Koronakryzys
Ratunek dla przedsiębiorców. Rozwiązania dla branży fryzjersko-kosmetycznej
W trzecim odcinku cyklu prezentujemy rozwiązania dla firm z szeroko rozumianej branży fryzjersko-kosmetycznej. Naszym przykładem jest niewielki zakład fryzjerski.
Tarcza 4.0. Poznaliśmy nowe przepisy dla przedsiębiorców
Do sejmu trafił nowy pakiet rozwiązań określanych mianem "tarcza antykryzysowa 4.0". W przepisach pojawią się duże zmiany w prawie pracy - przedsiębiorcy będą mogli m.in. znacznie łatwiej zwalniać pracowników. Wprowadzone zostaną także ograniczenia w sprzedaży firm.
IV etap odmrażania gospodarki. Wrócą kina i siłownie. Znamy terminy
Od 30 maja zniesiony zostanie obowiązek chodzenia w maseczkach, a od 6 czerwca wznowiona zostanie działalnośc m.in. kin i siłowni. Znamy szczegóły IV etapu odmrażania gospodarki.
Trzy lata próby dla restauracji i hoteli. Kiedy ich właściciele spłacą długi?
Najwcześniej w przyszłym roku nastąpi powrót koniunktury w branży – tak uważa 45 proc. firm z sektora MŚP. W opinii 40 proc. na pozytywny obraz branży będziemy musieli poczekać co najmniej 2-3 lata. Szczególnie trudna sytuacja występuje w branży HoReCa.
Ratunek dla przedsiębiorców. Rozwiązania dla branży marketingowej
W drugim odcinku cyklu Konrad Filip Turzyński, partner w kancelarii Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy opisuje narzędzia pomocowe dla firmy z branży marketingowej.
Six feet office rozwiązaniem dla pracowników biurowych?
Jak może wyglądać nowa rzeczywistość biurowa po powrocie z home office? Jakie środki ochrony zdrowia należy wprowadzić, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom? Na te pytania odpowiadają eksperci międzynarodowej firmy Cushman & Wakefield, za przykład stawiając zmiany i środki zapobiegawcze zastosowane we własnej siedzibie.
Pogarszają się wyniki finansowe przedsiębiorstw
Wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych w I kwartale 2020 uległy pogorszeniu. Wzrostowi przychodów (4,3 proc. r/r) towarzyszył nieproporcjonalny wzrost kosztów (5,7 proc. r/r), tym samym zmniejszając przestrzeń zysku - wynika z danych GUS.
Mnożą się konflikty w galeriach handlowych. Trwa ostra walka o pieniądze
Mnożą się konflikty między najemcami a galeriami handlowymi. Ustawodawca w specustawie podjął próbę ochrony obu stron umów najmu przed negatywnymi konsekwencjami zakazu handlu, ale praktyka pokazuje, że sytuacje wymykają się jednoznacznej klasyfikacji.
Ratunek dla przedsiębiorców. Rozwiązania dla branży gastronomicznej
Mnogość rozwiązań przygotowanych przez rząd i instytucje finansowe sprawia, że firmy mogą stracić możliwość pozyskania dodatkowego kapitału lub narzędzi niezbędnych do przetrwania. Wraz z ekspertami przygotowaliśmy cykl poradników dla firm w trudnej sytuacji.
Obowiązkowa dematerializacja akcji w spółkach odroczona
Obowiązkowa dematerializacja akcji w niepublicznych spółkach akcyjnych, która znalazła się w tarczy 3.0, została przesunięta o trzy miesiące, do 30 września br.
Rząd odmrozi kolejne sektory gospodarki. Trwają przygotowania wytycznych dla branż
Ministerstwo Rozwoju szykuje się do wprowadzenia 4. etapu odmrażania gospodarki. W tym celu rozpoczęto konsultacje społeczne z branżami, które wciąż nie mogą normalnie pracować. Prawdopodobny termin otwarcia biznesów to początek czerwca.
