Opinie
Dlaczego zrównoważony rozwój jest tak ważny dla BGK? Wywiad z Radosławem Kwietniem
Naszym celem jest dziś wspieranie społeczno-ekonomicznego rozwoju Polski. Działamy transparentnie i przejrzyście, z troską o środowisko. Współpracujemy z wieloma rodzimymi przedsiębiorcami, dzięki czemu oni budują w organizacjach zupełnie nowe kompetencje - przekonuje Radosław Kwiecień, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Procesy rekrutacyjne bardzo się zmieniły, feedback stał się koniecznością. Wywiad z Pauliną Wardęgą
Kandydaci oczekują, by firmy traktowały ich fair i po przyjacielsku oraz by dopasowały się do ich potrzeb. Z feedbackiem po rozmowie kwalifikacyjnej wciąż jest spory problem - tłumaczy Paulina Wardęga, CEO Heroify.
Firmowe dane są jak ubrania zalegające w szafie? Wywiad z Michałem Zimińskim
Jak przeprowadzić badanie klienckie? Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, czy takiego badania rzeczywiście potrzebujemy. Zastanowienie się na wczesnym etapie, do czego potrzebne nam są zebrane w ten sposób dane, mocno ułatwi ich późniejszą analizę - przekonuje Michał Zimiński, Revenue Management Expert, Simon-Kucher & Partners.
ESG to rewolucja w podejściu do biznesu czy po prostu nowy CSR? Wywiad z Katarzyną Dubno
ESG tworzy nowe ekosystemy związane ze zmianą modeli biznesowych. Zwrot ku zrównoważonemu rozwojowi - ta "zielona rewolucja" - to jeden z najważniejszych etapów w historii ekonomii - przekonuje Katarzyna Dubno, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia, Adamed Pharma S.A.
Sebastian Kulczyk: "Minął czas przepalania pieniędzy, ale kryzysy są potrzebne" [WYWIAD]
Może powiem coś kontrowersyjnego, ale uważam, że od czasu do czasu potrzebne są momenty, kiedy piękne, wspaniałe wzrosty są w jakiś sposób weryfikowane. Być może uda nam się stworzyć nową normalność - uważa Sebastian Kulczyk, inwestor, twórca programu mentoringowego dla startupów InCredibles.
To nie jest kolejna zwykła relacja z InCredible Summit
Pod koniec kwietnia w warszawskim Garnizonie Sztuki odbył się InCredible Summit, a więc wydarzenie zwieńczające VI edycję programu InCredibles Sebastiana Kulczyka. To miała być zwykła relacja z tego eventu, ale w jego trakcie postanowiliśmy zaprosić gości do pewnej zabawy...
Jakie błędy popełniają firmy podczas cyfrowej transformacji? Wywiad z ekspertami Unity Group
W procesie cyfryzacji kluczowe jest zdefiniowanie celów, jakie firma chce osiągnąć dzięki transformacji. Warto pomyśleć również o nawiązaniu współpracy ze specjalistami, bo bez odpowiednich fachowców digitalizacja się po prostu nie uda - przekonują Dominik Janes, Managing Partner w Unity Group oraz Tomasz Gutkowski, Head of business development, Commerce Platforms w Unity Group.
Czy polscy klienci przyzwyczaili się do zmian cenowych? Rozmowa z Tomaszem Stecem
Twierdzenie, że konsumenci przestali zwracać uwagę na podwyżki jest bardzo kontrowersyjną tezą. Na pewno liczba podwyżek oraz wysoka inflacja spowodowały, że klientom trudniej zorientować się, jaka powinna być "właściwa" cena - przekonuje Tomasz Stec, Partner Simon-Kucher & Partners.
Koniec imprezy! "Czy wrócimy do kuriozalnych wycen? Być może, wszak bańki wracają"
Czeka nas korekta wycen, kryzys, a w przypadku najmłodszych startupów fala upadłości – przekonują Ewa Chronowska, Daniel Świątkowski i Adam Niewiński, jedni z czołowych polskich inwestorów. W rozmowie z „My Company Polska” radzą, jak przetrwać, czego dziś szukają fundusze oraz jakich błędów nie popełniać.
Jak budować nowoczesną organizację w oparciu o idee ESG? Wywiad z Dariuszem Sokulskim
Pracownicy chcą pracować w firmach, które dbają o środowisko i społeczeństwo, a konsumenci wybierają marki mające misję. Wdrażanie strategii ESG niesie ze sobą wiele korzyści - mówi Dariusz Sokulski, dyrektor działu efektywności energetycznej, Siemens Polska.
