Fajrant
Samochody (niedalekiej) przyszłości
Motoryzacja jest jedną z tych branż, w których pierwszoplanową rolę grają innowacje. Szybkie zmiany dokonują się tu dzięki... ekologii, komputerom i smartfonom. Jakich nowinek możemy zatem spodziewać się w autach w najbliższym czasie?
Zdrowo i niezdrowo
Zdrowe żywienie stało się modne i nic w tym złego. Szkopuł w tym, że porad, jak się odżywiać, poszukujemy często w mediach i internecie, a tam aż roi się od mitów.
Gra królów, królowa gier
Takie właśnie nazwy nadali polo Brytyjczycy. W Europie są jego największymi miłośnikami, choć uzależniło od siebie także wielu Francuzów czy Niemców. Dziś ma szansę upowszechnić się trochę bardziej w Polsce. W końcu kochamy konie, czyż nie?
O pewnym paradoksie
Półtora roku temu, w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego, prowadziłem niezwykle ciekawą dyskusję na temat relacji między kulturą a biznesem. W jej trakcie pojawił się wątek, który odtąd nie daje mi spokoju.
Powiedz mądrze coś o sobie
Coraz więcej firm, także polskich, prowadzi swoje blogi. Szukanie tam sensownych wiadomości nie jest stratą czasu, ale bywa, że przeżywa się zawód.
Olandia – klejnot Bałtyku
Zjeżdżaliśmy właśnie z mostu Ölandsbron na olandzki brzeg, na drogę biegnącą wśród łąk i pastwisk. Za nami zostały lśniące w słońcu wody Cieśniny Kalmarskiej. – Sprawdź na mapie, gdzie są te kamienne kręgi – rzuciłem do żony. Ona tylko pokręciła głową i wskazała palcem. Kamienne kręgi były wszędzie.
SUV-y mają się świetnie
Dzisiaj niemal każdy producent popularnych marek samochodów stawia sobie za punkt honoru, by mieć w ofercie modnego SUV-a. I nic dziwnego. Auta te cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Przy czym już dawno przestały być wyłącznie dużymi i drogimi imitacjami aut terenowych.
Kiszenie to (nie)polska specjalność
Znudziło mnie już czytanie banałów na temat kiszenia. Jakaż to wspaniała polska specjalność, nieznana na zachodzie Europy! Od pokoleń zajadamy się kiszonymi ogóreczkami, kapustą, żurkiem, barszczem, pieczemy chleby na zakwasie i pijemy zsiadłe mleko... Zgoda, tylko nie wiemy do końca, jakie są zalety kiszenia ani jak te nasze tradycje wykorzystywać i rozwijać.
Miłość w open space
Romanse w pracy były, są i będą. Potrafią być dla firmy bardzo szkodliwe, ale nie da się ich, ot tak, zakazać, nie ma to zresztą sensu. Można się za to bronić przed ich negatywnymi skutkami.
Czy podniesienie podatków spowodowałoby ucieczkę firm za granicę?
Polemizują eksperci: Szymon Murawski, prawnik i doradca podatkowy Tax Matters; Prof. Witold Modzelewski, prezes zarządu Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o.
O zaufaniu i szczęściu
Jeśli możecie ufać tym, którzy was otaczają, możecie też poczuć, czym jest szczęście.
Kreatywny destruktor z austriackiego garażu
Samochody elektryczne to drugi, po autach autonomicznych, gorący technologiczny temat w motoryzacji. Temperatura zaczęła rosnąć kilka lat temu za sprawą Tesli. Nową gwiazdą elektrycznych samochodów może okazać się Kreisel Electric.
Zdjęcie Catherine Eddowes
Do Londynu zawitałem z żoną w środku zimy. W Warszawie trzymał mróz, osiem kresek na minusie. Za to na lotnisku w Luton powitała nas wiosna. Temperatura dobijała do plus 10, a na trawnikach pierwsze kwiaty pyszniły się w popołudniowym słońcu.
Samochód pracujący
Duży van sprawdzi się i jako auto do transportu towarów, kiedy możemy wykorzystać jego imponującą przestrzeń ładunkową, i jako samochód na aktywny wyjazd, z wygodnymi kanapami i miejscem na rodzinny bagaż.
Wesołego szampana!
Wszystko zaczęło się w Szampanii, w okolicy miasta Épernay. To tu znajduje się opactwo benedyktyńskie w Hautvillers, w którym zakonnik Dom Pérignon... tak, tak, to mnich jest ojcem jednego z najsłynniejszych trunków świata i najbardziej wystrzałowych imprez.
Dyskretny urok finansjery
Świat finansów od dawna inspiruje hollywoodzkich twórców. Wielkie pieniądze i wielkie dramaty, efektowne bankructwa – wszystko to doskonale nadaje się na dobrą filmową historię. Czasem z tych opowieści możemy się sporo nauczyć.
Czy program Rodzina 500+ spowoduje spadek zadłużenia Polaków?
Polemizują eksperci: Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor; Rafał Trzeciakowski, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju
O bankierach i narodowości
Pod koniec października uczestniczyłem w Kongresie Bankowości i Finansów Przedsiębiorstw, którego spiritus movens jest prof. Leszek Pawłowicz, jeden z najciekawszych – moim skromnym zdaniem – ludzi w polskiej ekonomii.
Fajny pomysł zamieniony w biznes
Startup kojarzy się z młodą firmą z branży nowych technologii albo biotechnologii. Tymczasem wiele startupów nowe technologie, najczęściej internet, wykorzystuje jedynie do kontaktu z klientem. Ciekawe są w nich nie tylko pomysły na nowe usługi czy produkty, ale także przyjęte modele biznesowe.
