Fajrant
Punkt zwrotny w historii dronów
Komercyjne drony przestały być zabawkami dla małych i dużych. Stały się narzędziami wszechstronnie wykorzystywanymi przez profesjonalistów. Świetnie to było widać podczas usuwania skutków letnich huraganów w USA.
Škoda Leasing Niskich Rat, czyli jakość bez kompromisów
Volkswagen Financial Services od lat proponuje swoim klientom nowoczesne rozwiązania finansowe. Nic dziwnego zatem, że produkty Škoda Leasing Niskich Rat oraz bliźniaczy Škoda Kredyt Niskich Rat otrzymały najwyższą nagrodę – Złote Godło – w kategorii QI P
Gen przedsiębiorczości
Każdy ma go w sobie. Jednych doprowadził do bogactwa, innych do bankructwa. U pozostałych dobrze się zakamuflował i w ukryciu wyczekuje okazji, by spróbować swoich sił. Jest też część osób, u których na tyle przytulnie się zadomowił, że ani myśli wychylać nosa z ciepłego legowiska. Co nie zmienia faktu, że jest i u nich, w najgłębszych czeluściach podświadomości.
Zagraniczne biuro na godziny
Poszukiwanie inwestora, chęć założenia oddziału poza krajem, rozmowy z kontrahentami... w takich sytuacjach możemy potrzebować za granicą miejsca do pracy i spotkań, choćby tymczasowego. Czemu by nie skorzystać z coworkingu?
Podróże z profesjonalistą
Aż trzy czwarte polskich przedsiębiorstw pragnie obniżyć koszty podróży służbowych – wynika z raportu LOT Travel. Rozwija się również rynek tego typu wyjazdów. Nic dziwnego, że rośnie znaczenie profesjonalnych firm, które je organizują, a korzyści dla ich klientów nie sprowadzają się już tylko do oszczędności.
Konferencje inaczej
Spotkanie biznesowe nie musi koniecznie odbywać się w hotelu czy typowym centrum konferencyjnym. W ostatnich latach w Polsce (i u naszych sąsiadów) wyrosło mnóstwo architektonicznych perełek, które dysponują odpowiednią infrastrukturą, ale też urzekają klimatem i pięknem. Wybraliśmy dla Was jedenaście takich miejsc.
O elitach
„Cysorz to ma klawe życie oraz wyżywienie klawe! Przede wszystkim, już o świcie dają mu do łóżka kawę. A do kawy jajecznicę, a gdy już podeżre zdrowo, to przynoszą mu w lektyce bardzo fajną cysorzową”.
Uber dla ciężarówek
Uber stał się synonimem wtargnięcia nowych technologii i modeli biznesowych do świata usług transportowych. Wielu zapewne słyszało, że firma ta jest obecna nie tylko na rynku taksówkarskim, ale także dostarcza do domów jedzenie z restauracji. Nowością jest jej obecność na rynku logistyki, a dokładniej – przewozu towarów ciężarówkami.
Komputery Lenovo Think prowadzą przełomową ekspedycję na niezbadane arktyczne wody
Odważni członkowie ekstremalnej ekspedycji Mission Arctic już wkrótce mogą zmienić świat, a kiedy usłyszeliśmy o ich ekologicznej wyprawie przez arktyczne wody, wiedzieliśmy, że musimy się zaangażować. Dostarczyliśmy elementy wyposażenia technicznego niez
Subaru w BZ WBK Leasing
Japońska marka od lat konsekwentnie oferuje klientom niezawodne auta z napędem na cztery koła i pięknie brzmiącymi silnikami typu bokser. Od niedawna są one dostępne w atrakcyjnym finansowaniu BZ WBK Leasing.
O definicjach i tęsknocie
Kiedy zasiadam do felietonu, zbliża się 21.00. Wcześniej się nie dało. Wszak wreszcie przyszło piękne upalne lato, a to nie skłania mnie do pisania czegokolwiek. Przez otwarte drzwi do ogrodu wciąż wkrada się gorące, pachnące powietrze (termometr nadal pokazuje ponad 30°C), a ja zaczynam tęsknić...