Polska jest dla Ukrainy benchmarkiem
Liczę, że w kontekście przyszłej odbudowy Ukrainy polski biznes nie będzie się oglądał na rząd i po prostu weźmie sprawy w swoje ręce – mówi Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego.
Inwestycja w startup to jak małżeństwo z zaplanowanym rozwodem. Wywiad z Markiem Garniewskim
Rynek VC szuka przede wszystkim projektów rozwijanych przez silne i zmotywowane zespoły. Produkt oferowany przez startup muszą chcieć kupować ludzie, gdyż jest cała masa firm sprzedających świetne produkty, ale na które nie ma zapotrzebowania - tłumaczy Marek Garniewski, prezes zarządu Orlen VC.
Królu złoty. Stagflacja staje się coraz bardziej realna
Sondaże wskazują trzecią kadencję dla PiS, w Trybunale Konstytucyjnym jest bałagan, więc nie zobaczymy szybko pieniędzy z KPO, a mimo to złoty się umacnia. Cieszą się importerzy, martwią eksporterzy, ale powinno to pomóc w szybszym spadku inflacji. Realna staje się mimo to stagflacja, ale co to oznacza.
Mateusz Kowalczyk: "Skończyły się czasy, kiedy founderzy zbierali rundy tylko na nazwisko" [WYWIAD]
Od momentu ostatniej rundy seed – kiedy zebraliśmy 6 mln zł – urośliśmy ok. piętnastokrotnie, w zależności od wskaźnika, na który spoglądamy. - zdradza Mateusz Kowalczyk, CEO Foodsi.
Unikalna okazja do udoskonalenia świata. Rozmawiamy z Platige Image
Jak sztuczna inteligencja zmieni świat sztuki i kultury? Rozmowa z Rafałem Kidzińskim, VFX Supervisorem w Platige Image.
A może automatyzujemy zbyt wolno. Sztuczna inteligencja w e-commerce
Jak sztuczna inteligencja zmieni e-commerce? O tym rozmawiamy z Kacprem Nowickim, współzałożycielem Nomagic.
Sposób na tanią i stabilną energię – czas na Elektryczność 4.0
Zielona energia to nie pusty slogan ekologów. To szansa na znaczące obniżenie kosztów prowadzenia biznesu zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych. Aby tego dokonać, trzeba postawić na Elektryczność 4.0.
Supermani naszych czasów. Nowe technologie w służbie medycyny
Lekarze już teraz są bohaterami, a kiedy w pełni nauczą się wykorzystywać nowinki technologiczne, staną się prawdziwymi supermanami – mówi Balazs Furjes, dyrektor EIT Health InnoStars.
Piotr Niedźwiedź: "Przedsiębiorcy nie powinni zakładać firm z myślą, że będą „AI first” [WYWIAD]
Jak sztuczna inteligencja zmieni inżynierię? O tym rozmawiamy z Piotrem Niedźwiedziem.
Wygłoś kontrowersyjną opinię o polskich startupach...
... po której będziesz wyglądać jak bohater bajki „Zaplątani” na powyższym kadrze! Rzuciliśmy takie wyzwanie rodzimym founderom i przedstawicielom funduszy VC. Jak z niego wybrnęli?
Rynek fotowoltaiki w Polsce nadal będzie rósł
Fotowoltaika to wciąż najdogodniejsza forma inwestycji w odnawialne źródła energii – mówi Janusz Moroz, członek zarządu E.ON Polska S.A. ds. handlu.
TSUE pomaga frankowiczom, a w Europie i USA walą się banki. Pełny obraz Kuczyńskiego
Upadek banku SVB, potem Signature Bank, a na koniec wielkie kłopoty europejskiego giganta Credit Suisse. A w Polsce bardzo niekorzystna dla banków opinia rzecznika TSUE o kredytach frankowych. Bankowcy nie śpią po nocach.
Adam Czerniak: "Nie podoba mi się opieranie polityki mieszkaniowej na tanich kredytach" [WYWIAD]
Hasło: „Mieszkanie prawem, nie towarem” z punktu widzenia naukowego jest błędne. Ale społecznie ma pewien sens – mówi dr Adam Czerniak, ekonomista, specjalista od polityki mieszkaniowej.
