Fajrant

Chmura dla czterech

Chmura dla czterech

Ponad połowa rynku usług w chmurze obliczeniowej jest kontrolowana przez cztery firmy. Wszystkie pochodzą z USA. Każda z nich chce zwiększyć swój udział w tym torcie.

Tomasz Świderek 19.10.2016
Po co ci ten kłopot, bracie?

Po co ci ten kłopot, bracie?

Osobiście nie widzę w debiucie giełdowym nic prestiżowego. Prawdziwie dobre, wzrostowe spółki giełdę omijają. Elita polskiego biznesu jest poza rynkiem publicznym, bo niewiele on daje, a stwarza liczne uciążliwości i ryzyka.

Świat od kuchni

Świat od kuchni

Sushi nauczyłem się robić w Japonii na kursie w Tokyo Sushi Academy. Sztukę przygotowywania tadżinu pokazali mi Marokańczycy z Marrakeszu, a ravioli, z własnoręcznie przygotowanego ciasta, lepiłem pod okiem włoskiej mammy – szefowej rodzinnej restauracji i pensjonatu agroturystycznego w regionie Emilia-Romania.

Historie spod warstwy ziemi

Historie spod warstwy ziemi

Ta pasja pochłania bez reszty. Kusi wyobraźnię kolejnymi wyjątkowymi znaleziskami. Stanowisko czy status nie mają znaczenia – wszyscy poszukiwacze skarbów mają równe szanse wobec niewiadomej. I równie trudno być im w Polsce prawdziwym odkrywcą.

Czy fuzja Bayera z Monsanto jest korzystna dla branży i konsumentów?

Czy fuzja Bayera z Monsanto jest korzystna dla branży i konsumentów?

Andrzej Szczęśniak, niezależny analityk rynku surowców i chemii; Janusz Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, były p.o. prezesa PKN Orlen i członek zarządów m.in. Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach oraz Zakładów Azotowych w Kędzierzynie-

Dlaczego narody przegrywają

Dlaczego narody przegrywają

Nie decyduje o tym ani klimat, ani położenie geograficzne, ani niewiedza, jak uprawiać politykę. Odpowiedź na pytanie, co decyduje o bogactwie i wygranej narodów, brzmi: „Instytucje, instytucje, instytucje”.

Prof. Elżbieta Mączyńska 19.09.2016
Startup chce być lepszy od gigantów

Startup chce być lepszy od gigantów

To, że autonomiczne auta masowo pojawią się na drogach, jest pewne. Można się spierać, kiedy to nastąpi. Za kilka lat czy za kilkanaście? Wielką niewiadomą jest natomiast to, kto na ich wprowadzeniu na rynek zarobi.

Polskim śladem

Polskim śladem

Enklawy z naszymi rodakami rozsiane na świecie nie mają u nas dobrej prasy. Uważa się je za przaśne czy nudne. Niesłusznie. Zabieramy was w trzy nasze ulubione miejsca, gdzie znaleźć można polski ślad, które odwiedzić chciałby prawie każdy.

Flotowe przeboje

Flotowe przeboje

Volkswagen, dzięki wielu bardzo udanym modelom, podbija rynek flotowy. W tym roku, od stycznia do lipca, firmy kupiły o ponad 30 proc. więcej aut tej marki niż w tym samym okresie przed rokiem. Największym zainteresowaniem cieszą się przy tym komfortowy i elegancki Passat oraz kompaktowy SUV Tiguan.

W poszukiwaniu sera idealnego

W poszukiwaniu sera idealnego

We Francji jest ponad 500 gatunków sera, zatem powiedzenie, że jest ich tam tyle, ile dni w roku, jest nie do końca prawdziwe. Włosi twierdzą, że u nich jest ponad 600 gatunków. A jeszcze mamy raje dla miłośników serów twardych – Holandię i Szwajcarię. Tylko wybierać i przebierać.

Chodź, pomaluj swój świat

Chodź, pomaluj swój świat

Ktoś pomyśli: kolorowanki dla dorosłych to dziwny pomysł, przecież to dziecinne zajęcie. Ale o to właśnie chodzi. Odnalezienie w sobie dziecka wyzwala kreatywność i fun, może też pomóc radzić sobie z przytłoczeniem trudami życia.

