Opinie
Czego małe firmy powinny uczyć się od dużego biznesu? [WYWIAD]
Lepiej w długim terminie osiągać zyskowny, zrównoważony wzrost, niż upaść. To lekcja, którą odrobiły duże firmy. Teraz czas na mały biznes – mówi Tomasz Stec, partner w Simon-Kucher.
Jak rozwija się foodtech w Polsce? Wywiad z Martyną Polak
W foodtechu dzieje się bardzo dużo - to branża bezpośrednio dotycząca każdego z nas. Zmienia się społeczeństwo, trzeba rozwiązać coraz więcej problemów, więc founderzy mają pełne ręce roboty - mówi Martyna Polak, współzałożycielka Planeat.
Jak będą wyglądać "bary przyszłości"? Wywiad z Danielem Wieczorkiem
Naszym zadaniem jest wypełnić lukę pracowniczą, która powstała kilka lat temu. Jeśli chodzi o branżę gastronomiczną, to obecnie mamy o 20 proc. mniej chętnych do pracy niż jeszcze w 2019 roku - mówi Daniel Wieczorek, CEO Poley.me.
W jakim stopniu sztuczna inteligencja odmieni cyberbezpieczeństwo? Wywiad z Lucy Szaszkiewicz
Rewolucji AI już raczej nie da się cofnąć. Zmieniły się przyzwyczajenia użytkowników, więc nie wyobrażam sobie, że interfejsy oparte na sztucznej inteligencji przestaną być rozwijane - przekonuje Lucy Szaszkiewicz, CEO i co-founder 1strike.io.
Inkluzywność się opłaca [WYWIAD]
Biznes, który zamyka się na różnorodność, będzie miał kłopoty – przekonywali uczestnicy debaty, która odbyła się w trakcie gali Polskich Nagród Różnorodności.
Łukasz Arendt: "Możemy skorzystać na pracownikach z Ukrainy" [WYWIAD]
Paradoksalnie wojna w Ukrainie może być sytuacją, na której polski rynek pracy, gdzie brakuje rąk do pracy, może skorzystać. Nie da się jednak tego zrobić w pełni efektywnie bez systemowych działań państwa – mówi prof. Łukasz Arendt, specjalista ds. rynku pracy.
Wiosna była bycza. "Indeksy giełdowe mogą dalej rosnąć a złoty będzie mocniejszy"
Polska giełda ruszyła na północ. Jednak nasz parkiet jest zbyt obciążony słabymi notowaniami banków i spółek Skarbu Państwa, by tak jak indeksy francuskie i niemieckie bić rekordy wszech czasów.
Różnorodność jest piękna! Wywiad z Agatą Roczniak, DJ WIKĄ i Rafałem Dembe [TYLKO U NAS]
O różnorodności, równości i włączaniu, w biznesie i nie tylko, opowiadają laureaci nagrody Ambasador(ka) Różnorodności przyznanej przez „My Company Polska”.
Nie bójmy się różnorodności
Różnorodność to siła, jednorodność to słabość. Kiedy słyszymy różne głosy, dowiadujemy się więcej o świecie. Kiedy wiemy więcej, możemy go bardziej zmieniać. To wszystko prawda (może dla niektórych truizm), jednak różnorodność cały czas – na poziomie jednostki – jest jedną z najtrudniejszych rzeczy do zaakceptowania.
Pracodawcy muszą doceniać różnorodność [WYWIAD]
Włączanie i różnorodność to źródło niesamowitych, pozytywnych zmian – mówi Agata Dziuba, Senior HR menedżerka w Amazon.
Dojdziemy do momentu, w którym najskuteczniejszym liderem będzie algorytm? Wywiad z Jowitą Michalską
Wolę, żeby algorytm nami rządził, a nie uczył. Element ludzkiego lidera w edukacji - kogoś, kto zaraża pasją i emocjami - wciąż jest niezbędny - przekonuje Jowita Michalska, CEO i założycielka Digital University.
Ile hakerzy mają z psychologów? Wywiad z Maciejem Markiewiczem z Netguru
Cyberprzestępcy bazują na emocjach, schematy nie zawsze działają. Kiedy nasza czujność jest uśpiona, stajemy się łatwym kąskiem - mówi Maciej Markiewicz z Netguru.
Uniwersum pełne bohaterów [WYWIAD]
Predator Games to międzyszkolne rozgrywki e-sportowe organizowane przez markę Acer. Misją inicjatywy jest stworzenie przestrzeni, w której młodzi pasjonaci gamingu mogą poczuć się jak profesjonalni e-sportowcy. O koncepcie rozmawiamy z Łukaszem Łopuszyńskim, country managerem w Acer Polska.
