Finanse

Plajta, czyli chwycić byka za rogi

Plajta, czyli chwycić byka za rogi

Terminy płatności gonią, pieniądze nie spływają. Stajemy przed widmem bankructwa. Pojawia się marazm, a nawet stany depresyjne. Zna to wielu przedsiębiorców, także tych, którzy dziś są na fali. Bo pozbierać się i wyjść z paskudnych nawet długów można, byle działać spokojnie, z głową i nie marnować czasu.

Adam Mielczarek 24.05.2016
Od miliona długu do...

Od miliona długu do...

Był bardzo młody, bardzo ambitny i pędził w górę, gdy popełnił kilka biznesowych błędów. Spadł na dno, ale wyszedł z dołka dzięki swej determinacji i wsparciu kompetentnych osób. Dziś pomaga innym przedsiębiorcom w kłopotach finansowych i prawnych. Oto historia Marcina Kokoszki, fana rozwoju osobistego.

Wywrócić się z godnością

Wywrócić się z godnością

W tzw. postępowaniu sanacyjnym stygmatyzujące słowo „upadłość” zamieniono na „restrukturyzacja”. Jak można się domyślić, zmieniło się nie tylko słowo, lecz także procedury. Jednak czy okażą się one uczciwe także wobec wierzycieli?

Jeśli nie z banku...

Jeśli nie z banku...

Skorzystanie z oferty firmy pożyczkowej to najdroższa z możliwych forma finansowania biznesu, ale bywa, że jedyna dostępna. Jeśli poważnie rozważacie tę opcję, poznajcie ją od podszewki.

Willa czy biurowiec?

Willa czy biurowiec?

Przy poszukiwaniu lokum dla biura cena jest jednym z najważniejszych kryteriów. Dlatego właśnie mała firma chętniej wynajmie mieszkanie niż powierzchnię w nowoczesnym biurowcu. Ale ta ostatnia staje się coraz tańsza i zaczyna interesować nie tylko większych najemców.

Pierwszy krok w walce o unijne wsparcie: sami czy z doradcą?

Pierwszy krok w walce o unijne wsparcie: sami czy z doradcą?

Zatrudnienie firmy doradczej, gdy staramy się o unijną dotację, może nam zaoszczędzić sporo pracy i, co ważniejsze, uchronić przed przykrymi niespodziankami później, gdy projekt trzeba będzie rozliczyć. Co nie znaczy, że zawsze i wszędzie doradca jest potrzebny.

Krzysztof Orłowski 23.03.2016
Pożyczki dla wykluczonych

Pożyczki dla wykluczonych

Powrót z urlopu macierzyńskiego, wiek przedemerytalny czy długotrwałe bezrobocie nie muszą być przeszkodą w zdobyciu dofinansowania na założenie własnej firmy. Łatwo ani tanio nie będzie, ale przynajmniej da się zrobić. Tym bardziej że niedawno ruszył kolejny program mikropożyczek z funduszy unijnych.

Ropa tańsza niż woda

Ropa tańsza niż woda

Inwestycja w ropę bez ryzyka? Najprościej zatankować do pełna. Kto jednak uważa, że jej najniższe od dekady notowania nie będą trwały wiecznie, może ją kupić, korzystając z instrumentów rynku finansowego.

Jak Dawid z Goliatem

Jak Dawid z Goliatem

Budowa nowej fabryki, magazynu czy biurowca wymaga w Polsce olbrzymiej czujności. I nie chodzi tu o kwestie techniczne, tylko o przepisy, urzędy i samorządy. Nieostrożnych czekają przykre niespodzianki, a często także straty finansowe.

Niedoceniane fundusze

Niedoceniane fundusze

Wolna gotówka przeciętnej polskiej firmy leży zazwyczaj na ROR lub na lokacie overnight, rzadziej na innej, nadal jednak najwyżej dwutygodniowej. Niedoceniane są natomiast fundusze – pieniężne, inwestycyjne – w których też przecież można pomnażać majątek, nieraz z lepszym efektem.

Wytrawni zarabiają więcej

Wytrawni zarabiają więcej

Inwestowanie w obligacje firm może dać dochód rzędu 3–4 pkt. proc. ponad WIBOR (5–6 proc.) bez podejmowania nadmiernego ryzyka. Można też zarabiać więcej, nawet dużo więcej, ale nie warto opierać strategii na szczęściu.

Emil Szweda 21.02.2016
Jak zarobić na złych kredytach bankowych

Jak zarobić na złych kredytach bankowych

Fundusze wierzytelności to jedna z niewielu grup funduszy inwestycyjnych, które notują stały dopływ gotówki. Inwestorów kusi ich stosunkowo bezpieczna konstrukcja, odporna na zawirowania rynkowe i koniunkturę gospodarczą.