Za dziewięć lat AI napisze esej
W pracach badawczo-rozwojowych nad sztuczną inteligencją zaczął się prawdziwy wyścig. Stawką są zyski, jakie w przyszłości powinny przynieść opracowywane dziś rozwiązania.
Auto dla menedżera
Limuzyna, SUV klasy premium, a może samochód z zacięciem terenowym? Niezależnie od tego, na co postawimy, auto dla kadry zarządzającej powinno łączyć komfort, bezpieczeństwo i niezawodność. A do tego być dostępne w ramach rozsądnego finansowania.
O seksie
Zdziwieni? Po takich tematach, jak pokora, zaufanie, odwaga czy kłamstwo – nagle seks? Dokładnie. To dlatego, że zaintrygowały mnie wyniki pewnych badań nad odczuwaniem szczęścia. A szczęście to motyw łączący wszystkie moje felietony, choć, jak zauważa mój ulubiony Orhan Pamuk w swojej powieści „Śnieg”, „człowiek, który żyje dla samego szczęścia, nie może być szczęśliwy!”.
Europa ostrzy sobie zęby na brytyjskie startupy
Czy Londyn i Wielka Brytania utrzymają po brexicie pierwsze miejsce na mapie europejskich startupów? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie trwa już rok. Zaczęło się następnego dnia po referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o opuszczeniu UE.
Ku klasie premium
W Europie coraz chętniej kupowane są samochody klasy premium, czyli uznawane za szczególnie luksusowe. Nic zatem dziwnego, że wielu producentów stara się uszczknąć choćby niewielki fragment tego lukratywnego rynku. W efekcie powstają całkiem nowe marki lub szczególne wersje od dawna znanych modeli.
Czy zastąpienie jednolitej składki na ZUS opłatą liczoną jako procent od przychodu byłoby korzystne dla małych przedsiębiorców?
Polemizują eksperci: Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego
O kłamstwie
Wkrótce miną trzy lata odkąd, jeszcze kierując GPW, zirytowany plagą kłamstw wokół, udzieliłem wywiadu „Trzeba skończyć z kłamstwem”, po którym urażone Ministerstwo Skarbu Państwa chciało mnie podobno zawiesić w funkcji prezesa Giełdy. Nawiązując do tematu poprzedniego felietonu: pewnie dlatego, że na równi z prawdą cenię sobie odwagę, choć niejeden by rzekł, że to naiwne.
Blockchain mocno wchodzi w biznes
Zainteresowanie bitcoinem, kryptowalutą istniejącą w postaci elektronicznych zapisów, raz rośnie, raz spada. Za to zainteresowanie blockchainem, czyli technologią, która jest ściśle związana z bitcoinem, z każdą chwilą jest coraz większe.
Czy związki zawodowe poza zakładem pracy są dla firmy lepsze niż te w miejscu pracy?
Polemizują eksperci: Wojciech Kruk, przedsiębiorca, prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej; Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ
O odwadze
„Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki” – André Malraux, francuski pisarz i bliski współpracownik generała de Gaulle’a.
Moda i czas weryfikacji
W startupowej branży, jak w każdej innej, panują mody. Dziś na topie wydaje się być wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Do łask wracają też firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem.
Czy dochód podstawowy ma sens?
Polemizują eksperci: Maciej Szlinder, prezes stowarzyszenia Polska Sieć Dochodu Podstawowego; Piotr Bartkiewicz, analityk, departament analiz ekonomicznych mBanku
Walka z szarą strefą – tak. Ustawa „SENT” w obecnej postaci – nie
Jestem rolnikiem, ale również Prezesem Zarządu spółki świadczącej usługi transportowe, zajmującej się lokalną dystrybucją paliw produkcji PKN Orlen oraz posiadającej franczyzowe stacje paliw PKN Orlen.
