Kariera? Odkryj energię Grudziądza

Kariera? Odkryj energię Grudziądza
Marcin Kulpa, dyrektor Biura Obsługi Rynku Hurtowego w Respect Energy Holding. Fot. mat. pras.
Szukasz możliwości, innowacji i wyzwań? Zapraszam do Grudziądza, gdzie najlepsi specjaliści przez 24 godziny dbają o płynny obrót zieloną energią na światowych giełdach – mówi Marcin Kulpa, dyrektor Biura Obsługi Rynku Hurtowego w Respect Energy.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 12/2023 (99)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Na początek kilka faktów. Respect Energy jest jednym z największych niezależnych podmiotów na rynku energii elektrycznej w Polsce. Zajmuje się zarządzaniem energią elektryczną pochodzącą tylko z odnawialnych źródeł energii. – Oferujemy w 100 proc. zieloną energię. To jeden z ważnych atutów naszej firmy, bo swoim działaniem wpisujemy się w globalny trend dbania o planetę – mówi Marcin i dodaje, że jeszcze kilka lat temu nie miał pojęcia, że zagadnienia energetyczne mogą go aż tak zafascynować.

– Najpierw wydawało mi się, że chcę być programistą, po pierwszym semestrze studiów uznałem, że to nie to. Zmieniłem kierunek na finanse i rachunkowość, choć od początku wiedziałem, że jak każdego studenta najbardziej interesują mnie finanse – śmieje się i zauważa, że studia to również czas, gdy stawiał pierwsze kroki na giełdzie. – Wiadomo Forex, coś zarobiłem, coś straciłem, ale zrozumiałem, że trader to zajęcie dla mnie. Na początku pracowałem w firmie, która handlowała wszystkim, a potem odkryłem rynki energii i tak znalazłem się w Respect Energy – opowiada. Tu przez dwa lata był traderem, a latem został szefem back office, który traderów wspiera. – Bo Biuro Obsługi Rynku Hurtowego to właśnie takie wsparcie, które zapewnia płynną pracę, a jednocześnie zajmuje się pozyskiwaniem nowych rynków i rozwojem firmy – wyjaśnia i zaznacza, że to pozyskiwanie i rozwój dzieje się bardzo dynamicznie. – Jesteśmy niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ostatnio dołączyliśmy do swojego zasięgu Bałkany, a przed nami podbój Australii i Nowej Zelandii – wylicza. Tak dynamiczny rozwój wymaga nowych ludzi. – Szukamy talentów i to niekoniecznie znających się na branży energetycznej. W naszym dziale mamy dwa zespoły. Pierwszy z obszarów naszej działalności skupia się na aspektach związanych z regulacjami, a ze względu na obecność w wielu krajach i różnorodności prawa energetycznego potrzebujemy osób o otwartym umyśle i wysokich umiejętnościach komunikacyjnych. W codziennej pracy zgłębiamy szczegóły prawne, aby przygotować obsługę działalności traderów. Istotne jest posiadanie absolutnej pewności, że wszelkie podjęte działania są zgodne z obowiązującymi przepisami oraz lokalnymi praktykami. Poszukujemy wyjątkowej grupy specjalistów, detektywów rynkowych mających zdolności do sprawnego gromadzenia informacji, precyzyjnej analizy danych i wyciągania trafnych wniosków, co pozwoli nam efektywnie działać na tym rynku. Duże znaczenie ma także umiejętność rozliczania transakcji na rynkach energii, co wymaga nie tylko znajomości przepisów prawnych, ale również pełnego zrozumienia specyfiki operacji w danym obszarze.

Drugi zespół ma charakter techniczny. – To jest jak ostry dyżur, nasi specjaliści dbają, by nasza zielona energia docierała wszędzie tam, gdzie ma się znaleźć bez komplikacji. W tej pracy przyda się wykształcenie kierunkowe, ogromna skrupulatność i stalowe nerwy – zdradza i zapowiada, że bez względu na zespół jest absolutna gwarancja, że nikt nie będzie się nudził i że każdy będzie robił rzeczy nieoczywiste, innowacyjne. A do tego, te wyjątkowe umiejętności będzie mógł rozwijać w wyjątkowym miejscu. Nasza siedziba mieści się w Grudziądzu i stąd każdego dnia łączymy się ze światem.

Wybierz Respect Energy...

... bo można robić rzeczy, których nie robiła wcześniej żadna polska firma. Tak było np. z wejściem na włoską giełdę towarową. Byliśmy pierwsi i był to dla mnie naprawdę powód do dumy, że mogłam w tym uczestniczyć. Zresztą, mamy mnóstwo powodów do satysfakcji, ponieważ intensywny rozwój firmy wymaga ciągłego poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i pomysłów. To miejsce, w którym liczy się nieszablonowe myślenie i wcale nie trzeba mieć wykształcenia albo doświadczenia związanego z sektorem energii. Ja nie miałam, ale po czterech latach w firmie mogę powiedzieć, że odkrywanie jej tajników jest naprawdę rozwijające. Poza tym, jako rodowita mieszkanka Grudziądza, mam ogromną satysfakcję, że w moim mieście można pracować w miejscu, które daje aż tak duże perspektywy rozwoju - mówi Anna Rafalska lider Zespołu ds. Obsługi Rynków

... bo tu liczy się zespół. Jesteśmy zgraną grupą ludzi, którzy nie tylko się lubią, ale także wspierają. A w tej pracy wsparcie i praca zespołowa naprawdę mają znaczenie, bo dzieje się tak wiele, tak różnych rzeczy naraz, że dzięki wzajemnemu zaufaniu i współpracy łatwiej jest nam uporać się z wyzwaniami. Mój pion to miejsce dla osób skrupulatnych, dokładnych i jednocześnie otwartych na nowe, niespodziewane wyzwania (bo tych u nas nie brakuje) i na pracę pod presją czasu. W zamian gwarantujemy szybki rozwój na bardzo ciekawym i przyszłościowym rynku energii. A dowodem na to, że słowa o rozwoju to fakty jest moja historia – to moja pierwsza praca, przyszłam tu od razu po studiach i po czterech latach odpowiadam za obsługę handlu hurtowego na kilkunastu rynkach - zauważa Magdalena Pulkowska, lider Zespołu Grafikowania.

----------

Kamila Towalska, Head of People Respect Energy Holding

Od początku działalności firmy postawiliśmy sobie za cel zbudowanie w naszym biurze w Grudziądzu zespołu najlepszych specjalistów w obsłudze obrotu hurtowego energią. Zdajemy sobie sprawę, że ten profil działalności oraz rodzaj stanowisk nie jest powszechny, skupiamy się więc na pozyskiwaniu osób o wykształceniu i zdolnościach potrzebnych w tej pracy, ale nie oczekujemy wcześniejszego doświadczenia w takich rolach. Zatrudniamy ludzi z potencjałem, chętnych do nauki i rozwoju wraz ze wzrostem organizacji.

Oferujemy atrakcyjne warunki – mamy nowoczesne, świetnie wyposażone biuro. Oferujemy też konkurencyjne rynkowo wynagrodzenie oraz pakiet benefitów. Zależy nam na stałym dialogu z zespołem i realizujemy go na różnych polach: od regularnych spotkań zespołu, przez ankiety zbierające opinie na temat satysfakcji z pracy, firmy, oferowanych benefitów, ale również poprzez angażowanie pracowników w życie firmy i realizowane projekty. Jestem dumna z zespołu, jaki udało nam się zbudować i wciąż szukam kolejnych talentów.

My Company Polska wydanie 12/2023 (99)

Więcej możesz przeczytać w 12/2023 (99) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie