Ludzie

Naukowiec z fantazją

Naukowiec z fantazją

Patryk Arłamowski zmodyfikował tradycyjne ujęcie inteligentnego domu i dąży, aby w jego wersji – pod autorską marką Blebox.eu – stał się to powszechny model.

Karolina Prewęcka 19.02.2018
I z głową, i z sercem

I z głową, i z sercem

Majkę Lipiak nakręca przekonanie, że zmiany są możliwe. Zawsze na dobre. W niej samej, w drugim człowieku, w grupie, na świecie. Z tego nastawienia wyrosło Leżę i Pracuję, pierwsza na całej kuli ziemskiej agencja marketingowa dająca pracę osobom sparaliżowanym.

Niech MOC będzie z nami

Niech MOC będzie z nami

Powstały niedawno Market One Capital (MOC) to jeden z większych funduszy venture capital na polskim rynku. Czterech partnerów tworzy zespół zarządzający kapitałem przekraczającym 40 mln euro. Chcą tak inwestować w startupy, aby ich założyciele czuli, że te firmy są nadal przede wszystkim ich.

Wulkanu nie da się zatrzymać

Wulkanu nie da się zatrzymać

Nie powinniśmy bać się nowych technologii, lecz je wykorzystywać. Blockchain daje szanse nowym ośrodkom na zdobycie przewagi konkurencyjnej w stosunku do starych centrów dominacji. Ignorowanie go sprawi, że staniemy się zaściankiem światowej gospodarki, a to jest bardzo niebezpieczne

Borg, McEnroe i trzy „A”

Borg, McEnroe i trzy „A”

Albert Judycki i Jacek Malarski, właściciele firmy cukierniczej Lukullus, wypracowali styl, w którym najważniejsze są prostota, nieustanna troska o jakość i piękną formę oraz... warszawskość. Trzymają się z dala od wymyślnych frykasów, bo nie chcą uszczęśliwiać „gourmandzistów” i „foodzistów”, tylko zwykłych ludzi.

Jak fundusze VC zmienią polską gospodarkę

Jak fundusze VC zmienią polską gospodarkę

MisjąPFR Ventures jest rozbudowa w trzy do pięciu lat profesjonalnego rynku venture capital w Polsce. Jeśli to się uda, rynek ten będzie dostarczał coraz więcej pieniędzy na innowacyjne startupy, i będą to „inteligentne pieniądze”, także prywatne

Dorota Goliszewska, Alicja Hendler 07.12.2017
Od razu globalnie

Od razu globalnie

Siedziba UserEngage mieści się na warszawskiej Pradze, w poprzemysłowym budynku Google Campus, który ma być polską miniaturą Doliny Krzemowej. Jednak nie tylko z tego powodu historia młodego zespołu, finalistów pierwszej edycji konkursu InCredibles – wspierającego nasze najlepsze startupy – brzmi bardziej jak opowieść zza oceanu.

Robimy dobrą rzecz

Robimy dobrą rzecz

Realizują autorski projekt, jakiego u nas nie było. Dla Figelo, domowych placów zabaw dla dzieci, na dobre zostawili korporacje i stanowiska.

Zapisy o sukcesji zweryfikuje samo życie

Zapisy o sukcesji zweryfikuje samo życie

O tym, dlaczego ustawa o zarządzie sukcesyjnym to zaledwie część prawnego rozwiązania kwestii sukcesji w polskich przedsiębiorstwach, oraz dlaczego tak mało dzieci chce przejmować od swoich rodziców firmy rodzinne, z dr Małgorzatą Starczewską-Krzysztoszek, główną ekonomistką Konfederacji Lewiatan, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Żeby firma rodzinna dalej trwała

Żeby firma rodzinna dalej trwała

Z prawnego punktu widzenia kwestia sukcesji czy zabezpieczenia dorobku firmy po śmierci jej właściciela to w Polsce wielka biała plama. Na szczęście są już daleko posunięte plany, by to zmienić. Lecz nawet wtedy wiele zależeć będzie od postawy samego sukcesora.

Na skrzydłach motyla

Na skrzydłach motyla

Uparcie, nowocześnie i, jak to się dziś lubi mówić, komplementarnie Urszula Herman zajęła się zdrowotnym problemem kobiet, spychanym dotąd w Polsce w niebyt. Przy okazji stworzyła startup, który zdobywa prestiżowe nagrody i ma szansę na globalny sukces.

Karolina Prewęcka 10.11.2017
Patriotyzm w gospodarce

Patriotyzm w gospodarce

Słowo „patriotyzm” jest ostatnio odmieniane przez wszystkie przypadki. Bardzo często towarzyszy mu też przymiotnik „gospodarczy”. Ale co się właściwie kryje pod tą frazą?

