Algorytm dobrostanu

Algorytm dobrostanu
Fot. mat. pras.
W czasach, gdy tak trudno o pracowników, każda firma chciałaby ich zrozumieć. Ponad 200 osób na żywo i 3 tys. online rozmawiało o wellbeingu pracowników, jego wpływie na funkcjonowanie i wyniki firm oraz zasadach jego wdrażania i mierzenia jego poziomu. Okazją do wymiany zdań była październikowa konferencja Benefit Systems „Wellbeing Summit. Poznaj Algorytm Dobrostanu”.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 12/2023 (99)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Żyjemy w nieustannym lęku i zagrożeniu – zaczęła Natalia Hatalska, CEO infuture.institute, i wyjaśniła, że potwierdzają to wyniki Negative Index Score Gallupa. Jest to wskaźnik, który określa nasz brak poczucia szczęścia. W trakcie badania zadawane są pytania: Czy byłeś wczoraj smutny? Czy coś cię bolało? Czy byłeś zły lub zestresowany? – Od ponad 15 lat liczba osób odpowiadających twierdząco stale rosła, a od dwóch utrzymuje się na tym samym wysokim poziomie – stwierdziła. Wpływ na to ma wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jaki i zewnętrznych. – Jako społeczeństwo mamy duży problem z zarządzaniem sobą. Odczuwamy permanentny stres, źle się odżywiamy, prowadzimy siedzący tryb życia i słabo śpimy – tłumaczył Piotr Szostak, dyrektor zarządzający ds. strategii i rozwoju produktu w Benefit Systems.

Poważnym problemem może być także cyfrowy świat, w którym żyjemy. – 64 proc. pracowników przyznaje, że cyfrowe środowisko ich pracy ma wpływ na ich funkcjonowanie w życiu prywatnym i zawodowym – wyjaśnił Paweł Kornosz, dyrektor zarządzający ds. platform kafeteryjnych w Benefit Systems. – Z jednej strony potrzebujemy technologii, z drugiej mamy do czynienie z hiperautomatyzacją – mnogością platform cyfrowych. Badania pokazują, że przelogowywanie się między systemami zajmuje w ciągu dnia pracy godzinę. To budzi frustrację – stwierdził.

Niski dobrostan pracowników wpływa na funkcjonowanie firm. W efekcie spada zaangażowanie pracowników i efektywność ich pracy. Rośnie wypalenie zawodowe i rotacje oraz związane z nimi koszty. Konieczne jest więc szukanie rozwiązań, które sprawią, że potrzeby pracowników zostaną spełnione, a ich poczucie zadowolenia wzrośnie. – Jeżeli chcemy poznać potrzeby pracowników, musimy to najpierw zmierzyć. Dlatego właśnie już w przyszłym roku wprowadzimy na rynek produkt o nazwie Wellbeing Score. Jest to narzędzie za pomocą którego każda firma będzie mogła nie tylko zbadać dobrostan każdego pracownika, ale też zaoferować benefity, które optymalnie zaadresują ich potrzeby – zapowiedział Piotr Szostak i przekonywał, że najlepszym wsparciem dla firm dotyczącym odpowiedniego zabezpieczenia potrzeb pracowniczych jest MultiLife 2.0 – wellbeingowy system operacyjny, który pozwala zadbać pracownikom o siebie w czterech aspektach: zdrowie, psychologia, rozwój i odżywianie.

Zrób to teraz

Dążenie do dobrostanu to proces, ale są rzeczy, które można zmienić od razu.

Dr Ewa Hartman, trenerka i wykładowczyni MBA, zachęcała do wprowadzenia w życie mikronawyków, czyli drobnych zachowań, które nie wymagają nakładu sił czy czasu, a wspierają poczucie dobrostanu.

• Jedz orzechy – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim, dlatego że są paliwem dla mózgu. Wrzuć je do torebki, schowka w samochodzie, szuflady w biurku i pogryzaj, by nakarmić mózg.

• Pij wodę – bez niej i mózg i ciało

działają gorzej. Zawsze, gdy idziesz

po kawę lub herbatę, przy okazji wypij szklankę wody.

• Zamknij oczy – czasem warto się wyłączyć, już 1 min spędzona w ciszy z zamkniętymi oczami, sprawia, że choć na moment uda nam się wyciszyć i odpocząć.

My Company Polska wydanie 12/2023 (99)

Więcej możesz przeczytać w 12/2023 (99) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie