Finanse

Światło myśli technicznej

Światło myśli technicznej

„Optoelektroniczne systemy i materiały” to kolejna w naszym cyklu inteligentna specjalizacja, której przyglądamy się, sprawdzając, czy jest przyszłościowa. Czy wpisujące się w nią firmy i branże mają szansę na taki rozwój i ekspansję za granicą, że pociągną za sobą w górę całą naszą gospodarkę. Wygląda na to, że potencjał jest, i to duży.

Adam Mielczarek 13.11.2016
Im bardziej na zachód, tym większe pieniądze

Im bardziej na zachód, tym większe pieniądze

Tylko 3 proc. polskich startupów jest zarejestrowanych za granicą. Ale ten odsetek będzie rósł, bo coraz więcej z nich planuje, że sięgnie po finansowanie przez fundusze venture capital. A o to łatwiej w Berlinie, Nowym Jorku, Londynie i Paryżu niż w Warszawie.

Mieszkaniowy zawrót głowy

Mieszkaniowy zawrót głowy

Na warszawskim rynku mieszkaniowym buduje się rekordowo dużo. Przyczyna? Kończący się program MdM. Teraz, by utrzymać ten pozytywny trend, deweloperzy szukają nowych pomysłów.

Ostrożność więcej niż wskazana

Ostrożność więcej niż wskazana

Wynajęcie lokalu w centrum handlowym kusi tych, którzy prowadzą niewielką działalność usługową lub handlową. Ale zanim się na coś takiego zdecydują, powinni wszystko starannie sprawdzić i skalkulować, a potem jeszcze raz dobrze się zastanowić.

Składka wypadkowa, czyli po co przepłacać

Składka wypadkowa, czyli po co przepłacać

Dziesiątki czy nawet setki tysięcy złotych można odzyskać z ZUS z tytułu nadpłacanej składki wypadkowej, a tymczasem przedsiębiorcy często tego nie pilnują. Rumieńców całej sprawie dodaje fakt, że tylko do końca 2016 r. będzie można zweryfikować wysokość tej składki do 10 lat wstecz.

Obiecujące nowoczesne budownictwo

Obiecujące nowoczesne budownictwo

Inteligentne i energooszczędne budownictwo to kolejna z omawianych przez nas Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, na które stawia się, jako na koła zamachowe polskiej gospodarki. W tym przypadku dofinansowanie z UE łączy się z trwającą już technologiczną rewolucją i ekspansją.

Marek Szymaniak 18.09.2016
Samochód wynajęty na lata

Samochód wynajęty na lata

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej jeżdżą wypożyczonymi samochodami. Ich długoterminowy wynajem zdążył się już nad Wisłą zadomowić – ma plusy w porównaniu zarówno z leasingiem, jak i z zakupem auta na kredyt.

Przedsiębiorco, o swą emeryturę zadbaj sam!

Przedsiębiorco, o swą emeryturę zadbaj sam!

Demografowie i ekonomiści ostrzegają, że społeczeństwo się starzeje, a coraz bardziej kosztowny system emerytalny może wkrótce czekać poważny kryzys. O tym, jak zaoszczędzić dodatkowo na „złotą jesień”, warto pomyśleć już dziś.

Mieszkanie jak hotel

Mieszkanie jak hotel

Na wynajmie krótkoterminowym mieszkań i domów zarobimy więcej niż na tym obliczonym na dłuższy termin. Kluczem jest oczywiście lokalizacja, ale i poświęcenie inwestycji czasu.

Oręż na choroby cywilizacyjne

Oręż na choroby cywilizacyjne

Jedna z najciekawszych Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, w ramach których można w pierwszym rzędzie liczyć na publiczne pieniądze, to diagnostyka i terapia chorób cywilizacyjnych. Tu mamy pewną szansę na rozwój ciągnący w górę gospodarkę, a przy odrobinie szczęścia – nawet na rozkwit.

Obrót ziemią: jeden wielki ból głowy

Obrót ziemią: jeden wielki ból głowy

Od maja 2016 r. ustawa o obrocie ziemią rolną skomplikowała życie tysięcy polskich firm i naraziła je na straty. – Zapis, że nieruchomość rolną zasadniczo może nabyć wyłącznie rolnik indywidualny, w sposób oczywisty uderza w działalność małych i średnich przedsiębiorstw – mówi Józef Forystek, partner zarządzający kancelarią Forystek & Partnerzy.

Robert Mierwiński 21.07.2016
Znajomości z konferencji

Znajomości z konferencji

POSITION to jeden z pierwszych projektów z polską firmą w roli lidera, finansowanych przez ogólnounijny program Horyzont 2020. Jak dotąd jest to też jeden ze stosunkowo nielicznych sukcesów Polaków w konkursach z tego programu. Zapytaliśmy więc Krzysztofa Kanawkę, koordynatora POSITION, o jego doświadczenia z H2020.

