Realne płace wciąż maleją: spadek przeciętnego wynagrodzenia poniżej 7500 zł
Fot. shutterstock.Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w kwietniu 2023 roku spadło poniżej poziomu 7500 złotych. Według najnowszych danych, średnia miesięczna pensja wyniosła 7430,65 złotych, co stanowi wzrost o 12,1 proc. w porównaniu do roku poprzedniego - dowiadujemy się z danych GUS. Należy zauważyć, że w porównaniu z marcem br., kiedy to odnotowano rekordową kwotę 7508,34 złotych, nastąpił pewien spadek.
Tempo wzrostu płac nie nadąża za inflacją
Wcześniejsze informacje wskazywały, że inflacja w kwietniu sięgnęła 14,7 proc. Oznacza to, że tempo wzrostu cen jest szybsze niż tempo wzrostu płac, co prowadzi do dalszego zmniejszania się realnych zarobków.
Jak zmieniło się podejście startupów do robienia biznesu? Wywiad z Rafałem Pluteckim
Rekordowa wysokość średniej pensji
W marcu br. odnotowano poprzedni rekord dotyczący wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), średnia krajowa pensja wyniosła wówczas 7508,34 złotych, co oznaczało wzrost o 12,6 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Należy jednak zaznaczyć, że inflacja w tym samym okresie wyniosła aż 16,1 proc.
Zatrudnienie rośnie nieznacznie, ale stabilnie
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw odnotowało niewielki wzrost. W kwietniu 2023 roku liczba zatrudnionych wyniosła 6 milionów 524,3 tysiąca osób, co stanowi wzrost o 0,4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego oraz 0,1 proc. w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Mimo niewielkich różnic, tendencja wzrostowa utrzymuje się w tym sektorze.
Portal Money.pl przypomina, że przy analizie danych dotyczących średniej krajowej płacy należy pamiętać, że raporty GUS odnoszą się do sektora przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 9 osób. Ponadto, wynik jest zawyżany przez udział ciężkiego przemysłu i górnictwa, gdzie pensje rosną szybciej niż w innych branżach.
Dlatego lepiej stan wynagrodzeń Polaków oddają szacunki GUS co do mediany wynagrodzeń. Najnowsze dane poznamy prawdopodobnie w tym roku - ostatnie pochodzą z 2020 r.