Pojemne specjalizacje

Pojemne specjalizacje

Inteligentne specjalizacje to dziedziny gospodarki, w których dany kraj czy region ma szczególny potencjał, jeśli chodzi o jego rozwój i ekspansję za granicą. To na te dziedziny mają iść w pierwszej kolejności środki z funduszy UE. Jest to też jedna z najważniejszych zmian w sposobie ich rozdzielania w obecnej perspektywie finansowej.

SSE: nie tylko dla największych

SSE: nie tylko dla największych

Wielu populistycznych polityków twierdzi, że specjalne strefy ekonomiczne powstały tylko po to, by dać preferencyjne warunki zagranicznym firmom. Nic bardziej mylnego – z oferty SSE korzystają także małe i średnie przedsiębiorstwa. Problem w tym, że nie zawsze potrafią się do tego dobrze przygotować.

Poznaj siłę swoich emocji

Poznaj siłę swoich emocji

Niegdyś uważano, że w sprawach pieniędzy ludzie kierują się racjonalnymi kalkulacjami. Lecz w 1979 r. ukazał się słynny artykuł Daniela Kahnemana i Amosa Tversky’ego, który wywrócił to przekonanie do góry nogami: tkwimy w pułapce skrzywień poznawczych i emocji, zwłaszcza dwóch – strachu i chciwości. Przez nie popełniamy mnóstwo głupstw.

Księgowa z internetu

Księgowa z internetu

Internetowe systemy finansowo-księgowe wciąż są traktowane przez przedsiębiorców z rezerwą, mimo że są to rozwiązania dojrzałe i dostępne na rynku od lat. Mają nieocenione zalety i poradzi sobie z nimi każdy. Chociaż, gdy biznes się rozrasta i komplikuje, tradycyjna księgowa będzie jednak lepsza.

Grzegorz Kubera 27.01.2016
Dla każdego coś trudnego

Dla każdego coś trudnego

8–9 mld zł – tyle pieniędzy ze środków unijnych, według już zapowiedzianych konkursów, ma być rozdzielone na działalność badawczo-rozwojową firm w 2016 r. Paleta funduszy, działań i poddziałań, z których będą one pochodziły, jest tak szeroka, że każdy, kto planuje inwestować w innowacyjne badania, znajdzie coś dla siebie. Jednak zdobycie tych pieniędzy łatwe nie będzie.

Sztuka cenniejsza niż złoto

Sztuka cenniejsza niż złoto

Ta maksyma aktualna jest też dziś. Dosłownie, bo inwestowanie w sztukę jest obecnie bardziej opłacalne niż lokowanie kapitału w szlachetnym kruszcu. Uchodzi jednak za dziedzinę zarezerwowaną wyłącznie dla znawców. Uchylmy więc rąbka tajemnicy. Jak kupować obrazy czy rzeźby, by zwiększyć swoje szanse na porządny zysk?

Mit wszechwiedzących ekspertów

Mit wszechwiedzących ekspertów

Kilka lat temu pojawił się termin „nowa normalność”, aby oddać, jak bardzo obecne globalne uwarunkowania ekonomiczne różnią się od całkiem niedawnej przeszłości, która rządziła się zupełnie innymi prawami i dla której wypracowano szereg bezużytecznych już teorii i systemów prognozowania.

Tak zaufać, żeby nie upaść

Tak zaufać, żeby nie upaść

Odbiorców swych produktów czy usług można szybko sobie zjednać na dwa sposoby: obniżając ceny czy marże albo wydłużając terminy płatności. Ta druga metoda to kredyt kupiecki. Ale uwaga: może grozić utratą płynności.

Pożyczka dobra jak dotacja

Pożyczka dobra jak dotacja

Fundusze Europejskie utożsamiane są zwykle z dotacjami. Tymczasem obejmują one również inne formy dofinansowania, np. pożyczki czy gwarancje kredytowe, doceniane zwłaszcza przez tych przedsiębiorców, dla których banki nie mają oferty w postaci kredytów na proste inwestycje.

Monika Niewinowska 15.12.2015
Magazyn: zbudować czy wynająć?

Magazyn: zbudować czy wynająć?

Podpisaliście nowe kontrakty i będziecie potrzebować więcej powierzchni na składowanie towaru. Wobec tego, co się bardziej opłaci: zbudować nowy magazyn czy go wynająć? Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, szukając odpowiedzi na to pytanie.

2016: w poszukiwaniu bezpiecznej przystani dla pieniędzy

2016: w poszukiwaniu bezpiecznej przystani dla pieniędzy

Polscy eksporterzy, małe spółki na GPW, surowce i KGHM, a także mocny dolar i obligacje korporacyjne wiarygodnych firm – te inwestycje wyglądają obiecująco. Gorzej z tymi na azjatyckich rynkach i w krajach rozwijających się, z inwestycjami w obligacje skarbowe, lokaty i, być może, w sektor biotechnologiczny. Na GPW lepiej uważać też na WIG 20.