Zasypywanie zalążkowej luki

Zasypywanie zalążkowej luki

Ruszył program wspierania funduszy zalążkowych (seed capital funds) – poddziałanie 1.3.1 PO IR „Bridge Alfa”. To jedno z najważniejszych narzędzi w walce z luką kapitałową, która hamuje rozwój polskiej gospodarki. Budzi spore nadzieje, nawet jeśli nie ma co liczyć na rewolucję w finansowaniu najbardziej ryzykownej, pierwszej fazy tworzenia innowacyjnych firm.

Jeszcze jeden sposób na szybką gotówkę

Jeszcze jeden sposób na szybką gotówkę

Firma potrzebuje pieniędzy, a przy tym ma nieobciążony kredytem, atrakcyjny budynek albo drogi własnościowy lokal? Może rozważyć leasing zwrotny – nieraz korzystniejszy niż kredyt bankowy. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, kto ma nieruchomość, nawet bardzo atrakcyjną.

Więcej niż bank

Więcej niż bank

Małe i średnie firmy, siła napędowa polskiej gospodarki, mają coraz bardziej złożone oczekiwania wobec sektora finansowego. Banki, chcąc skutecznie docierać do tej grupy klientów, muszą zaoferować im coś więcej niż nowoczesne produkty w dobrych cenach. I

Materiał partnera 21.06.2016
Jesienią więcej unijnych pieniędzy dla firm

Jesienią więcej unijnych pieniędzy dla firm

W drugiej połowie roku do polskich firm, za pośrednictwem PARP, trafi ok. 2 mld zł. Większość na wdrożenia innowacji (czyli inwestycje w produkcję), a więc to, na czym przedsiębiorcom najczęściej zależy. Procedury ubiegania się o dotację są prostsze niż niegdyś, ale wymagania wzrosły.

Inwestycja w wakacje

Inwestycja w wakacje

Wraz z nastaniem w Polsce śródziemnomorskich upałów zasoleniu uległy koszty wypoczynku, zwłaszcza nad Bałtykiem. Niejeden przedsiębiorca, regulując rachunek za pobyt, zastanawia się pewnie, czy nie taniej byłoby kupić wakacyjną nieruchomość i jeszcze czerpać zyski z jej wynajmu.

Czy doczekamy się w Polsce REIT-ów?

Czy doczekamy się w Polsce REIT-ów?

Dla poszukiwaczy stałego dochodu z inwestycji REIT-y są niczym Święty Graal. Stopa dywidendy przewyższa tu średnie oprocentowanie obligacji firm, a zwrot w długim okresie bije też wyniki indeksów giełdowych. Ryzyko – jak to z nieruchomościami – jest, ale relatywnie niewielkie.

Gęste sito

Gęste sito

Gdy firma ubiega się o pieniądze na badania i rozwój, rozdzielane przez NCBR, procedury są stosunkowo proste. Pieniądze otrzymuje jednak zaledwie co ósmy, co dziewiąty wnioskodawca. Dlaczego? Bo wymagania merytoryczne wobec projektów są wyśrubowane, a oceny surowe.

Iść na giełdę? Hmm...

Iść na giełdę? Hmm...

Nasza giełda rozwija się wspaniale – mówił prezydent Andrzej Duda, goszcząc w kwietniu na GPW z okazji jej 25-lecia. – Jest czwartą giełdą w Europie. To wspaniale, tak działajmy – dodał. Zdaniem wielu, głowa państwa patrzy jednak na warszawski parkiet przez różowe okulary.

Bartłomiej Mayer, współpraca Emil Szweda 24.05.2016
Ku przestrodze: wczesne sygnały alarmowe

Ku przestrodze: wczesne sygnały alarmowe

Finansowanie kredytem rozwoju firmy może przyspieszyć jej wzrost i być znakomitym rozwiązaniem. Jednak trzeba uważać, aby udział długu w strukturze finansowania nie był zbyt duży, bo to może z kolei pogrążyć cały biznes. Warto znać i rozumieć wskaźniki, które pomogą kontrolować jego zdrowy rozwój.

Plajta, czyli chwycić byka za rogi

Plajta, czyli chwycić byka za rogi

Terminy płatności gonią, pieniądze nie spływają. Stajemy przed widmem bankructwa. Pojawia się marazm, a nawet stany depresyjne. Zna to wielu przedsiębiorców, także tych, którzy dziś są na fali. Bo pozbierać się i wyjść z paskudnych nawet długów można, byle działać spokojnie, z głową i nie marnować czasu.