Raj z dwiema głowami
Andora, czwarte najmniejsze państwo w Europie, wciśnięta między Francję a Hiszpanię, szczyci się wyjątkową długością życia swych mieszkańców. Warunki ku temu ma zresztą idealne. Leży w Pirenejach, o ciężkim przemyśle nie ma tu mowy, za to jest to, co najlepsze w śródziemnomorskiej kuchni i stylu życia południowców.
Auto na miarę
Bezpieczeństwo, komfort oraz niskie koszty – to przede wszystkim te cechy doceniają flotowi użytkownicy samochodów. Nic dziwnego zatem, że właśnie na nie kładą nacisk producenci kierujący swą ofertę do przedsiębiorców.
Biegiem po śniegu
Slogan „sport dla każdego” promuje wiele dyscyplin. Zwykle to tylko marketingowe zaklinanie rzeczywistości. Do niewielu aktywności określenie to pasuje jednak tak dobrze jak do biegania na nartach.
Czy należy wprowadzić emeryturę socjalną, taką samą dla wszystkich
Robert Gwiazdowski, prawnik, ekspert Centrum im. Adama Smitha, były przewodniczący rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy, wcześniej m.in. prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wiceminister pracy i spra
10 wyjątkowych miejsc na narty
Pomysł, by na dwóch deskach zsuwać się po śniegu dla przyjemności, pojawił się pod koniec XIX w. W kolejnym stuleciu ruszono z urządzaniem tras i zbrojeniem ich w wyciągi. Ośrodków przybywało, zaostrzała się konkurencja. Dziś mamy mnóstwo fantastycznych miejsc, a wiele z tych, które zapisały się w dziejach narciarstwa, wciąż pozostaje w czołówce. Oto kilka z nich.
A może by tak rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady?
Ta dość nietypowa historia zaczyna się w Islamskiej Republice Iranu, na północ od Teheranu, w górach Elbrus, a kończy w pokrytych świeżym śniegiem Bieszczadach.
Jedziesz na narty – ubezpiecz się
Do ubezpieczeń związanych z zimowym wyjazdem na narty czy deskę trzeba podejść z należną im uwagą. O czym na pewno pamiętać? Najważniejsze informacje znajdziecie poniżej. Przydadzą się one zresztą wszystkim, nawet tym, którzy wybierają się do ciepłych krajów.
Przyjemność dla każdego
Spa przestało już być luksusem zarezerwowanym dla najbogatszych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało wiele różnorodnych obiektów, na każdą kieszeń. Można wybierać spośród day spa, medical spa, resort spa czy holistic spa. Pozostaje jednak pytanie, co kryje się pod tymi dziwnie brzmiącymi nazwami?
Całkiem nie z tego świata
Duchy, białe damy i czarni rycerze to normalna obsada każdego zamku. Jest to tak oczywiste, że obiekt bez półprzezroczystego opiekuna wydaje się co najmniej dziwny. Na szczęście w zamkach dolnośląskich życie pozagrobowe kwitnie, bo ich właściciele mieli wyjątkowo złą reputację. Można zacząć się bać.
Chmura dla czterech
Ponad połowa rynku usług w chmurze obliczeniowej jest kontrolowana przez cztery firmy. Wszystkie pochodzą z USA. Każda z nich chce zwiększyć swój udział w tym torcie.
Po co ci ten kłopot, bracie?
Osobiście nie widzę w debiucie giełdowym nic prestiżowego. Prawdziwie dobre, wzrostowe spółki giełdę omijają. Elita polskiego biznesu jest poza rynkiem publicznym, bo niewiele on daje, a stwarza liczne uciążliwości i ryzyka.
Świat od kuchni
Sushi nauczyłem się robić w Japonii na kursie w Tokyo Sushi Academy. Sztukę przygotowywania tadżinu pokazali mi Marokańczycy z Marrakeszu, a ravioli, z własnoręcznie przygotowanego ciasta, lepiłem pod okiem włoskiej mammy – szefowej rodzinnej restauracji i pensjonatu agroturystycznego w regionie Emilia-Romania.
Historie spod warstwy ziemi
Ta pasja pochłania bez reszty. Kusi wyobraźnię kolejnymi wyjątkowymi znaleziskami. Stanowisko czy status nie mają znaczenia – wszyscy poszukiwacze skarbów mają równe szanse wobec niewiadomej. I równie trudno być im w Polsce prawdziwym odkrywcą.
Czy fuzja Bayera z Monsanto jest korzystna dla branży i konsumentów?
Andrzej Szczęśniak, niezależny analityk rynku surowców i chemii; Janusz Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, były p.o. prezesa PKN Orlen i członek zarządów m.in. Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach oraz Zakładów Azotowych w Kędzierzynie-
Dlaczego narody przegrywają
Nie decyduje o tym ani klimat, ani położenie geograficzne, ani niewiedza, jak uprawiać politykę. Odpowiedź na pytanie, co decyduje o bogactwie i wygranej narodów, brzmi: „Instytucje, instytucje, instytucje”.
Startup chce być lepszy od gigantów
To, że autonomiczne auta masowo pojawią się na drogach, jest pewne. Można się spierać, kiedy to nastąpi. Za kilka lat czy za kilkanaście? Wielką niewiadomą jest natomiast to, kto na ich wprowadzeniu na rynek zarobi.