Polowanie na nomadów

Polowanie na nomadów

Mieszkania na wynajem to forma inwestowania kapitału coraz bardziej popularna wśród przedsiębiorców. W rynek ten chętniej będą się też angażować potężni, nierzadko międzynarodowi gracze. Wygrają najlepsi. Bądź najszybsi.

Jeszcze jeden powód, by być innowacyjnym

Jeszcze jeden powód, by być innowacyjnym

Spłacasz mniej, niż pożyczasz – to nie slogan reklamowy, ale rzeczywista oferta dla firm. O istnieniu takiego kredytu przekonało się już ponad 650 innowacyjnych przedsiębiorców. W grudniu pojawi się szansa dla kolejnych chętnych.

Jak korzystnie sfinansować zakup firmowego auta

Jak korzystnie sfinansować zakup firmowego auta

Finansowanie takiego zakupu bywa nawet tańsze niż kredyt hipoteczny. A do tego jest elastyczne. Na wkład własny wystarczy 1 proc. ceny, raty można rozłożyć nawet na siedem lat, wykup nie jest obowiązkowy, wystarczą oświadczenia, a firma biorąca leasing może istnieć od dwóch dni.

Emil Szweda 18.11.2015
Sprzedaj problem faktorowi

Sprzedaj problem faktorowi

Jak wyliczył Bank Światowy, w Polsce średni czas egzekucji zaległej faktury wynosi 830 dni. Same terminy płatności sięgają tygodni, a nawet miesięcy. Jeśli nie mamy odpowiedniej finansowej „poduszki” – a jest to zmora niejednej mniejszej firmy – warto się zabezpieczyć.

Wejść w nieruchomości komercyjne

Wejść w nieruchomości komercyjne

Na nieruchomościach komercyjnych zarabia się dziś w Polsce nawet dwa razy lepiej niż w Londynie. Polacy jednak tego nie wykorzystują, ustępując pola cudzoziemcom. Mniejsi inwestorzy sądzą, że są bez szans, zwłaszcza przy zagranicznych potęgach. Ale czy mają rację?

Krótkie inwestycje w świecie niskich stóp

Krótkie inwestycje w świecie niskich stóp

Trudno dziś zainwestować na chwilę nadmiar firmowej gotówki – a przynajmniej z sensem. Oprocentowanie lokat bankowych wręcz do nich zniechęca. Fundusze pieniężne są nimi tylko z nazwy. Wielu korci, by w poszukiwaniu dochodu grać niebezpiecznie. Jak w tych warunkach zarabiać na krótkoterminowej lokacie kapitału i czego się spodziewać?

Globalny horyzont dla MSP

Globalny horyzont dla MSP

Hiszpanie najbardziej nowatorscy w Europie? Do takiego wniosku można dojść, gdy weźmie się pod uwagę liczbę grantów, jakie ich firmy zdobywają w Brukseli w ramach programu Horyzont 2020 – Instrument MSP. Polacy wypadają na ich tle fatalnie. Ale niekoniecznie dlatego, że nie są innowacyjni.

Rynki wreszcie reagują na globalne problemy

Rynki wreszcie reagują na globalne problemy

Zawsze współczułem autorom analiz inwestycyjnych w miesięcznikach, bo to, co dzieje się na rynku na bieżąco, potrafi spłatać figla reputacji komentatora bez szansy na szybką reakcję. A co dopiero teraz, gdy mamy do czynienia z wydarzeniami, których nie widziano od kilku czy kilkunastu lat. Jednak komentarz raz w miesiącu pozwala też na większy dystans.

Włodzimierz Bogucki 19.09.2015
Często zyskowne, nie zawsze bezpieczne

Często zyskowne, nie zawsze bezpieczne

Inwestycje alternatywne nęcą, zwłaszcza że dziś są o wiele bardziej, niż kiedyś, dostępne dla tych, którzy nie mają wielu milionów. Traktowane są też często jako sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego i ryzyka albo po prostu – jako świetna okazja do zarobku. Lecz uwaga, nie wszystko złoto, co się świeci.

Czy obligacje to rozwiązanie dla twojej firmy?

Czy obligacje to rozwiązanie dla twojej firmy?

Emisja obligacji jest wygodniejsza niż kredyt z banku, a w warunkach niskich stóp procentowych kusi tym bardziej. Zwykle jednak jest droższa (choć szybsza), a poza tym – mniejsi gracze i tu mają pod górkę.

Anioł czy venturekapitalista?

Anioł czy venturekapitalista?

Przedsiębiorcy, którzy nie mają kapitału na rozwój firmy, rozglądają się często za inwestorem. A skoro tak, stają przed decyzją: zwrócić się do anioła biznesu czy może do funduszu venture capital? Wiele zależy od tego, czy ich firma raczkuje czy nie, oraz na jakie kompromisy są w stanie pójść.