Ludzie

Szybkie randki rozkręcają biznes. Startupowy

Szybkie randki rozkręcają biznes. Startupowy

O szybkich randkach prezesów dużych korporacji z małymi startupami, a także o tym, że dla Polski to już ostatni dzwonek, by wprowadzić rozwiązania przyciągające zagraniczne talenty technologiczne, z Elizą Kruczkowską, prezes Startup Poland, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Z Elizą Kruczkowską, prezes Startup Poland, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler 19.06.2016
Spokojnie, to tylko deflacja

Spokojnie, to tylko deflacja

Popularny jest sąd, że deflacja szkodzi gospodarce, gdyż konsumenci, oczekując spadków cen, powstrzymują się od zakupów, licząc na to, że za parę miesięcy będzie taniej. Tę tezę trudno udowodnić. Odczucia konsumentów, dotyczące cen, zwykle rozmijają się ze statystykami.

Spełnili słodkie marzenie

Spełnili słodkie marzenie

Tomasz Sienkiewicz i Krzysztof Stypułkowski, właściciele Manufaktury Czekolady, kochają prawdziwą czekoladę, której na świecie jest już tak niewiele. Klienci to doceniają.

Idzie na Maksa

Idzie na Maksa

Kiedyś poważny dzieciak, dziś konsekwentny inwestor, ale w tym jest zero nudy i tylko trochę zapatrzenia w siebie. Działa niestandardowo, szeroko, ma plany na przynajmniej sto kolejnych lat – dla swojej rodziny i polskiego biznesu.

Poszukiwacze innego spojrzenia

Poszukiwacze innego spojrzenia

Wyszli z jednego domu i dwóch artystycznych przestrzeni. Dziewczynka z kamerą i chłopiec przy fortepianie. Od ponad dekady razem tworzą i produkują filmy.

Zarządzaj jak samuraj

Zarządzaj jak samuraj

O tym, jak samurajskie wartości pomagają odnosić sukcesy w biznesie, z Reinhardem Lindnerem, jednym z najpopularniejszych w krajach niemieckojęzycznych doradców i trenerów, rozmawia Alicja Hendler.

Rozmawia Alicja Hendler 24.05.2016
Państwo w roli głównej: jak to się robi w Korei

Państwo w roli głównej: jak to się robi w Korei

Wiadomo: koreańska gospodarka czebolami stoi. To one są w niej źródłem i filarem finansowym innowacji. Ten obraz może się jednak zmienić, bo w ostatnich latach rząd w Seulu kładzie duży nacisk na rozwój małych firm – przede wszystkim startupów.

Pani od butów

Pani od butów

Tak często to słyszę, że odpowiedź mam już wyuczoną na pamięć – śmieje się Martyna Zastawna, mając na myśli pytanie o początki swej firmy Wosh Wosh, zajmującej się renowacją sneakersów, pepegów itp. – oczywiście ukochanych. Ale początki nie były takie znowu wesołe, choć z powodów teoretycznie radosnych.

Rebelianci grają bez prądu

Rebelianci grają bez prądu

Rebel.pl – 13 lat temu sklepik z grami-planszówkami prowadzony w Gdańsku przez dwóch przyjaciół. Dziś dwa punkty sprzedaży, hurtownia i wydawnictwo, generujące w sumie 27 mln zł obrotu rocznie. „Niech moc będzie z wami” – mawiają bohaterowie „Gwiezdnych wojen”.

Spójna całość

Spójna całość

Stworzyła markę żywności będącą symbolem współczesnego stylu życia. Laura Godek-Miąsik za swoją Lyofood trafiła też w tym roku do cenionego amerykańskiego rankingu 30UNDER30 jako obiecująca osobowość nowoczesnego przemysłu.

O zgodę mnie nie pytajcie

O zgodę mnie nie pytajcie

Hołduję zasadzie, że trzeba prosić o przebaczenie, a nie pytać o zgodę – mówi Bolesław Drapella, innowator, pionier rozwiązań mobilnych dla branży nieruchomości w Polsce, twórca i były prezes Grupy Morizon, właściciel serwisu RoomAuction.com.

Eryk Rutkowski 26.04.2016
Mariaż z chęci czy z przymusu?

Mariaż z chęci czy z przymusu?

To od współpracy na styku nauki i biznesu, często uznawanej za piętę achillesową polskiej gospodarki, w największym stopniu zależy, czy gospodarka ta będzie innowacyjna i konkurencyjna. Czy coś tu się zmienia na lepsze? Zależy, gdzie się spojrzy i co się chce zobaczyć.

Przemysł 4.0 nie dla nas?