Pokazaliśmy, że Polak potrafi!
Gdy na kartce rozpiszemy sobie rachunek zysków i strat, wyjdzie nam jednoznacznie, że instalacja fotowoltaiczna po prostu się opłaca – mówi Kamil Sankowski, członek zarządu spółki Polenergia Fotowoltaika.
Świat był gotowy na ChatGPT, ale nie jest gotowy na przyszłość. Wywiad z twórcą Chat GPT-4
ChatGPT rozpoczął rewolucję, jakiej nie spodziewali się nawet jego twórcy. W OpenAI – firmie odpowiadającej za najpopularniejsze narzędzie AI ostatnich lat – 32-letni Szymon Sidor jest jednym z czołowych badaczy w projekcie GPT-4. Tylko w rozmowie z „My Company Polska” naukowiec odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące sztucznej inteligencji.
Dźwięki sypialni
Dawno, dawno temu… A właściwie to wcale niedawno. Wręcz nawet dopiero co, przed chwilą, marzyliśmy sobie z kobietą mojego życia, jak to cudownie będzie razem się starzeć.
Być jak Spiderman
Dzięki AI małe i średnie przedsiębiorstwa zyskają narzędzia, o których do tej pory mogły jedynie pomarzyć i które były dostępne wyłącznie dla dużych firm o wysokich budżetach – mówi Michał Wrzesiński, prezes zarządu WeNet Group S.A.
Szcześniak: "Na rynku nie ma już miejsca na błądzenie, trzeba walidować pomysły szybciej" [WYWIAD]
Koszty prowadzenia biznesu drastycznie wzrosły, a inwestorzy dziś bardziej cenią startupy efektywne kosztowo. Liczy się już nie tylko pomysł i charyzma CEO, ale to, czy przedsięwzięcie spina się finansowo. Rentowność spółki stała się bardzo ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych - mówi Jędrzej Szcześniak, partner zarządzający Daftcode.
Architektura sukcesu
Możliwości to dopiero początek, potrzebny jest jeszcze dobry projekt, żeby je dobrze wykorzystać – uważa Michał Kaczmarek, architekt nie tylko z wyksztalcenia, ale także z zawodu, bo zajmowane przez niego w Fujitsu stanowisko nazywa się Senior Domain Architect.
Igor Zalewski: Herosi i głupki
W szkole podstawowej miałem nauczyciela, którego uwielbiałem. Nie ja jeden. Cała klasa go uwielbiała. Był młody, brodaty i – co było absolutnym ewenementem – miał poczucie humoru.
Reskilling i upskilling szansą na przewagę rynkową
Rynek IT napędzają w tej chwili bardzo różne procesy, o zupełnie innym wektorze, lecz podobnie intensywnej dynamice.
Sklep online to wisienka na torcie [WYWIAD]
W niedalekiej przyszłości odroczone płatności będą standardem w każdym e-commerce. Klienci chętnie korzystają z takich rozwiązań, bo to dla nich forma zabezpieczenia. Nawet jeśli produkt nie spełni oczekiwań, to można go zwrócić bez konieczności długiego oczekiwania na zwrot środków – przekonują Agnieszka Kubiczek i Damian Cichoński z Orange Polska.
Jak reagować na kryzys? "Przede wszystkim nie dopuścić do zawężenia pola myślowego" [WYWIAD]
W momencie kryzysu founderzy muszą zwalczyć poczucie, że nic już nie uratuje sytuacji. Powinni odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania: "Czy zmagałem się już z podobnym kryzysem? Jak sobie z nim poradziłem?". Większość ludzi posiada wszelkie zasoby niezbędne do poradzenia sobie z najtrudniejszymi sytuacjami - mówi Katarzyna Mierzejewska, Head of People & Culture w HR Hints.
Nie bójmy się franczyzy
Franczyza jest biznesem dla kobiet – przekonuje Anna Jankowska, franczyzobiorczyni sklepu KOMFORT.
Przeszczep włosów w Polsce czy w Turcji? Ekspert odpowiada na pytania
Najczęstszym problemem przeszczepu włosów wykonanego w Turcji jest nienaturalny efekt – wskazuje dr Jakub Miszczyk, specjalista chirurgii plastycznej i transplantacji włosów z Kliniki Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt. Czy warto wybrać przeszczep włosów w Polsce czy w Turcji? Ekspert odpowiada.