Six feet office rozwiązaniem dla pracowników biurowych?

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 2
Jak może wyglądać nowa rzeczywistość biurowa po powrocie z home office? Jakie środki ochrony zdrowia należy wprowadzić, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom? Na te pytania odpowiadają eksperci międzynarodowej firmy Cushman & Wakefield, za przykład stawiając zmiany i środki zapobiegawcze zastosowane we własnej siedzibie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield zdecydowała się na częściowy powrót pracowników do biura. W siedzibie firmy, w biurowcu Lumen w Warszawie, zastosowano rozwiązania zawarte w autorskiej koncepcji Six Feet Office (6FO), która wcześniej była wdrożona przez oddział w Amsterdamie. Powrót do biura pracowników jest częścią skoordynowanej akcji prowadzonej przez Cushman & Wakefield na całym świecie. 

- Zależało nam, żeby umożliwić naszym pracownikom możliwość pracy z biura przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka. Wielu z nas tęskniło za innym, niż dom, środowiskiem pracy, ponieważ na co dzień potrzebujemy interakcji, wymiany wiedzy, energii i doświadczeń. Zdecydowaliśmy się na częściowy powrót do biura w odpowiedzi na pytania i prośby pracowników, którzy mieli już dość pracy „przy kuchennym stole”. Interakcje zachodzące w biurze są w naszym zespole kluczowe i liczymy, że z czasem będziemy mogli pracować stacjonarnie w coraz większej grupie. Chcemy być też przykładem dla innych oraz „pozytywną referencją” dla naszych klientów  – mówi Krzysztof Misiak, Head of Poland, Cushman & Wakefield.

Aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa pracowników, firma Cushman & Wakefield zdecydowała się na takie rozwiązania, jak wprowadzenie kontroli liczby osób mogących jednocześnie przebywać w biurze, systemu dzielenia biurek, wdrożenie specjalnych procedur dotyczących zachowania w biurze, dojazdu do pracy czy też korzystania z open space, kuchni i sal konferencyjnych. Zgodnie z założeniem koncepcji 6FO wprowadzone zostało oznakowanie umożliwiające bezkolizyjne poruszanie się po biurze.  Ograniczono również liczbę stanowisk pracy, co umożliwiło zachowanie bezpiecznego dystansu między pracownikami. Dodatkowo, w biurze znalazły się punkty dezynfekujące oraz specjalna izolatka dla osób, które źle się poczują. W porozumieniu z właścicielem budynku ustalono, że wentylacja w obiekcie będzie pracowała trzy godziny przed otwarciem i po zamknięciu biura, nawiewając w 100% powietrze świeże.

- Dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasz powrót do biura był bardzo precyzyjnie zaplanowany. Zanim otworzyliśmy nasze biuro, wszystkie nowe zasady funkcjonowania zostały bardzo dokładnie omówione z naszymi pracownikami. Upewniliśmy się, że wszyscy je znają. Zdrowie i bezpieczeństwo naszych ludzi jest absolutnym priorytetem – mówi Kinga Bloch, Head of Human Resources, Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield już niedługo przeprowadzi się do wieżowca The Warsaw Hub, w którym będzie zajmować 2,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.