Przemysł 4.0 nie dla nas?

Czwarta rewolucja przemysłowa już trwa. Świat wybrał nowy model biznesowy. Ale dla polskiej gospodarki to zła wiadomość. Eksperci obawiają się, że Zachód znowu nam ucieknie. Chyba że zdobędziemy się na radykalne zmiany – na miarę rewolucji.

Cyfryzacja zmieni nasz świat

Cyfryzacja zmieni nasz świat

W Europie wkrótce będzie brakować setek tysięcy pracowników w sektorze IT, w tym m.in. programistów lub osób potrafiących sprawnie komunikować się z programistami. Jak Microsoft widzi swoją rolę w propagowaniu edukacji z zakresu IT?

Egzotyczny bardziej lukratywny

Egzotyczny bardziej lukratywny

Sprzedając w którymś z państw azjatyckich lub afrykańskich, można mieć nawet kilkakrotnie większą marżę, niż handlując tym samym towarem w Hiszpanii, Anglii czy Skandynawii. W dalekim kraju polski eksporter ma też sporą szansę zostać królem rynku. Pora na reorientację.

Państwo sfinansuje rozwój?

Państwo sfinansuje rozwój?

„Plan Morawieckiego” zapowiada większą aktywność państwa w gospodarce. Jego rzetelna ocena nie jest dziś możliwa, gdyż „plan” jest na razie tylko zgrabną prezentacją w PowerPoincie, niemniej niektórym pomysłom, jak np. utworzenie Polskiego Funduszu Rozwoju, można już spróbować się przyjrzeć.

Witold Gadomski, publicysta „Gazety Wyborczej” 16.04.2016
Gospodarz pachnących pól

Gospodarz pachnących pól

Marcin Lewandowski i jego najbliżsi współtworzą na Kujawach kolejne rozdziały odwiecznej historii człowieka i ziół.                                            

Don’t ask for my consent

Don’t ask for my consent

I adhere to the principle that it’s better to ask for forgiveness than consent – says Bolesław Drapella, an innovator and pioneer in mobile solutions for the real estate industry in Poland, the founder and former CEO of the Morizon Group, and owner of the

Znajdź swoją walizkę

Znajdź swoją walizkę

Jesteśmy u progu trzeciej, po agrarnej i przemysłowej, rewolucji – startupowej. Dobrze, abyśmy to my, kraje Europy Środkowo-Wschodniej, znaleźli się w szpicy tej rewolucji – podkreśla prof. Krzysztof Obłój w rozmowie z Małgorzatą Remisiewicz. – Trzeba zakasać rękawy i odnaleźć w sobie pasję, która napędzała nas na początku lat 90.

Demografia nas dopadnie

Demografia nas dopadnie

Problemy demograficzne nie oddziałują dziś negatywnie na polską gospodarkę. Jednak już za 20 lat zmienią nasz kraj nie do poznania.

Na hyperobrotach

Na hyperobrotach

W niewielkim biurze w Warszawie rodzi się projekt, który może zrewolucjonizować transport na świecie. I wystarczy posłuchać Krzysztofa Tabiszewskiego, koordynatora Hyper Poland, by przekonać się, że to nie bajdurzenie.

Hubert Orzechowski 23.03.2016
Przekonuję Polki do biżuterii

Przekonuję Polki do biżuterii

Uosabia swoją markę. Daje jej nie tylko znane nazwisko, ale też swą witalność i nowe, nieco buntownicze podejście do biżuterii. – Na 200 procent – tak o swoim zaangażowaniu w firmę mówi Ania Kruk.

Siądź pod mym liściem

Siądź pod mym liściem

Drzewo chroni. Patrzenie z niego zmienia perspektywę. Wycisza. Daje wytchnienie, a latem ochłodę. Może nawet leczy. Na sile i innych wartościach drzew oparli swój pomysł Małgorzata i Jakub Fraszkowie, właściciele Apartamentów W Drzewach.

Odpowiedz sobie, czego naprawdę chcesz

Odpowiedz sobie, czego naprawdę chcesz

Dla ludzi biznesu, zależnie od płci, Kamila Rowińska, coach i inwestorka, ma nieco inną radę. W rozmowie z Moniką Kruszewską-Mikucką kobietom proponuje więcej asertywności i delegowania zadań, mężczyznom – żeby nie zaniedbywali życia rodzinnego i znaleźli sobie jakąś pasję. Wtedy rosną szanse, że jasno zdefiniowany cel wytyczy drogę bez najtrudniejszych do udźwignięcia ofiar.

