Dronehub rozpoczyna współpracę z niemiecką firmą kolejową. "To 500 mln dol. oszczędności" [WYWIAD]
Vadym Melnyk podczas GENIUS NY, fot. materiały prasoweDronehub to startup założony przez Vadyma Melnyka zajmujący się produkcją stacji dokujących dla dronów. Spółka ma na koncie współpracę m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną, została również laureatem amerykańskiego programu GENIUS NY będącego jednym z najważniejszych biznesowych akceleratorów w branży. O wyróżnieniu pisaliśmy TUTAJ.
Melnyk był jednym z gości wydarzenia "Polska Wschodnia. Szlakiem przedsiębiorczości", który zorganizowaliśmy razem z partnerami w Parku Naukowo-Technologicznym AEROPOLIS w Jasionce. Młody przedsiębiorca opowiedział nam o swoich biznesowych początkach, a także najbliższych planach.
- Gdy przyjechałem do Polski, znałem jedynie dwa słowa: dzień dobry i to na k... - żartował Vadym. - Dosyć szybko nadrobiłem zaległości, a po kilku miesiącach zostałem szefem koła naukowego zajmującego się robotyką - dodawał.
W wywiadzie poruszono wątki kamieni milowych w rozwoju Dronehub - poznaliśmy kulisy zarówno współpracy spółki z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), jak i nawiązania partnerstwa z dużą niemiecką firmą kolejową. - Gdzieś ktoś wpisał nas na jakąś listę dostawców systemów dronów, przez co w 2017 roku odezwała się do nas ESA z pytaniem, czy mamy pomysł na zautomatyzowanie procesu ładowania dronów. Agencja napisała do 50 firm, ale odpisaliśmy jedynie my. Pierwszy kontrakt z nimi opiewał na 250 tys. euro - wspominał Vadym Melnyk.
CEO Dronehub opowiedział także o wpływie sztucznej inteligencji na branżę, w jakiej działa, a także o zmianach wewnątrz firmy, jakie wywołała rewolucja AI.
Partnerami wydarzenia "Polska Wschodnia. Szlakiem przedsiębiorczości" byli: Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis, Carpathian Startup Fest, NCBR Investment Fund ASI S.A.