Wydanie 1/2024 (100) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 1/2024 (100)

Data publikacji: 29.12.2023

Żeby być aniołem, trzeba mieć charakter

Manta Ray vc Sebastiana Kulczyka to ponad 50 spółek z całego świata. Dariusz Żuk przez 10 lat działalności zainwestował w 200 firm. Wspólnie z „My Company Polska” zastanawiają się, czy aniołowie biznesu wyciągną ekosystem startupowy z kryzysu.

Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 1/2024 (100)

1

Edytorial

Jak być aniołem

W pojęciu anioł biznesu jest coś nieuprawnionego. Niesprawiedliwego wobec tych biblijnych aniołów, którzy mają strzec i chronić, niezależnie, czy swego anioła potrzebujesz, czy nie.

10

Rynki

Złotowłosa, św. Mikołaj i sporo szampana

To był dziwny rok. Niektóre indeksy rysowały góry i doliny, inne zaliczyły rekordy wszech czasów. Jednak nie możemy mieć recesji w rozkwicie i indeksów na szczycie. Ktoś się tutaj myli. Przekonamy się już na początku 2024 r.

12

Wywiady

Działać w różnorodnej rzeczywistości

O aktywizacji zawodowej kobiet oraz podejściu do pracy i życia rozmawiają trzy pokolenia pań Bochniarz: Henryka Bochniarz, założycielka Konfederacji Lewiatan, Joanna Bochniarz, prezeska Centrum Innowacyjnej Edukacji, i Zuzanna Bochniarz-Urbańska, socjolożka, przedstawicielka pokolenia Z.

18

Wywiady

Żeby być aniołem, trzeba mieć charakter

Manta Ray vc Sebastiana Kulczyka to ponad 50 spółek z całego świata. Dariusz Żuk przez 10 lat działalności zainwestował w 200 firm. Wspólnie z „My Company Polska” zastanawiają się, czy aniołowie biznesu wyciągną ekosystem startupowy z kryzysu.

26

Aktualności

Kiedy founder potrzebuje skrzydeł

Relacje z aniołami – jak to zwykle bywa – są burzliwe. Czasem wykazują się nadmierną troską, czasem zostawiają startup swojemu losowi. Są jednak momenty, kiedy niczym prawdziwy anioł stróż ratują firmę przed upadkiem.

29

Aktualności

Aniele szczodry, stróżu mój…

… ty zawsze przy mnie… No właśnie – co masz robić, jaki masz być? „My Company Polska” oddaje głos founderom, którzy opowiedzieli nam o swoich oczekiwaniach dotyczących aniołów biznesu.

40

Aktualności

Pikachu i spółka

Karty Pokemon, alkohole, komiksy, klocki Lego, luksusowe zegarki, whisky i startupy. Nieoczekiwane produkty mogą dać zaskakujące zyski. Rynek inwestycji alternatywnych rośnie a potencjalnych złotych okazji przybywa.

43

Rynki

Jak zrealizować cele finansowe? Zacznij od dobrego planu

Nowy rok to często czas, w którym wiele osób myśli o zmianach w swoim życiu. Te dotyczą różnych aspektów i mają na celu m.in. zwiększenie komfortu życia, poprawę samopoczucia czy po prostu spróbowanie czegoś nowego. Nie dziwi zatem fakt, że w postanowieniach noworocznych często pojawiają się także cele finansowe. Jak się za to zabrać?

44

Wywiady

Desynchronizacja rynków będzie postępować

Pandemia koronawirusa, zakłócenia w łańcuchach dostaw, wojna w Ukrainie. Kolejne wstrząsy przyczyniły się do desynchronizacji cykli koniunkturalnych głównych światowych gospodarek. Wpadliśmy w zupełnie inne rytmy – mówi Dariusz Świniarski, dyrektor Zespołu Zarządzania Portfelami w Skarbiec TFI. Czy można to wykorzystać?

46

Wywiady

To dobry czas do inwestowania

Sytuacja na rynku i w gospodarce sprzyja inwestowaniu – przekonuje Jerzy Nikorowski, dyrektor Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas. Tylko na które aktywa postawić?

48

Rynki

GPW z dobrym rokiem. Każdy kwartał ze wzrostem

Końcówka roku to rajd na głównych indeksach GPW. Rok 2024 też zapowiada się dobrze, może przynieść przełamanie na rynku debiutów.

50

Ludzie

Fabryka raf w twoim domu

„A tu sobie walniecie morskie akwarium!” – usłyszał Jarosław Wojczakowski od elektryka, gdy wykańczał swój dom. Nikt nie przypuszczał, że od tych słów zacznie się nie tylko nowa pasja, ale także Reef Factory, startup, który zdobył klientów na całym świecie.

54

Ludzie

Okulary dla głosu

Nowotwór pozbawił Konrada Zielińskiego krtani, ale nie chęci poprawiania świata. Jego startup Uhura Bionics chce pomóc przywrócić głos osobom w podobnym położeniu jak on.

57

Ludzie

Uczymy strzelców czytać wiatr

Można powiedzieć, że Sebastian Łuczak sprzedaje bezpieczeństwo. Jego technologia może czterokrotnie skrócić szkolenia strzelców, przy jednoczesnym podniesieniu ich umiejętności. Posiadanie takiej technologii może znacznie zwiększyć szanse dysponującej ją armii.

60

Rynki

Czekając na czarne łabędzie, czyli szokujące prognozy na 2024 rok

Jaki czarny łabędź jest, każdy widzi, ale dopiero po jego pojawieniu się – to określenie odnosi się do zdarzeń, których nikt się nie spodziewa. Ostatnie miesiące przyniosły tyle zaskakujących momentów, że postanowiliśmy wskazać sześć sytuacji, które w 2024 r. na pewno się nie wydarzą. Chociaż kto wie?