Grzegorz Gajek 19.09.2016
Inkluzywna gospodarka

Inkluzywna gospodarka

Przeciwieństwem inkluzywności jest wykluczenie społeczne, które hamuje rozwój, bo ogranicza zdolność do wykorzystywania wiedzy.

Co trzeci płaci, ale to za mało

Co trzeci płaci, ale to za mało

Spotify to przykład firmy, która, dając całkiem sporo za darmo, buduje bazę klientów swych płatnych usług. Ale choć przychody tego streamingowego serwisu muzycznego wzrosły o 80 proc., nadal przynosi on straty, „paląc” pieniądze swoich inwestorów.

Czyżby nieśmiały początek rewolucji?

Czyżby nieśmiały początek rewolucji?

Elektryczne samochody to przyszłość motoryzacji, ale też jej przeszłość. To właśnie auta na prąd były najbardziej cenione na przełomie XIX i XX w. Wygodniejsze, bardziej niezawodne i prostsze w obsłudze niż te z silnikami spalinowymi. Historia zatoczyła koło?

Kuchenne innowacje

Kuchenne innowacje

Oto inteligentne lodówki, sprytne kuchenki, ekspresy i szuflady – bo od współczesnej kuchni oczekujemy wygody i funkcjonalności. Do dyspozycji mamy też drobiazgi do zabrania w plener... nie mówiąc już o nowatorskim zastosowaniu starych sprzętów.

Barbara Herman i Grzegorz Kubera 22.08.2016
Praktyczny jak Kolumbijczyk

Praktyczny jak Kolumbijczyk

Przeciętnemu Kowalskiemu Kolumbia kojarzy się z narkotykowymi kartelami. No, może jeszcze z plantacjami kawy, znacznie rzadziej z Shakirą, a już zupełnie sporadycznie z Gabrielem Garcíą Márquezem. Ten południowoamerykański kraj to przykład tego, do jakiego stopnia patrzymy na świat przez pryzmat stereotypów.

Gdy komputery miały duszę

Gdy komputery miały duszę

Mają tyle pamięci, że nie zmieściłyby w niej nawet pliku tekstowego w Wordzie. Są tak powolne, że proste tło i kilka ruchomych postaci z widocznych pikseli to dla nich szczyt możliwości. To komputery sprzed trzech dekad, dziś bezużyteczne. Ale nie brak pasjonatów, którzy uwielbiają stare gry, a nawet tworzą dla tych wiekowych maszyn nowe oprogramowanie.

Czy boom na rynku startupów to bańka?

Czy boom na rynku startupów to bańka?

Polemizują eksperci:Stanisław Szultka, dyrektor zarządzający obszaru badawczego Przedsiębiorstwa i Innowacje w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową; Maciej Sadowski, współzałożyciel i prezes zarządu fundacji StartUp Hub Poland

Przedsiębiorcy do Senatu, bankruci na pomniki

Przedsiębiorcy do Senatu, bankruci na pomniki

Polska szczyci się swoimi narodowymi bohaterami i uwielbia stawiać im pomniki. Jednak nie wszyscy zostali przez nas uhonorowani z należnym im szacunkiem. Zapominamy o nich na lekcjach historii i nie pytamy o nich nawet na olimpiadach z przedsiębiorczości.

Młodszy deweloper po bootcampie

Młodszy deweloper po bootcampie

Świat potrzebuje programistów. Ostrożne szacunki mówią, że dziś brakuje ich co najmniej 2 mln. Skoro jest popyt, to pojawili się też chętni, by go zaspokoić. Niemal na wszystkich kontynentach ruszyły intensywne kursy kodowania.

Tomasz Świderek 25.07.2016
Serce Włoch

Serce Włoch

Słysząc „Włochy”, myślimy zazwyczaj: Rzym, Wenecja, Florencja. Tymczasem trudno znaleźć drugą tak na wskroś włoską krainę, jak przytulony do Alp Zachodnich Piemont ze swą bogatą stolicą w prastarym Turynie.

SUV na bogato

SUV na bogato

SUV-y nie wychodzą z mody, na czym korzystają producenci niekojarzeni zazwyczaj z tą kategorią aut. Wprowadzają do swojej oferty nowe, luksusowe modele z mocnymi silnikami i bogatym wyposażeniem. Ceny niektórych przekraczają nawet milion złotych.

