jak biomasę

W nowym roku dajmy sobie trochę luzu i prawa do odpoczynku. Dla naszych mózgów, umęczonych pandemią, wojną i przebodźcowanych mediami społecznościowymi, okaże się to naprawdę zbawienne! – apeluje Magdalena Bigaj, prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, autorka książki „Wychowanie przy ekranie”.

18

Temat z okładki

Work-life balance u nas nie występuje

Do życia oraz biznesu podchodzimy jak do gry, w której wbija się kolejne levele – oczywiście każdy kolejny jest coraz trudniejszy. Staramy się jednak tworzyć taką firmę, w której ludzie cieszą się na poniedziałek i mogą w niej rozwijać skrzydła. Ale to nie są relacje, jakie panują wśród członków rodziny – mówią Paulina i Kamil Walkowiakowie, założyciele cux.io.

23

Aktualności

Siebie nawzajem musimy traktować priorytetowo

Czasem orientujemy się, że wpadamy w pułapkę prezentowania najlepszej wersji siebie całemu światu, także współpracownikom, a do domu przynoszenia „ochłapów” – mówią Ania i Adam Weberowie, założyciele pomelody.

26

Aktualności

Szaleństwo od kołyski aż po grób

Bycie ze sobą 24 godziny na dobę, praca przenikająca każdy aspekt życia, problemy z podziałem obowiązków – prowadzenie biznesu z partnerem to nie lada wyzwanie. Mimo to pary coraz częściej się na to decydują, a liczba polskich firm odnoszących globalne sukcesy stale rośnie.

30

Ludzie

Leki z pracowni alchemika

Stworzony przez Piotra Liguzińskiego startup PioLigOn pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, dając producentom leków możliwość szybkiego dostarczenia ludziom antidotum na schorzenia oporne w leczeniu.

33

Ludzie

Imperium z kawowych fusów

Pierwsze CV stworzył, mając 37 lat – wcześniej praca znajdowała go sama. Jego startup otrzymał niedawno 7 mln euro dofinansowania. Marcin Koziorowski, współtwórca EcoBean – firmy, która biznes postawiła na fusach z kawy.

36

Ludzie

Majtki, które naprawiają świat

Tunezyjczyk Mouhamed Dabouzi, twórca startupu Clark produkującego majtki menstruacyjne, przełamuje w Polsce tabu związane z higieną intymną kobiet. To on wprowadził na nasz rynek produkt, który łączy komfort i ekologię.

38

Rynki

Patrzeć w gwiazdy, stąpając po Ziemi

Kilkaset milionów euro będzie kosztował podatników lot Polaka na ISS. Dużo? Patrząc na możliwości, jakie daje udział w kosmicznym wyścigu, to się opłaca. Możemy być lokalną kosmiczną potęgą.

41

Wywiady

Stoimy przed ogromnym wyzwaniem

Najważniejszy jest dalszy rozwój polskich firm, gdyż wreszcie stanęliśmy przed ogromną szansą na wyjście z okresu projektów badawczo-rozwojowych do powszechnej komercjalizacji naszych technologii kosmicznych – mówi Paweł Pacek, dyrektor Biura Rozwoju Technologii w ARP S.A.

42

Tylko u nas

Nie chcę być kolejnym handlarzem marzeń

Potrzebujemy otrzeźwienia. Musimy spojrzeć na rzeczywistość bez filtrów i upiększeń. Nie każdy ma predyspozycje, by zostać herosem przedsiębiorczości – mówi Szymon Janiak, współzałożyciel funduszu Czysta3.VC.

46

Aktualności

Odrodzenie bitcoina

Najsłynniejsza kryptowaluta już dwukrotnie traciła 80 proc. wartości. Po pierwszym tąpnięciu w 2018 r., notowania wzrosły 20-krotnie. Obecnie trwa ponowne odbicie po krachu.

50

Moja firma

Bądź jak Sherlock Holmes, odkryj krok po kroku tajemnice konkurencji

Za majątkami najbogatszych ludzi na świecie stoją dobre, choć ryzykowne decyzje biznesowe. Pewnie nie znaleźliby się na kartach historii, gdyby tylko ktoś z konkurencji na czas przyjrzał się, co robią i wyciągnął wnioski. Dziś tym, który pokrzyżuje konkurencji plany, możesz być ty. Oczywiście z niewielką pomocą AI.

53

Nowe technologie

Jeszcze technologia czy już czary

Niektórzy przypisują AI wręcz nadnaturalne zdolności, więc nikogo nie dziwią już pytania o to, na ile te innowacyjne rozwiązania zdominują ludzkość. W jakim stopniu obecny rozwój to szansa, a w jakim wyzwanie? Nie ma tu prostych odpowiedzi.

58

Moja firma

Trans misja

Osoby transpłciowe to jedna z najbardziej dyskryminowanych grup w Polsce. Także na rynku pracy. Jak stworzyć firmę wrażliwą na różne tożsamości płciowe?