64

Rynki

Coś więcej niż szkoła. Najlepsze polskie edtechy

Startupy edukacyjne nie skupiają się już tylko na innowacyjnych metodach nauki programowania czy języków obcych – founderzy, dzięki technologii, zapełniają coraz więcej luk. Rodzimy edtech się rozpędza, ale czy na pewno tak szybko, jak naprawdę by mógł?

72

Moja firma

Połów talentów siecią AI

Liczy się pierwsze wrażenie – ta banalna prawda to jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed działami HR. Rekrutacja to nie tylko sztuka pozyskiwania talentów do firmy, ale na coraz trudniejszym rynku pracy to też sztuka znalezienia jakichkolwiek rąk do pracy. Z pomocą przychodzi nowa technologia.

74

Wywiady

Technologiczne sekrety przyjaznej rekrutacji

Możliwości technologiczne i AI sprawiły, że efektywność procesów rekrutacyjnych rośnie. Nadal jednak czynnik ludzki jest niezastąpiony, by rekrutacje były w pełni skuteczne i przyjazne – przekonuje Katarzyna Trzaska, Marketing Manager w eRecruiter.

76

Moja firma

Technologiczny przepis na zaangażowanie

Sukces firmy zależy w dużej mierze od zaangażowania i wydajności pracowników. Dzięki możliwościom technologicznym działy HR i menedżerowie mają dostęp do wszystkich kluczowych danych i informacji dotyczących zespołu. To pozwala szybko identyfikować potrzeby i problemy pracowników oraz odpowiednio na nie reagować.

78

Wywiady

Z nami prowadzenie firmy staje się przyjemniejsze

enova365 to system, w którym rzeczy proste robi się prosto, a rzeczy trudne da się zrobić – mówi Robert Czuła, twórca programu ERP wspierającego polskich przedsiębiorców i prezes zarządu spółki Soneta.

80

Moja firma

Technologiczny booster w kadrach i płacach

Jest taki dział, bez którego „leży” każde przedsiębiorstwo. Skupia kilka sekcji, których efektywność pracy decyduje o wynikach firmy. Często (niesłusznie!) kojarzony ze skostniałymi zasadami. Niestety, wciąż za mało cyfrowy i stale łaknący transformacji. Jeśli działanie twojego działu HR „kuleje”, to masz problem. Na szczęście my mamy dla ciebie rozwiązanie. Ale zacznijmy od początku.

82

Raporty

AI w akcji

Sztuczna inteligencja z jednej strony budzi coraz większy niepokój, z drugiej zdaje się dawać nieograniczone możliwości. Oto cztery przykłady jej wykorzystania.

83

Wywiady

Uwolnij czas

AI to prawdziwe wsparcie dla HR. Dzięki sztucznej inteligencji działy personalne wreszcie mogą sprostać indywidualnym potrzebom każdego pracownika – przekonuje Jacek Pytlik, prezes inEwi.

84

Marka Godna Zaufania

Daj się zauważyć

Działy HR w firmach nie mają ostatnio łatwego życia. Nie dość, że muszą mierzyć się ze związanymi z rozwojem technologii zmianami na rynku pracy, to jeszcze walczyć o to, by przyciągnąć do firmy specjalistów, którzy z ową technologią sobie poradzą. Ratunkiem jest tu skuteczna rekrutacja. Jakich narzędzi HR trzeba użyć, by pozostać Marką Godną Zaufania i zakończyć ją sukcesem?

86

Moja firma

Każde pokolenie chce zmienić świat

Najnowsze badania pokazują, że różnice pokoleniowe w miejscu pracy dotyczą bardziej stylu funkcjonowania niż tego, czego oczekujemy od kariery zawodowej. Wszyscy, niezależnie od wieku, chcemy pracować w zróżnicowanych firmach, mieć możliwości rozwoju i być docenianymi.

89

Wywiady

Jak opanować strach przed wystąpieniami publicznymi

Nie wmawiaj sobie „Jestem zwycięzcą”, bo twój wewnętrzny krytyk szybko się z tą opinią rozprawi. Lepiej skoncentruj się na tym, co potrafisz, i potraktuj to jako fundament – radzi Lidia Buksak, trenerka wystąpień publicznych.

92

Raporty

Logistyka gra w zielone

Zielona logistyka będzie miała przed sobą rok pełen wyzwań. Dziś to nie tylko dekarbonizacja i zrównoważony rozwój. Przed branżą stoją nowe wyzwania związane z technologiami, dywersyfikacją przychodów i rosnącymi oczekiwaniami konsumentów.

96

Wywiady

Droga do pomocy

Warto odczarować wizerunek „złych tirów” na drogach i pokazać, że transport może służyć tym najbardziej potrzebującym – choćby osobom, których nie stać na pełnowartościowe posiłki.

98

Moja firma

Oj, dane, dane

Jak wykorzystać narzędzia AI do analizy danych, które posiada twoja firma, a potem to wykorzystać.

101

Moja firma

7 prądów w bankowości

Rozwój fintechów odmienił świat finansów. Mimo że instytucje nadzorujące rynek bankowy są jak bobry robiące legislacyjne tamy, to banki i instytucje finansowe płyną na fali siedmiu potężnych prądów.

104

Moja firma

PekaoBiznes24 najlepszy dla SME

PekaoBiznes24 – bankowość online dla biznesu Pekao S.A. – uznany za najlepszy w Europie Środkowo-Wschodniej w rankingu „Best Online Banking for SMEs 2023”, organizowanym przez stowarzyszenie SME Banking Club.