Trans misja

Inkluzywność
Inkluzywność / Fot. Shutterstock
Osoby transpłciowe to jedna z najbardziej dyskryminowanych grup w Polsce. Także na rynku pracy. Jak stworzyć firmę wrażliwą na różne tożsamości płciowe?

Aż 53 proc. aktywnych zawodowo Polaków uważa, że ich pracodawca nie zatrudniłby w swojej firmie osoby transpłciowej. Z kolei według badania Kampanii Przeciw Homofobii w Polsce ponad 70 proc. osób transpłciowych ukrywa swoją tożsamość przed przełożonymi i współpracownikami. Spośród tych, które ujawniły swoją tożsamość, ponad jedna trzecia padła ofiarą gorszego traktowania w miejscu pracy w ciągu ostatnich dwóch lat. Aż 40 proc. osób transpłciowych spotkało się z odmową zatrudnienia z powodu swojej tożsamości. 

Na szczęście w ostatnim czasie pojawiają się u nas inicjatywy mające na celu poprawę sytuacji osób trans na rynku pracy. Pod koniec listopada w Krakowie odbyły się pierwsze w Polsce targi pracy dla osób LGBT+ ze szczególnym uwzględnieniem transpłciowości BeyondLabels („My Company Polska” miało patronat medialny nad tym wydarzeniem). Organizatorami były Federacja Znaki Równości i firma UBS. Z kolei we wrześniu poznańska Grupa Stonewall i serwis tranzycja. pl uruchomiły kampanię transpraca.pl, której celem jest polepszenie trudnej sytuacji osób trans i niebinarnych na rynku pracy. Akcji towarzyszył film, w którym polskie osoby trans mówią o swoim doświadczeniu na rynku pracy, oraz bezpłatne webinary. 

Niestety w Polsce osoby transpłciowe są też dyskryminowane przez państwo. Przepisy prawne skazują je na upokarzającą procedurę uzgodnienia płci, a tranzycja nie jest finansowana przez NFZ. W tej sytuacji wzrasta rola pracodawcy, który może stworzyć w swojej firmie bezpieczną przestrzeń dla osób trans. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Szanuj tożsamość osób transpłciowych 

Na początku ważne wyjaśnienie. Tożsamość płciowa określa poczucie przynależności do płci. Każda osoba wie najlepiej, kim jest. Powinniśmy więc szanować tożsamość płciową innych osób, niezależnie od tego, czy mają wystawioną opinię seksuologiczną, czy są w trakcie medycznej korekty płci albo ją przeszły i jakie dane mają w dokumentach. Jeśli ktoś czuje się kobietą/mężczyzną /osobą niebinarną, to znaczy, że jest kobietą /mężczyzną/osobą niebinarną. 

Osoby niebinarne stanowią część grupy mieszczącej się pod parasolem transpłciowości. Nie są one ani wyłącznie kobietami, ani wyłącznie mężczyznami. Ich tożsamość płciowa w bardzo różny sposób wykracza poza ten binarny podział. 

Generalnie istnieją trzy „złote reguły” zwracania się do osób transpłciowych, w tym niebinarnych. Są one niezwykle proste. Zasada pierwsza: „Jak się zwracać do osób trans? Tak, jak sobie tego życzą”. Zasada druga: „Skąd wiedzieć, jak się zwracać do takich osób? Najlepiej po prostu je o to zapytać”. Zasada trzecia: „Co zrobić, gdy omyłkowo użyjemy niewłaściwej formy? Po prostu przeprosić. Osoby transpłciowe, w tym niebinarne, na ogół rozróżniają świadome użycie niewłaściwego zwrotu od pomyłki”. 

Proste, prawda? 

Przygotuj pisemne wytyczne dotyczące transpłciowości 

Zasada...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 12/2023 (99)

Więcej możesz przeczytać w 12/2023 (99) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