Śpiewać nie każdy może [FELIETON]
Jakiś czas temu współpracowałem z pewną zacną organizacją studencką. Jej przedstawiciel przyszedł do mnie i po kilku konwencjonalnych zdaniach zaproponował mi, żebym go zatrudnił w mojej fundacji.
Czy w Polsce mamy Robertów Lewandowskich biznesu? Wywiad z Pawłem Jarskim, EY Przedsiębiorcą Roku
Kluczowe w naszej drodze do stania się światowym potentatem były odwaga oraz szybkość. Dostrzegliśmy niszę, brak konsolidacji rynku, więc zaczęliśmy działać - mówi Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding, zdobywca tytułu EY Przedsiębiorca Roku 2022.
Ostatnie miesiące to dla Uncapped ciężka praca u podstaw. Wywiad z Piotrem Pisarzem
Musimy liczyć się z tym, że w ciągu najbliższych kilku lat nie zbierzemy rundy od inwestorów. Pieniądze, które mamy muszą nam wystarczyć nie tylko na dojście do zyskowności, ale również na dalszy rozwój biznesu - mówi Piotr Pisarz, CEO Uncapped.
Wyróżnić się w e-commerce [WYWIAD]
Marzy mi się sytuacja, kiedy nie będę musiał przeszukiwać e-sklepów, tylko zwrócę się do wirtualnego asystenta, powiem mu, czego potrzebuję, a on znajdzie dla mnie najkorzystniejszą ofertę pod względem cenowym oraz jakościowym - mówi Jakub Nadolny, CEO Fast White Cat.
Czym jest program MBA for Startups? Wywiad z prof. Rafałem Mrówką i Jadwigą Husarską-Sobiną
MBA for Startups to wyjątkowy program skierowany do przedsiębiorców i firm, które chcą wchodzić na rynek z innowacyjnymi produktami - tłumaczy prof. Rafał Mrówka.
Czy banki powinny bać się metawersu? Wywiad z Markiem Myszką
PKO Bank Polski metawersu się nie boi! Obecnie rozwijamy tę technologię, trochę podchodzimy do niej jak do laboratorium, bo ona nie jest jeszcze w pełni rozwinięta - mówi Marek Myszka, dyrektor biura innowacji PKO Banku Polskiego.
Firma jak wojsko. Czy w biznesie da się zbudować efektywność zespołów porównywalną do armii?
Jeśli spojrzymy na najbardziej efektywne zespoły na świecie, to są wojska. To zespoły, w których jest bardzo określona hierarchia i kultura. Jest określony styl, w którym ludzie się komunikują. Nie ma przestrzeni na wprowadzanie kreatywności - tłumaczył podczas Europejskiego Forum Młodych Liderów Daniel Di Giusto, co-founder Tech To The Rescue.
Moja filozofia inwestowania? Na pewno wyżej zawiesiłem spółkom poprzeczkę. Wywiad z Bartkiem Puckiem
Wolę mieć więcej czasu na pomoc wybitnym founderom i startupom, niż działać szeroko. Jestem raczej w kontrze do funduszy venture capital, nie muszę optymalizować portfolio - mówi Bartek Pucek, CEO Forward Operation.
"Kupuj Bitcoiny, nie trać spontaniczności!" Co polscy founderzy powiedzieliby sobie kilkuletnim? :-)
Dzień Dziecka! Na chwilę zapominamy o galopującej niczym koń na biegunach inflacji, excelowe tabelki chowamy razem z potworami do szafy, a biurko w korpo zamieniamy na trzepak. Zapytaliśmy polskich founderów o to, co powiedzieliby sobie kilkuletnim. Tak, wiemy, że za młodu zgredów niby się nie słucha, ale czasem naprawdę warto. Kto nie przeczyta, ten trąba!
Inwestorzy jak wilki [FELIETON]
RPP dobrze zrobiła, zostawiając stopy na obecnym poziomie, i nie ugięła się presji mediów. Zastanówcie się, co by się działo z polską gospodarką, gdyby stopy były na poziomie dwa razy wyższym?
Czy benefity pracownicze wciąż mają znaczenie dla kandydatów? Wywiad z Arturem Białkowskim
Kandydaci, wybierając miejsce pracy, w którym chcą podjąć zatrudnienie, nadal zwracają uwagę na ofertę benefitową. Powiem więcej, benefity stały się już pewnego rodzaju standardem, nie tylko wynagrodzenie jest ważne - mówi Artur Białkowski, dyrektor zarządzający ds. usług biznesowych, członek zarządu Medicover.