15 miejsc na weekend
Wiosna nastraja optymizmem, dodaje energii, sprawia, że aż chce się ruszyć w podróż. Weekend, niekoniecznie długi, jest do tego idealną okazją. Mamy dla was propozycje wycieczek zarówno w Polsce, jak i w Europie. W każde z tych miejsc, samolotem lub samochodem, dotrzemy w zaledwie kilka godzin. Zatem w drogę!
Majówka historyczna
Długi weekend majowy – z kumulacją dni wolnych od pracy, zarówno tych świątecznych, jak i wynikających z „dziur” w kalendarzu – to doskonała okazja do bliższych i dalszych podróży. Najlepiej z historią w tle.
Travelling CEO, czyli jak zarządzać firmą na odległość
Jako podróżująca prezes firmy i badaczka międzykulturowa odbywam średnio 50 lotów rocznie. W Polsce bywam nie dłużej niż sześć tygodni z rzędu, a w Europie – sześć miesięcy. Średnio pół roku zarządzam swoim zespołem i biznesem z różnych kontynentów. Przez lata wypracowałam zasady, które mi w tym pomagają. Oto siedem najważniejszych.
Wakacje za punkty
Niskie ceny biletów oraz coraz lepsza siatka połączeń dostępnych z największych polskich miast sprawiają, że chętnie korzystamy z transportu lotniczego. Jeśli rzeczywiście często latamy zarówno prywatnie, jak i służbowo, warto wyrobić sobie kartę lojalnościową. Za darmo nic nie dostaniemy, ale po pewnym czasie możemy mieć z niej spore korzyści.
Wyjazd zamiast premii
Wyjazdy motywacyjne, organizowane głównie dla handlowców i najważniejszych firmowych kontrahentów, mogą pomóc podnieść morale ich uczestników czy wzmocnić ich lojalność. O czym warto wiedzieć, zanim zabierze się ich w taką podróż?
O pokorze
Swego czasu uczestniczyłem w dużej, międzynarodowej konferencji poświęconej rynkom kapitałowym. Było warto. Choćby dla jednego pojęcia, które wryło się wtedy trwale w moją pamięć – humility, czyli „pokora”.
Niejednoznaczny rok izraelskich startupów
Rynek izraelskich startupów znalazł się w bardzo ciekawym miejscu. Z jednej strony, łączna kwota zainwestowana w te firmy była w 2016 r. najwyższa w historii, a z drugiej – spadła liczba inwestycji i, co ważne, branża zaczyna odczuwać braki wykwalifikowanych kadr.
Samochód dla prezesa
Wygląd i wyposażenie luksusowych aut mają bez wątpienia duże znaczenie. Równie ważne są jednak koszty, a wśród nich wysokość miesięcznej raty. Przy czym wciąż najczęstszym sposobem pozyskania samochodu dla firmy jest leasing.
Czy przedsiębiorcy potrzebują konstytucji dla biznesu?
Polemizują eksperci: Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego
O wewnętrznej spójności
Pracowałem kiedyś z człowiekiem uznawanym za bardzo sprawnego menedżera. Mówiono o nim „Król Słońce”, nawiązując do zabawnej klasyfikacji liderów Charlesa Fouriera. Toczyliśmy ciekawe dyskusje na ważne tematy, które wykraczały poza zawodową codzienność. Często się ze sobą zgadzaliśmy, ale kiedyś rozmawialiśmy o moralności i akurat tu się różniliśmy.
Zejść ze sceny i zachować twarz
Warto uczyć się na błędach innych i dlatego dobrze jest poznać przyczyny bankructwa czy, mówiąc ogólniej, zakończenia działalności tej czy innej firmy. Wiele ze schodzących z rynku startupów pisze ostatnie listy i czasami dzieli się w nich spostrzeżeniami, co poszło nie tak.