To już nie może być fanaberia

To już nie może być fanaberia

Polska szuka swojego miejsca wśród liderów innowacji. Mamy coraz więcej pomysłów, są pieniądze i wsparcie państwa. Brakuje tradycji, odwagi i dobrego podejścia.

Nasz model to win-win

Nasz model to win-win

O tym, jak twórczy niepokój i niedosyt prostą drogą prowadzą do innowacji oraz dlaczego w relacji ze startupami warto, zamiast niszczącej rywalizacji, postawić na partnerską współpracę, opowiada Tomasz Górski, dyrektor Departamentu Klienta Firmowego w mBanku, w rozmowie z Alicją Hendler i Dorotą Goliszewską.

Patent na szybką sprzedaż

Patent na szybką sprzedaż

Wioletta Dmowska problem ze znalezieniem nabywcy na własne mieszkanie przekuła w pomysł na siebie i stosunkowo nowy w Polsce biznes. Pomogło jej wieloletnie doświadczenie w pracy z klientami i wsparcie pełnych inwencji kobiet.

Tworzy fotoportret Ziemi

Tworzy fotoportret Ziemi

Marcin Dobas – ceniony fotografik i podróżnik. Wciąż w drodze, dosłownie i w przenośni. Obie swoje pasje połączył, prowadząc oryginalny biznes.

Karolina Prewęcka 18.10.2017
Skazani na rozwój

Skazani na rozwój

Marek Rogoziński, Jarek Sygitowicz i Krzysztof Klimczak tworzą nowe oblicze marketingu transakcyjnego. Zbudowali też startup ZenCard, którego zakup otworzył nowy rozdział w historii spragnionych innowacji instytucji finansowych w Polsce.

Nowe możliwości wsparcia dla MSP

Nowe możliwości wsparcia dla MSP

Może nie jest to przełom – ale na pewno spory postęp. Dla małych i średnich firm pod koniec roku pojawi się sporo nowych możliwości pozyskania funduszy na rozwój. Pochodzić będą spoza najbardziej obleganych programów europejskich rozdzielanych przez takie instytucje jak NCBR czy PARP.

Niedługo będziemy bankować w biegu

Niedługo będziemy bankować w biegu

O tym, dlaczego Polska ma szansę stać się innowacyjna, chociaż nie rodzą się tu za często wynalazki, o zmianie, jaka dokonuje się w świecie finansów dzięki cyfryzacji i sztucznej inteligencji, oraz o swoim nowym projekcie bankowym – w rozmowie z Alicją Hendler i Dorotą Goliszewską opowiada Sławomir Lachowski.

Nieznane wody mnie kuszą

Nieznane wody mnie kuszą

Jesteśmy najstarszą i największą agencją aktorską w kraju, ale staramy się też być najlepszą – mówi Jerzy Gudejko, aktor i przedsiębiorca, współwłaściciel, wraz z żoną Grażyną, Agencji Gudejko. Powstała jeszcze za czasów PRL, bo w styczniu 1989 r., i odtąd dzierży w branży palmę pierwszeństwa. Ale porażki też były, czasem niemal jak piękny skok w przepaść.

Dba o spokojny lot

Dba o spokojny lot

Emilia Osewska-Mądry to jedna z niewielu kobiet z silną pozycją w rodzimej tzw. infrastrukturze. Jest szefową izraelskich linii EL AL w Polsce, a wcześniej długo stała na czele krajowego oddziału British Airways. Przy czym nigdy nie parła do przodu za wszelką cenę.

Karolina Prewęcka 17.09.2017
Polski Elon Musk potrzebny od zaraz

Polski Elon Musk potrzebny od zaraz

O tym, jak powinien wyglądać ekosystem dla startupów, o potrzebie wymyślania w Polsce oryginalnych rozwiązań i o tym, jak biuro potrafi wyzwalać przedsiębiorczego ducha – z Dariuszem Żukiem, prezesem Business Link, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Spec od skalowania biznesu

Spec od skalowania biznesu

Energię czerpie z myślenia o przyszłości – pomysły dosłownie mnożą mu się w głowie. Ale że to nie wystarczy, Lech Kaniuk, prezes iTaxi, wyrobił w sobie obowiązek działania.

Projekt Europa w Krynicy

To tam na trzy dni przenosi się polska scena polityczna. Tam spotykają się najważniejsze osoby świata biznesu, kultury i mediów. Tam wreszcie co roku przyjeżdża ponad 3 tys. osób z Europy, Azji i USA. Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju to największa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej.