61

Moja firma

Cicha rewolucja, czyli kobiety w technologiach

Wpływ kobiet na nowe technologie przez dziesięciolecia był niewielki. To już jednak przeszłość – obecnie ich rola w branży high-tech bardzo wzrasta, coraz więcej jest też ich na stanowiskach zarządczych. Tempo przemian jest tak duże, że można już mówić o cichej rewolucji.

64

Wywiady

Różnorodność postrzegamy jako atut

Dzisiejszy biznes, pełen czarnych łabędzi i szarych nosorożców, wymaga od liderek i liderów łączenia bardzo różnych umiejętności. Ta trudna mieszanka często wychodzi lepiej kobietom – mówi Małgorzata Kasperska, wiceprezeska firmy Schneider Electric, odpowiedzialna za Polskę, Czechy, Słowację oraz Ukrainę.

69

Moja firma

HR-owy must have

Rozwijająca się w błyskawicznym tempie technologia zrewolucjonizowała rynek pracy i zakresy pożądanych kompetencji. To, co potrzebne jest w firmie dzisiaj, jutro może okazać się już nieprzydatne lub niewystarczające. Pojawiły się nowe potrzeby i wyzwania, na które działy HR będą musiały szybko reagować. Ci, którzy nie nadążą za trendami, nie podołają konkurencji.

73

W biznesie

Edukacyjni pionierzy

Nie boimy się wyzwań i lubimy pionierskie projekty, zależy też nam na jakości w każdej dziedzinie życia, dlatego postanowiliśmy zostać sponsorem strategicznym Akademii Leona Koźmińskiego – mówi Dagmara Senda, zastępczyni dyrektora Departamentu HR Ergo Hestii, i dodaje, że edukacja to inwestycja, która zawsze się opłaca.

76

Aktualności

Kariera? Odkryj energię Grudziądza

Szukasz możliwości, innowacji i wyzwań? Zapraszam do Grudziądza, gdzie najlepsi specjaliści przez 24 godziny dbają o płynny obrót zieloną energią na światowych giełdach – mówi Marcin Kulpa, dyrektor Biura Obsługi Rynku Hurtowego w Respect Energy.

78

Aktualności

Czy nadaję się na szefa

Jakie predyspozycje, cechy osobowości i typ motywacji ułatwiają zarządzanie ludźmi – zdradza dr Dorota Wiśniewska-Juszczak, psycholożka społeczna i konsultantka w biznesie.

81

Moja firma

Algorytm dobrostanu

W czasach, gdy tak trudno o pracowników, każda firma chciałaby ich zrozumieć. Ponad 200 osób na żywo i 3 tys. online rozmawiało o wellbeingu pracowników, jego wpływie na funkcjonowanie i wyniki firm oraz zasadach jego wdrażania i mierzenia jego poziomu. Okazją do wymiany zdań była październikowa konferencja Benefit Systems „Wellbeing Summit. Poznaj Algorytm Dobrostanu”.

83

Aktualności

Dbajmy o każdego pracownika

Przedsiębiorstwa nie odniosą sukcesu, jeśli nie otworzą się na różnorodność – podkreśla Norbert Matusiak, dyrektor ds. wynagrodzeń i benefitów, Forvia Polska.

84

Zielona transformacja

Nasze drogie odpady

Słowo „odpady” czas wyrzucić do śmietnika, a wyjąć z niego cenne surowce, które tam, niestety, ciągle trafiają. Transformacja gospodarki do obiegu zamkniętego (GOZ) to jeden z filarów zrównoważonego rozwoju.

88

Wywiady

Wydłużyć życie ubrań

Nasze mamy i babki były mistrzyniami ekonomii cyrkularnej! Wystarczy, że będziemy brali z nich przykład – przekonuje Ewa Janczukowicz-Cichosz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju LPP.

90

Aktualności

Sztuka omni

Najwięksi arcymistrzowie szachowi słynęli z umiejętności grania wielu, równoległych partii, czasem dosłownie z zasłoniętymi oczami. To chyba najlepsza metafora tego, czym dziś jest omnichannel. Podejmiesz wyzwanie?

93

Aktualności

Optymalizacja różnych form płatności

Pozyskanie lojalności klienta nie jest możliwe bez zrozumienia jego potrzeb, a współczesny konsument stawia coraz większe wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności.

94

Moja firma

CX, czyli nowy język biznesu

Powiedzenie „klient nasz pan” zyskało zupełnie nowe oblicze. W biznesie nie chodzi już tylko o to, by traktować potrzeby klientów priorytetowo. Dziś najważniejsze jest to, by poznać je i dostosować się do nich, zanim jeszcze klient skorzysta z naszej oferty.

96

Moja firma

Efektywność najwyższego rzędu

Nigdy nie uda ci się osiągnąć 100 proc. produktywności pracowników i efektywności wykorzystania pieniędzy w firmie. Można jednak działać i krok po kroku mądrze ciąć niepotrzebne koszty.