Przedsiębiorcy pogodzeni z systemem kaucyjnym. Początek ekorewolucji w sklepach

Do wprowadzenia systemu kaucyjnego zostało nieco ponad 9 miesięcy.
Do wprowadzenia systemu kaucyjnego zostało nieco ponad 9 miesięcy. / Fot. shutterstock.
Mimo początkowych oporów przedsiębiorcy zrozumieli, że system kaucyjny w Polsce staje się faktem. Największe firmy, doświadczone podobnymi regulacjami za granicą, prześcigają się w ekokampaniach wokół tej tematyki. Carrefour mówi o przełomie swojego rozwiązania dla obiegu opakowań.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Projekt Carrefour Polska, który jest odpowiedzią na nadchodzące zmiany legislacyjne wynikające z dyrektywy Single Use Plastics (SUP) UE, zakładał automatyczną zbiórkę opakowań plastikowych i aluminiowych po napojach. Francuska sieć marketów zaprezentowała również wzór nowej butelki na wodę, która w pełni dostosowuje się do wymogów nowej ustawy o systemie kaucyjnym w Polsce, umożliwiając śledzenie obiegu opakowań na każdym etapie łańcucha logistycznego.

Krok naprzód w przygotowaniach do systemu kaucyjnego

Carrefour przeprowadził nad Wisłą program pilotażowy, którego wyniki mogą zaskoczyć osoby nie do końca przekonane, czy system kaucyjny sprawdzi się w Polsce. Mianowicie wprowadził system zwrotu szklanych butelek zwrotnych w swoich warszawskich sklepach. Po sukcesie tego etapu, rozszerzył projekt na wszystkie lokalizacje w kraju, przyjmując ponad 40 milionów butelek szklanych. Rozwój ten stanowi fundament dla większego projektu, który rozpoczął się w styczniu 2023 roku. Współpracując z EKOPunkt Organizacją Odzysku Opakowań, Carrefour uruchomił automatyczną zbiórkę opakowań plastikowych i aluminiowych, co stanowiło największy test systemu kaucyjnego w Polsce.

Rekordowa zbiórka na rzecz środowiska

Jak informuje portal wiadomoscihandlowe.pl w ramach pilotażu, który objął 10 wybranych lokalizacji w województwie śląskim, mieszkańcy regionu oddali do recyklingu 15 milionów opakowań, generując ponad 2 miliony złotych w bonach na zakupy. Inicjatywa ta, świadcząca o ogromnym zainteresowaniu społecznym i gotowości do wsparcia systemu kaucyjnego, ma zostać rozszerzona na inne polskie miasta.

Podczas Kongresu Miast i Biznesu w Łodzi, Justyna Orzeł, wiceprezeska zarządu i sekretarz generalna Carrefour Polska, podkreśliła zaangażowanie firmy w aktywne przygotowania do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Sieć, wykorzystując doświadczenia zdobyte podczas pilotażu, zamierza nie tylko sprostać wymogom prawnym, ale również wspierać klientów, pracowników i partnerów w aktywnym uczestnictwie w systemie.

Czy przez rozmowy z ChatGPT umrzemy z pragnienia

Przedsiębiorcy pogodzeni z systemem kaucyjnym. Początek ekorewolucji w sklepach

Jednym z kluczowych osiągnięć projektu jest opracowanie innowacyjnej butelki na wodę, która jest w pełni zgodna z nową ustawą. Butelka ta wyposażona jest w etykietę z kodem dwuwymiarowym (2D) zgodnym ze standardem GS1, co pozwala na optymalizację procesów biznesowych i zwiększa bezpieczeństwo obiegu opakowań zwrotnych. Etykieta zawiera również informacje na temat wysokości kaucji i operatora systemu kaucyjnego, zachęcając konsumentów do zwrotu opakowań i odzyskiwania kaucji - czytamy w komunikacie przedsiębiorstwa.

Prezent od Polaków dla Łukaszenki i Putina: Biełsat TV do likwidacji

Badanie pokazuje, że Polacy są gotowi na system kaucyjny 

Sukces pilotażu Carrefour Polska jest dowodem na to, że społeczeństwo polskie jest gotowe na wprowadzenie systemu kaucyjnego, który ma zrewolucjonizować obieg opakowań zwrotnych w kraju. Carrefour deklaruje gotowość do dzielenia się zdobytym doświadczeniem i dobrymi praktykami z innymi uczestnikami rynku, aby wspólnie pracować na rzecz zrównoważonej przyszłości.

W świetle nadchodzących zmian prawnych, system kaucyjny w Polsce, mający obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, zapowiada się jako kluczowy element w walce o lepsze jutro dla naszej planety. Inicjatywa ta ma obejmować wszystkich uczestników rynku, od producentów napojów, przez hurtownie i sklepy detaliczne, aż po punkty gastronomiczne, sprzedające napoje w opakowaniach plastikowych i aluminiowych i szklanych, podkreślając ogólnokrajowe zaangażowanie w zrównoważony rozwój.

System kaucyjny - czy czas na przygotowanie przedsiębiorstw będzie wydłużony?

Kluczowym pytaniem, które nurtuje branżę, jest możliwość przesunięcia terminu wdrożenia obowiązku zbiórki opakowań w ramach systemu kaucyjnego. Anna Sowińska podkreśliła jednak, że ministerstwo nie ma w planach nieskończonego odkładania systemu kaucyjnego, aczkolwiek "jakieś małe opóźnienie" może być rozważane. Ostatecznym celem jest mobilizacja przedsiębiorców do działania, aby system mógł ruszyć zgodnie z pierwotnym założeniem - od 1 stycznia 2025 roku - relacjonuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Przypomnijmy: Zgodnie z planami, od nowego roku obowiązek kaucyjnego zbierania opakowań ma objąć plastikowe butelki do 3l, szklane butelki do 1,5l oraz metalowe puszki do 1l. Sklepy, które przystąpią do systemu, staną się punktami zwrotu opakowań dla konsumentów. W innej sytuacji są prowadzący sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw. Dla nich stworzenie punktu odbioru opakowań będzie obowiązkowe.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wychodząc naprzeciw wymogom dyrektywy Single Use Plastic, zakłada, że już w roku 2025 odsetek odzyskiwanych z rynku opakowań ma osiągnąć poziom 77%. Odzyskane materiały będą następnie kierowane z powrotem do producentów, co umożliwi ich ponowne wykorzystanie w procesie tworzenia nowych butelek i puszek.

Korekta ustawy zamiast opóźnienia regulacji o systemie kaucyjnym

Korekta ustawy zamiast opóźnienia regulacji o systemie kaucyjnym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza pochylić się nad uwagami przedsiębiorców i innych przedstawicieli branż, których dotyczy system kaucyjny. Choć ustawę czekają poprawki, na wyczekiwane przez właścicieli firm opóźnienie wdrożenia przepisów raczej nie ma co liczyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