Wina nieoczywiste

Wina nieoczywiste

Kiedy mówimy o winie, na myśl przychodzą nam Włochy, Hiszpania i Francja... może czasem Kalifornia, Australia lub Chile. Nic dziwnego, skoro z tych regionów pochodzi lwia część jego światowej produkcji. Ale trunek ten wytwarzany jest też z powodzeniem w miejscach, których nigdy nie podejrzewalibyście o tradycje winiarskie.

Ciemna strona płomienia

Ciemna strona płomienia

Wypalenie zawodowe może przygnieść każdego, komu zależy. Jego ofiarą padają ambitni, zaangażowani, a nawet ci, którzy robią to, co wydaje się ich powołaniem, i teoretycznie wciąż powinni czerpać z tego energię.

Czy Brexit radykalnie zmieni Unię?

Czy Brexit radykalnie zmieni Unię?

Polemizują eksperci: Marcel Lesik, Forum Młodych Dyplomatów; Marek Prawda, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

Marcel Lesik, Marek Prawda 21.07.2016
Pora zmądrzeć przed szkodą

Pora zmądrzeć przed szkodą

Racjonalne i jednocześnie przedsiębiorcze zarządzanie narodowym potencjałem gospodarczym to nie tylko dobre hasło na kolejną kampanię wyborczą. To przede wszystkim szansa na konkurencyjną, i dzięki temu stosunkowo bezpieczną, przyszłość naszych dzieci oraz wnuków. A także na mniej głodowe emerytury dla nas.

Czytamy (i piszemy) raporty roczne

Czytamy (i piszemy) raporty roczne

Pierwsze półrocze to okres publikowania przez spółki raportów rocznych. Spora część zarządów firm notowanych na rynkach warszawskiej giełdy traktuje je tylko jak przykry obowiązek, który trzeba wypełnić, aby nie mieć kłopotów z rynkowym nadzorem. Takie podejście to błąd.

Belgradzka układanka

Belgradzka układanka

Belgrad rozlewa się po naddunajskich wzgórzach. Kwartały liszajowatych bloków mieszają się tu z przepychem secesji, szklanymi biurami i śladami otomańskiego panowania. Trochę trzeci świat, a trochę pierwszy. Dla Polaka, z paru względów, egzotyczny.

Duch wyścigów

Duch wyścigów

Do 300 km/godz. mogą rozpędzić się w czasie, którego większość kierowców potrzebuje, by leniwie wrzucić drugi bieg. Tak szybkie są najmocniejsze sportowe motocykle. Ich silniki mają tyle koni, ile ważące niemal 10 razy więcej sportowe auta.

Dieta zamknięta w pudełku

Dieta zamknięta w pudełku

Nie masz czasu gotować, a chcesz się zdrowo odżywiać? Nie musisz przeglądać menu w restauracji, licząc, że znajdziesz coś dla siebie, albo ograniczać się do sałaty ze sklepu. Pojawił się bowiem dietetyczny catering i urozmaicone dania na wszystkie pory dnia dowiozą ci pod wskazany adres w gotowym do podgrzania pudełku.

Michał Karpiński 19.06.2016
Sztuka łapania dystansu

Sztuka łapania dystansu

Stres jest generalnie zdrowy, dopiero w nadmiarze niszczy, zamiast mobilizować do życia i działania. Przedsiębiorcy, zwłaszcza z pewnym stażem, często już wiedzą, jak go trzymać na wodzy. Co jednak, gdy stare, sprawdzone sposoby przestają wystarczać?

Czy Polexit miałby sens?

Czy Polexit miałby sens?

Polemizują eksperci: Prof. Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz, historyk myśli politycznej, politolog, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie i Uniwersytet Zayed w Dubaju; Dr hab. Marek Grela, profesor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, były wicemi

W Krainie Kanału Elbląskiego

W Krainie Kanału Elbląskiego

Kołysanie szuwarów, dyskretny szum wody uderzającej o brzegi, pomruk silnika, wolno przesuwające się krajobrazy – rejs Kanałem Elbląskim dostarcza wielu wzruszeń estetycznych, przynosząc również zaskakujące niespodzianki.

Betonowa dżungla, gdzie powstają sny

Betonowa dżungla, gdzie powstają sny

Wielkie Jabłko, stolica świata, miasto marzeń o tysiącach twarzy i jeszcze większej liczbie miejsc do odkrycia. Nowego Jorku się nie zwiedza, tylko eksploruje, niczym zjawiskowy twór przyrody. Pokocha się go szybko, choć nie od razu.