Worktrips stawia na Bliski Wschód? "To dla nas bardzo atrakcyjny kierunek" [WYWIAD]
Po przerwie spowodowanej pandemią, podróże służbowe najszybciej ruszyły właśnie na Bliskim Wschodzie, oczywiście przy zachowaniu restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa. Rozmawiamy z wieloma potencjalnymi partnerami z tego regionu, nie zwalniamy tempa! - mówi Filip Błoch, CEO Worktrips.com.
Jak zwiększyła się obecność kobiet w sektorze IT? Wywiad z Eweliną Furtak
Rewolucja w branży IT związana z obecnością kobiet trwa w najlepsze! Pandemia koronawirusa mocno zmieniła polski rynek pracy, a zapotrzebowanie w naszym kraju na specjalistów od IT wciąż jest gigantyczne - Ewelina Furtak, Head of Marketing w Cloudware Polska.
Czy w Polsce mamy problem z sukcesją? Wywiad z prof. Adamem Mariańskim
Większość polskich firm rodzinnych powstała na przełomie lat 80. i 90. Większość z nich wciąż nie rozpoczęła procesu sukcesji. Sukcesja w Polsce najczęściej kojarzy się z przekazaniem władzy i majątku dzieciom, tymczasem budowa firmy wielopokoleniowej to bardziej złożony problem - uważa prof. Adam Mariański, kancelaria Mariański Group.
Polacy pogodzili się z inflacją? "Na pewno klienci zwracają mniejszą uwagę na ruchy cenowe" [WYWIAD]
Sprzedawcy mają spory dylemat. Z jednej strony słyszą racjonalny komunikat, że kupujący nie reagują, więc można podnosić ceny, w końcu klienci i tak się nie odwrócą. A z drugiej współodczuwają jako potencjalni kupujący – "już niedawno podnieśliśmy im ceny o 20 proc., jak możemy znów podnieść o kolejne 20 proc.?" - mówi Cezary Kosiński, CEO Pricely.
Kim jest typowy klient, który płaci bezgotówkowo? Wywiad z Joanną Erdman
Trochę szablonowo utożsamiamy pewne zachowania z grupami pokoleniowymi. Nie zważając na podziały demograficzne, jest mnóstwo ludzi, którzy akceptują nowe technologie, są ich zwolennikami i aktywnie z nich korzystają - wywiad z Joanną Erdman, prezeska Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Czy kobiety w biznesie mierzą się ze szklanym sufitem? Wywiad z Agnieszką Kłos-Siddiqui
Szklany sufit najczęściej - jeżeli się pojawia - to pojawia się w głowach kobiet. Natomiast na pewno wiele się zmieniło w ostatnich latach, coraz więcej pojawia się np. na konferencjach w panelach finansowych - mówi Agnieszka Kłos-Siddiqui, prezeska Provident Polska.
Jak powinna wyglądać relacja na linii firma-pracownik? Wywiad z Jolantą Wiewiórą
Nasza firma jest jak zespół, zespół ludzi różnorodnych, którzy mają wspólny cel. Niektórzy przedsiębiorcy powtarzają, że ich firma jest jak rodzina, ja uważam, że takie podejście jest zarezerwowane dla zdecydowanie bliższych relacji - mówi Jolanta Wiewióra, dyrektor zarządzająca Banku Gospodarstwa Krajowego.
Projekt 3W, czyli jak dbać o "zasoby przyszłości". Wywiad z Maciejem Przybyłą
Od wody, węgla i wodoru zależy życie przyszłych pokoleń, dlatego te zasoby potrzebują specjalnej platformy do wykorzystania ich potencjału - tłumaczy Maciej Przybyła, dyrektor zarządzający Banku Gospodarstwa Krajowego.
Czego od instytucji finansowych oczekuje współczesny konsument? Wywiad z Przemysławem Kochem
Współczesny konsument na pewno jest mobilny i cyfrowy - ma swój świat w smartfonie. Chce realizować większość czynności życiowych w oparciu o ekran smartfona. Od banku też oczekuje, by wszystkie transakcje można było realizować na tym niewielkim urządzeniu - mówi Przemysław Koch, członek zarządu VeloBank.
Czy jesteśmy świadkami rewolucji w diagnozie nowotworów? Wywiad z Priit Salumaa CEO Better Medicine
Diagnozowanie i leczenie nowotworów to często mnóstwo powtarzalnych, manualnych czynności. Z pomocą sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego chcemy usprawnić te procesy - mówi Priit Salumaa, CEO i founder Better Medicine.
Jak zmieniło się podejście startupów do robienia biznesu? Wywiad z Rafałem Pluteckim
Na początku działalności startupu bardzo ważne jest dobranie do współpracy odpowiednich ludzi. W rozwoju kluczowa jest szybkość pozyskiwania wiedzy, uczenia się kolejnych, nowych umiejętności - przekonuje Rafał Plutecki, inwestor, członek zarządu SunRoof.