Od miliona długu do...

Od miliona długu do...

Był bardzo młody, bardzo ambitny i pędził w górę, gdy popełnił kilka biznesowych błędów. Spadł na dno, ale wyszedł z dołka dzięki swej determinacji i wsparciu kompetentnych osób. Dziś pomaga innym przedsiębiorcom w kłopotach finansowych i prawnych. Oto historia Marcina Kokoszki, fana rozwoju osobistego.

Wywrócić się z godnością

Wywrócić się z godnością

W tzw. postępowaniu sanacyjnym stygmatyzujące słowo „upadłość” zamieniono na „restrukturyzacja”. Jak można się domyślić, zmieniło się nie tylko słowo, lecz także procedury. Jednak czy okażą się one uczciwe także wobec wierzycieli?

Jeśli nie z banku...

Jeśli nie z banku...

Skorzystanie z oferty firmy pożyczkowej to najdroższa z możliwych forma finansowania biznesu, ale bywa, że jedyna dostępna. Jeśli poważnie rozważacie tę opcję, poznajcie ją od podszewki.

Emil Szweda 16.04.2016
Willa czy biurowiec?

Willa czy biurowiec?

Przy poszukiwaniu lokum dla biura cena jest jednym z najważniejszych kryteriów. Dlatego właśnie mała firma chętniej wynajmie mieszkanie niż powierzchnię w nowoczesnym biurowcu. Ale ta ostatnia staje się coraz tańsza i zaczyna interesować nie tylko większych najemców.

Pierwszy krok w walce o unijne wsparcie: sami czy z doradcą?

Pierwszy krok w walce o unijne wsparcie: sami czy z doradcą?

Zatrudnienie firmy doradczej, gdy staramy się o unijną dotację, może nam zaoszczędzić sporo pracy i, co ważniejsze, uchronić przed przykrymi niespodziankami później, gdy projekt trzeba będzie rozliczyć. Co nie znaczy, że zawsze i wszędzie doradca jest potrzebny.

Pożyczki dla wykluczonych

Pożyczki dla wykluczonych

Powrót z urlopu macierzyńskiego, wiek przedemerytalny czy długotrwałe bezrobocie nie muszą być przeszkodą w zdobyciu dofinansowania na założenie własnej firmy. Łatwo ani tanio nie będzie, ale przynajmniej da się zrobić. Tym bardziej że niedawno ruszył kolejny program mikropożyczek z funduszy unijnych.

Ropa tańsza niż woda

Ropa tańsza niż woda

Inwestycja w ropę bez ryzyka? Najprościej zatankować do pełna. Kto jednak uważa, że jej najniższe od dekady notowania nie będą trwały wiecznie, może ją kupić, korzystając z instrumentów rynku finansowego.

Jak Dawid z Goliatem

Jak Dawid z Goliatem

Budowa nowej fabryki, magazynu czy biurowca wymaga w Polsce olbrzymiej czujności. I nie chodzi tu o kwestie techniczne, tylko o przepisy, urzędy i samorządy. Nieostrożnych czekają przykre niespodzianki, a często także straty finansowe.

Robert Mierwiński 21.02.2016
Niedoceniane fundusze

Niedoceniane fundusze

Wolna gotówka przeciętnej polskiej firmy leży zazwyczaj na ROR lub na lokacie overnight, rzadziej na innej, nadal jednak najwyżej dwutygodniowej. Niedoceniane są natomiast fundusze – pieniężne, inwestycyjne – w których też przecież można pomnażać majątek, nieraz z lepszym efektem.

Wytrawni zarabiają więcej

Wytrawni zarabiają więcej

Inwestowanie w obligacje firm może dać dochód rzędu 3–4 pkt. proc. ponad WIBOR (5–6 proc.) bez podejmowania nadmiernego ryzyka. Można też zarabiać więcej, nawet dużo więcej, ale nie warto opierać strategii na szczęściu.

Jak zarobić na złych kredytach bankowych

Jak zarobić na złych kredytach bankowych

Fundusze wierzytelności to jedna z niewielu grup funduszy inwestycyjnych, które notują stały dopływ gotówki. Inwestorów kusi ich stosunkowo bezpieczna konstrukcja, odporna na zawirowania rynkowe i koniunkturę gospodarczą.

Pojemne specjalizacje

Pojemne specjalizacje

Inteligentne specjalizacje to dziedziny gospodarki, w których dany kraj czy region ma szczególny potencjał, jeśli chodzi o jego rozwój i ekspansję za granicą. To na te dziedziny mają iść w pierwszej kolejności środki z funduszy UE. Jest to też jedna z najważniejszych zmian w sposobie ich rozdzielania w obecnej perspektywie finansowej.