Pożyczki dla przedsiębiorców bez wniosków o umorzenia? Jest wniosek do Minister Rozwoju
Pożyczki dla przedsiębiorców przewidziane w przepisach uchwalonych w ramach tarcz antykryzysowych mogą być umorzone po spełnieniu kilku warunków. Przedsiębiorcy o takie umorzenie muszą się jednak postarać. Rzecznik MŚP wnioskuje o zwolnienie z obowiązku składania wniosków, które są podstawą do "odpuszczenia" zwrotu pieniędzy.
Powrót do biura? Nowe zasady w miejscach pracy
Stopniowe znoszenie obostrzeń związanych z Covid-19 skłania wielu pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwoliłyby na bezpieczny powrót pracowników do biura. Wciąż obowiązujące wytyczne dotyczące zachowania dystansu społecznego rodzą jednak liczne pytania dotyczące procedur, jakie należy wprowadzić w środowisku pracy.
Świadczenia postojowe. Nowe objaśnienia prawne od Ministerstwa
Rzecznik MŚP otrzymał wydane przez MRPiPS objaśnienia prawne w zakresie możliwości skorzystania ze świadczenia postojowego przez przedsiębiorców oraz osoby wykonujące umowy cywilnoprawne.
Polacy coraz bardziej skłonni do wydawania pieniędzy. Poprawiają się nastroje konsumenckie
Majowe dane o koniunkturze konsumenckiej wskazują na lekką poprawę nastrojów konsumentów indywidualnych we wszystkich analizowanych przez GUS obszarach - komentuje Sonia Buchholtz, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Kolejna odsłona tarczy antykryzysowej. Znamy szczegóły nadchodzących zmian w prawie
Ochrona firm przed przejęciami, dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów bankowych dla firm czy łatwiejszy dostęp do wakacji kredytowych to tylko kilka z nowych rozwiązań proponowanych przez rząd w ramach walki z kryzysem.
Mocny wzrost bezrobocia, duży spadek pensji. Załamanie na rynku pracy w kwietniu
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu spadło o 2,4 proc. w porównaniu do marca. Oznacza to, że pracę straciło nawet 153 tys. osób - wynika z nowego raportu GUS.
Bezpłatny przewodnik po Tarczy 3.0. Jak uzyskać pomoc?
Doradcy podatkowy zrzeszeni w KIDP przygotowali bezpłatny informator dla przedsiębiorców na temat tarczy antykryzysowej 3.0. Dokument publikujemy na stronie mycompanypolska.pl.
Tarcza finansowa. Wsparcie dla firm
Ministerstwo Finansów we współpracy z PFR prowadzi prace mające na celu przygotowanie korzystnych rozwiązań dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest pomoc z Tarczy Finansowej.
Ostre hamowanie w leasingu. Będzie gorzej niż w 2008 roku
Wyniki branży leasingowej, podobnie jak wyniki całej polskiej gospodarki wyhamowały w pierwszych miesiącach 2020 roku. Takie same scenariusze odbijają się w wynikach europejskich gospodarek i są obserwowane na innych europejskich rynkach leasingu. Wiele czynników przemawia za tym, że przezwyciężenie obecnego kryzysu może zając nam więcej lat niż w przypadku kryzysu z roku 2008.
Cięcia w poznańskim Volkswagenie. Pracę straci 450 osób
Mimo powrotu do pracy trzyzmianowej poznańska fabryka firmy Volkswagen ogłosiła planowaną redukcję etatów. Pracę straci nawet 450 osób.
Bezrobocie nadejdzie jesienią
Znaczący wzrost liczby osób bezrobotnych może nastąpić dopiero jesienią, kiedy przestaną działać różne formy wsparcia z tarcz antykryzysowych i po zakończeniu procedur związanych ze zwolnieniami.
Nowe wyzwania dla handlu. Detaliści muszą szykować się na duże zmiany
Przygotowanie kilku scenariuszy modelu popytu, zwinne reagowanie na zachodzące zmiany rynkowe i szybkość działania zdecydują o utrzymaniu rentowności detalistów.