Naga prawda o kłamstwie w biznesie

Naga prawda o kłamstwie w biznesie

Efektywność, skuteczność wymagają odwagi otwarcia się na nieprzyjemną prawdę. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: ma być miło czy skutecznie? Jeśli w firmie jest ciągle miło, to najwyraźniej ludzie w niej potrzebują kłamstw – zauważa Julia Izmałkowa, prezes agencji badawczej Izmałkowa, w rozmowie z Dorotą Goliszewską i Alicją Hendler.

Haust radości od rana

Haust radości od rana

Ludzie czekają na nasze kolejne skarpetki! Są wśród nich prawdziwi kolekcjonerzy – cieszy się Adrian Morawiak, który wraz z Maciejem Butkowskim stworzył markę Many Mornings. Coś w tym jest: od niemal trzech lat sprzedaż ich radosnych skarpet rośnie o 200 proc. rocznie, a klientów mają już na całym świecie.

Karolina Prewęcka 18.06.2017
Czyż nie jestem chodzącą zmianą?

Czyż nie jestem chodzącą zmianą?

Dynamika nowych technologii pasuje do Agnieszki Maciejowskiej jak ulał. Jest energiczna i optymistyczna. Przekonuje wszystkich, że zmiany, choć mogą być ryzykowne, ostatecznie przynoszą korzyść.

Zaufanie w czasach mikrospotkań

Zaufanie w czasach mikrospotkań

Internet, poparty jeszcze mobilnością, okazał się dla marek i zaufania do nich swego rodzaju mieczem obosiecznym. Stworzył nadzwyczajne szanse i nie lada wyzwania.

Marka Godna Zaufania – 23 wspaniałych

Marka Godna Zaufania – 23 wspaniałych

Sukces przychodzi wtedy, gdy dajesz od siebie więcej niż ktokolwiek inny – przekonuje Tony Robbins, słynny amerykański mówca motywacyjny (notabene sam będący doskonałym przykładem, jak skutecznie budować wartość swojej marki). Poznajmy tych, którzy – w opinii naszych czytelników – robią to najlepiej.

Mówię to ze środka pola bitwy

Mówię to ze środka pola bitwy

O pierwszej na świecie ambasadzie technologicznej, o zagrożeniach związanych z połączeniem dzikiego kapitalizmu i sztucznej inteligencji, a także o tym, że dzięki polszczyźnie możemy w przyszłości generować dużo ciekawsze rozwiązania niż kultura anglosaska, z Aleksandrą Przegalińską, wykładowcą Akademii Leona Koźmińskiego i ambasadorką konkursu Innovators under 35

Jaskółka zmian

Jaskółka zmian

Wiele się słyszy o umieraniu tradycyjnego rzemiosła. Coraz mniej jest warsztatów szewskich, kaletniczych, czapkarskich. Ubolewaniom nad odchodzeniem tego starego świata rzadko towarzyszy myśl, że da się ów proces zatrzymać. Kamionek Milowy dowodzi, że można mu przeciwdziałać – nowoczesnymi metodami.

Aleksander Sławiński 21.05.2017
Im trudniej, tym ciekawiej

Im trudniej, tym ciekawiej

Firmy rodzinne to jeden z filarów polskiej gospodarki, a skoro tak, to jednym z nich jest też działalność prowadzona przez rodzinę Fusów. Przedsiębiorczych od wielu dekad. Już przed wojną stawiali pierwsze kroki w biznesie.

Bardzo trudna solidarność

Bardzo trudna solidarność

Od kilku lat coraz więcej się mówi i robi, żeby wzmocnić solidarność podatkową w Unii i na świecie. Wyciekające pieniądze międzynarodowych firm, które nie zasilą państwowego budżetu, to zresztą nie jedyne zmartwienie. Agresywna optymalizacja podatkowa uderza też w mniejsze przedsiębiorstwa, które nie mają podobnych możliwości. Czy to się może zmienić?

Postępu nie da się zatrzymać

Postępu nie da się zatrzymać

O tym, w jakim kierunku pójdzie rozwój usług finansowych po wprowadzeniu nowych unijnych regulacji, jak będzie wyglądała współpraca banków z fintechami, o potrzebie stałej edukacji ekonomicznej oraz potencjale drzemiącym w Polakach z Piotrem Kicińskim, wiceprezesem firmy Cinkciarz.pl, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Monty Python znad Wisły

Monty Python znad Wisły

Marek Hucz i Janek Jurkowski z hobby i zabawy na YouTube zrobili kanał przyciągający miliony widzów, o których zaczęły zabiegać profesjonalne telewizje. Ich firma, GF Darwin, nazywana jest czasem polskim Monty Pythonem.