Liczy się pomysł, nie kapitał

Liczy się pomysł, nie kapitał

Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego jednym z najważniejszych problemów naszej gospodarki jest słabość polskiego kapitału i dominacja kapitału zagranicznego. Aby naprawić sytuację, wicepremier proponuje nadzwyczajne działania instytucji państwowych: BGK i innych banków kontrolowanych przez Skarb Państwa, funduszy organizowanych w ramach programu Inwestycje Polskie,

Fotele, które leczą

Fotele, które leczą

Fotele mają się nie tylko ładnie prezentować. Powinny leczyć – plecy, ale i... relacje międzyludzkie – uważa Dariusz Wilk, prezes i założyciel podpoznańskiej firmy Bejot, której fotele i siedziska, ich innowacyjność, jakość i wzornictwo doceniają już klienci z ponad 20 krajów.

Małgorzata Remisiewicz 20.02.2016
Między elektroniką a kręglami

Między elektroniką a kręglami

Bezkonfliktowy wizjoner i ciężko pracujący człowiek – mówią o Piotrze Wojciechowskim współpracownicy. Konsekwentnie rozwijając firmę, stworzył – wraz z zespołem, co mocno podkreśla – największe w Polsce prywatne przedsiębiorstwo produkujące dla wojska. Bardzo innowacyjne.

Nie taki igrek, jak go malują

Nie taki igrek, jak go malują

Członkowie „generacji Y”: kreatywni, z potencjałem, ale zbyt pewni siebie, roszczeniowi, nieradzący sobie ze złożonymi problemami – tak ich widzi wielu pracodawców. Oto historie kilkorga „igreków”, którzy ten schemat pięknie przełamują.

Słowiańska szkoła IT podbija świat

Słowiańska szkoła IT podbija świat

Młodzi i ambitni informatycy z Polski, Rosji i Ukrainy witani są z otwartymi ramionami w najbardziej innowacyjnych firmach świata. Jak sprawić, by zechcieli pozostać u nas? Zmienić system kształcenia i stworzyć nowy model relacji między nauką a biznesem – radzi Mirosław Janik, prezes firmy Wincor Nixdorf w rozmowie z Alicją Hendler i Dorotą Goliszewską.

Czy biznes potrzebuje nowej „ustawy Wilczka”?

Czy biznes potrzebuje nowej „ustawy Wilczka”?

W grudniu 1988 r., tuż przed wigilią Bożego Narodzenia, Sejm PRL przyjął „Ustawę o działalności gospodarczej”. Przeszła do historii jako „ustawa Wilczka” – od nazwiska ówczesnego ministra przemysłu. Dziś wielu marzy, by ta ustawa wróciła, może nie jej litera, ale na pewno duch.

Dobroczynność 3 w 1

Dobroczynność 3 w 1

Pożenić pasję z dobroczynnością i dorzucić jeszcze naturalny team building – ciekawa sprawa, zwłaszcza gdy na co dzień prowadzi się regularny biznes na trudnym rynku. Udało się to właścicielom spółki Jet Line, która założyła Fundację Rejs Odkrywców.

Adam Mielczarek 26.01.2016
Z przygodą mu do twarzy

Z przygodą mu do twarzy

Słyszę trzask zamykanych drzwi i wiem, że mogę już zdjąć z oczu opaskę. Rozglądam się. Siedzę na ziemi, w pomieszczeniu mierzącym jakieś trzy metry na trzy, przykuty łańcuchem do wielkiego betonowego bloku. Smugi zaschniętej rdzawoczerwonej cieczy barwią ściany. Jak się w to wpakowałem? Aaa... no tak. Zapłaciłem za to.

Poprawiam innym życie

Poprawiam innym życie

Marcin Beme to biznesmen z misją. Nie sprzedaje po prostu książek do słuchania. Jest przekonany, że dzięki nim poprawia jakość życia coraz bardziej zagonionych Ziemian.

Projektantka wszystkiego

Projektantka wszystkiego

Polacy są nienasyceni. Dzięki temu mamy energię, której zaczyna już brakować Zachodowi – uważa Maja Ganszyniec, właścicielka Studia Ganszyniec. Jedyna Polka na stałe współpracująca przy tworzeniu kolekcji mebli IKEA.

Jak motywować pracowników? Przede wszystkim z głową!

Jak motywować pracowników? Przede wszystkim z głową!

Pracownicy stanowią największy i najważniejszy kapitał każdej organizacji. Efektywność i wydajność ich pracy zależą m.in. od skutecznej motywacji. Uważa się, że jest ona jednym z najtrudniejszych zadań, z jakimi zmagają się osoby zarządzające zespołami. N