Szybka odbudowa eksportu ratunkiem dla polskiej gospodarki
GUS dzisiaj opublikował pierwsze dane o polskim handlu zagranicznym po uderzeniu COVID-19. Eksport wyrażony w euro wyniósł od stycznia do marca br. 59,9 mld euro, a import 59 mld euro (wzrost w eksporcie o 1,7 proc., a w imporcie o 0,7 proc.). Dodatnie saldo wyniosło 0,9 mld euro, w styczniu - marcu ub.r. było na minusie 0,8 mld euro.
Komputronik rezygnuje z centrów handlowych
Komputronik podjął decyzję o zamknięciu kilkudziesięciu lokali w centrach handlowych - podał zarząd firmy w komunikacie.
Mierzenie temperatury przed wizytą u fryzjera. Co na to prawo?
Ministerstwo Rozwoju przedstawiło założenia kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Od 18 maja będzie można korzystać z punktów gastronomicznych oraz usług oferowanych przez branżę beauty – salonów kosmetycznych i fryzjerskich. W centrach handlowych będzie pojawiało się coraz więcej osób, jak zatem zapewnić im bezpieczeństwo?
Kolejny etap odmrażania gospodarki. Fryzjerzy, gastronomia i salony kosmetyczne wrócą do pracy
Od 18 maja otwarte zostaną m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne - powiedział podczas konferencji prasowej premier, Mateusz Morawiecki.
Wynajem lokali w czasie pandemii. Pytania i odpowiedzi
Obecna sytuacja najemców i wynajmujących zdaje się bardzo napięta. Najemcy zostali zmuszeni zamknąć lokale lub zlecić pracownikom pracę zdalną. Przestrzenie w galeriach handlowych i biurowcach nie były lub nie są w dalszym ciągu użytkowane. Generuje to wątpliwości i problemy dotyczące tego, czy czynsz powinien być pobierany, o jakiej wartości, czy można wypowiedzieć umowę najmu lub...
Przestój ekonomiczny a finansowanie wpłat do PPK. Poradnik
Pracodawcy, którzy skorzystali z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej, takich jak przestój ekonomiczny i obniżony wymiar czasu pracy, stanęli przed dylematem, czy kontynuować finansowanie wpłat do PPK. Część ekspertów wskazuje na konieczność zmiany przepisów tarczy - pisze w komentarzu Łukasz Jasiński, ekspert ds. PPK w Contract Administration.
Ratunek dla przedsiębiorców. Poradnik po rozwiązaniach tarcz antykryzysowych
Mnogość rozwiązań przygotowanych przez rząd i instytucje finansowe sprawia, że firmy mogą stracić możliwość pozyskania dodatkowego kapitału lub narzędzi niezbędnych do przetrwania. Wraz z ekspertami przygotowaliśmy cykl poradników dla firm w trudnej sytuacji.
Punkty usługowe w galeriach zwolnione z czynszów
Właściciele lokali usługowych wygrali walkę z właścicielami centrów handlowych. Dzięki temu nie zapłacą czynszów.
Im większa firma – tym mniejsze problemy. Bilans koronakryzysu
49,3 proc. badanych przedsiębiorców ocenia swoją aktualną sytuację ekonomiczną jako złą, a 54,6 proc. spodziewa się jej pogorszenia w ciągu najbliższych trzech miesięcy - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Kryzys najbardziej dotknął małe biznesy.
Całkowite otworzenie gospodarki najpóźniej od 1 lipca?
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz skierował apel do Premiera od ponad 100 organizacji przedsiębiorców o wyznaczenie i ogłoszenie daty zakończenia ograniczeń w działaniu przedsiębiorstw najpóźniej na dzień 1 lipca br.
Z Polski wyjechało 200 tys. Ukraińców. Co dalej z rynkiem pracy?
Niemal dwukrotnie zmniejszyła się liczba firm, które chcą zatrudniać obywateli Ukrainy. Z Polski wyjechało też niemal 200 tys. imigrantów zarobkowych.
Tarcza antykryzysowa. Aktualny status wniosków
Ministerstwo Rozwoju opublikowało aktualne dane, jeśli chodzi o liczbę wniosków o skorzystanie z oferowanych rozwiązań, a także jeśli chodzi o pieniądze, które już trafiły do przedsiębiorców.