Auta potrzebują dobrych gum

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 72
Pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważnym składnikiem samochodu są opony. Mają one wpływ nie tylko na przyczepność auta, ale także na nasze bezpieczeństwo, ale – odpowiednio dobrane – decydują też o komforcie jazdy i zużyciu paliwa. Wybierając nowe opony, warto więc dokładnie przyjrzeć się ich parametrom i przemyśleć zakup.

Każdy samochód w standardzie ma zamontowany w fabryce komplet kół wraz z oponami. Zwykle są to letnie „gumy” i to najczęściej przeciętnej jakości, bo – poza markami premium (a i to nie jest regułą) – żaden producent samochodów nie decyduje się na instalowanie ogumienia z najwyższej półki. To byłby nieuzasadniony koszt, bo faktycznie niewielu klientów – kupując auto – dokładnie sprawdza rodzaj opon. A to błąd, bo od nich bardzo dużo zależy.

Przede wszystkim rodzaj i stan opon na pewno wpływa na jakość prowadzenia auta. W skrajnych sytuacjach jakość opony może decydować, czy wpadnie ono w poślizg, czy też stabilnie przejedzie zakręt, sprawnie podjedzie pod górkę albo czy na czas zahamuje. Jeśli więc porusza się na starych, zużytych oponach można być niemal pewnym, że z czasem doprowadzi to do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Oczywiście jeśli bieżnik nie spełnia określonych przepisami norm (to 1,6 mm), ryzykujemy też mandatem i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Ta określona prawem głębokość bieżnika to wartość krytyczna, przy której opona już dawno straciła swoje właściwości, szczególnie podczas deszczu lub w śniegu. Właśnie jesień i zima to najtrudniejszy okres dla opon. Deszcze powodują nagromadzenie wody na drogach i liczne kałuże. Z kolei śnieg i mróz – to błoto pośniegowe...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 10/2019 (49)

Więcej możesz przeczytać w 10/2019 (49) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